Głośne dźwięki skutecznie utrudniają sen większości osób, a w szczególności tych, które zmagają się z trudnościami z zasypianiem. Aby poradzić sobie z problemem, jakim jest skrzypiące łóżko, trzeba najpierw poznać przyczyny tego zjawiska. Przed przystąpieniem do konkretnych czynności sprawdzamy, czy wszystkie elementy stelaża są w pełni sprawne. Jeżeli znajdziemy jakąś usterkę, to prawdopodobnie ona jest przyczyną nieprzyjemnych dźwięków. Sprawa jednak nie zawsze jest tak oczywista.

SPIS TREŚCI:

Skrzypiąca rama łóżka wydaje dźwięki podczas naszych ruchów w czasie snu i odpoczynku. Może być to związane z rodzajem materiału użytego w czasie produkcji. Inną, równie częstą przyczyną skrzypienia jest poluzowanie śrub łączących poszczególne elementy łóżka. W przypadku starych mebli skrzypienie bywa naturalnym dźwiękiem źle konserwowanego drewna.

W dalszej części tekstu przedstawiamy kilka możliwych przyczyn, które powodują, że łóżko skrzypi. Omówimy również sposoby, jak poradzić sobie z uciążliwym problemem, a jednocześnie poprawić komfort i jakość snu.

Niewyspanie a skrzypiące łóżko

Nieprzyjemny dźwięk, jaki wydobywa się z łóżka, może powodować problemy z zaśnięciem. Dla wielu osób jest to niemały kłopot. Potrafi on zakłócić sen, gdy jedynie delikatnie zmienimy pozycję. To z kolei bardzo niekorzystnie wpływa na jakość wypoczynku, ponieważ utrudnia osiągnięcie stanu tak zwanego snu głębokiego. Przez to pomimo spędzenia w łóżku prawidłowych 8 godzin, budzimy się niewyspani, a jednocześnie zdenerwowani. Oddziałuje to znacząco na nasz humor i samopoczucie w ciągu dnia.

Na niewyspanie wpływa nie tylko hałas wywołany przez skrzypiące elementy łóżka, ale również źle dobrany materac. Przy zakupie trzeba szczególnie zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednią twardość dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na materace ortopedyczne, które zmniejszają napięcie mięśniowe i bóle karku, wspierając prawidłową postawę ciała. Aby zwiększyć jakość snu, należy również regularnie wietrzyć sypialnię i pościel. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę do spania.

Niewyspana kobieta

Skrzypiący stelaż łóżka. Dlaczego łóżko skrzypi?

Łóżko może skrzypieć z wielu powodów, dlatego w pierwszej kolejności, należy znaleźć tego przyczynę. Zazwyczaj za nieprzyjemne hałasy w nocy odpowiada skrzypiący stelaż łóżka, materac lub rama. Ze względu materiał, z jakiego została zrobiona rama, można wywnioskować, jakie jest źródło nieprzyjemnego hałasu.

Najczęściej problem dotyczy drewnianych stelaży. Pod wpływem zmieniających się czynników zewnętrznych drewno pracuje. Szczególnie w upalne dni może dojść do niewielkich przemieszczeń poszczególnych części. Dodatkowo zazwyczaj wszystkie elementy ramy i stelaża łączy się za pomocą śrub. Ich poluzowanie również może być powodem skrzypienia.

Niestety, doskwierające trzaskanie dotyczy także łóżek metalowych. W tym przypadku skrzypiąca rama łóżka jest prawdopodobnie niedostatecznie naoliwiona. Wówczas wystarczy jedynie nałożyć odpowiedni preparat na elementy ruchome. Jeśli jednak okaże się, że skrzypienie łóżka nie jest spowodowane ani przez stelaż, ani przez ramę, to warto sprawdzić materac do spania. Jego skrzypienie może być wynikiem wady fabrycznej lub złego ułożenia na stelażu.

Przeczytaj również: Jak zamocować stelaż?

Skrzypiące łóżko drewniane

Właściciele drewnianych łóżek często borykają się z problemem przykrych dźwięków, które pojawiają się z upływem czasu. Dzieje się tak, dlatego, że drewno jest naturalnym surowcem i pod wpływem różnych temperatur może się kurczyć lub rozszerzać. Skutkuje to poluzowaniem się śrub, które łączą całą konstrukcję. Skrzypiące łóżko drewniane to często efekt ocierania się twardych desek o ramę. Potrafią one wydawać nieprzyjemny dźwięk nawet przy nieznacznym ruchu podczas snu.

Materac ze sprężynami

Jeśli nie znaleźliśmy przyczyny denerwujących dźwięków w stelażu łóżka, to warto przyjrzeć się materacowi. Najczęstszą przyczyną skrzypienia materaca jest uszkodzona sprężyna. Na podobny problem często skarżą się posiadacze materacy bonellowych. W przypadku tego modelu trzeba mieć świadomość, że na samym początku jego użytkowania może wydobywać się nieprzyjemny dźwięk skrzypiących sprężyn.

Wraz z upływem czasu i częstym używaniem materaca frustrujący dźwięk powinien zniknąć. Sprężyny materaca bonellowego o kształcie klepsydry są połączone sztywnym drutem. Pod wpływem działającej siły uginają się i rozkładają ciężar ciała równomiernie. Właśnie to połączenie sprawia, że w czasie zmiany pozycji ocierające się o siebie sprężyny mogą wydawać nieprzyjemny dźwięk.

Jeśli lubisz spać na sprężynowym materacu, lepiej wybierz modele nowszej generacji, czyli materac kieszeniowy lub materac multipocket.

Skrzypiący materac na stelażu

Poznaj sposoby na skrzypiące łóżko

Jeśli już znamy przyczynę, która powoduje, że nasze łóżko skrzypi przedstawimy kilka sposobów, jak można temu zapobiec. Opowiedzmy więc na pytanie: jak naprawić skrzypiące łóżko?

Dokręcić śrubki

W większości przypadków problem pojawia się w ramie lub stelażu. Należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy wszystkie trwałe połączenia są dobrze przykręcone. Może okazać się, że charakterystyczne dźwięki pojawiają się ze względu na poluzowanie wkrętów lub śrubek. Warto od czasu do czasu sprawdzić, w jakim są stanie. W takiej sytuacji wystarczy je tylko dokręcić. Aby zapobiec ich ponownemu odkręceniu, można zastosować podkładki, które wzmocnią siłę dokręconych śrub. Tym samym utrudnią ponowne obluzowanie się łączących elementów.

Wosk – sposób na skrzypiące łóżko

Wszystkie elementy drewnianego łóżka podczas eksploatacji pracują, co może objawiać się nieprzyjemnymi dźwiękami. W miejsca, z których wydobywa się hałas, wystarczy wetrzeć wosk pszczeli, parafinę lub świecę. To powinno zdecydowanie zmniejszyć tarcie elementów o siebie. Dzięki temu konstrukcja łóżka przestanie skrzypieć.

Oliwa i olej – niezawodne rozwiązania

W przypadku, gdy problem ze skrzypieniem nieustannie się pojawia, warto go rozwiązać przy użyciu oleju roślinnego, gliceryny lub WD-40. Wystarczy spryskać metalowe elementy znajdujące się w ramie łóżka. Jeśli pomimo naoliwienia sprężyny nadal skrzypią lub wydają metaliczne dźwięki, może okazać się, że trzeba zainwestować w nowy stelaż, ramę lub materac.

Odizolowanie materaca od ramy

Dobrym również sposobem, aby łóżko nie skrzypiało, jest odizolowanie materaca od ramy. Trzeszczące dźwięki mogą pojawić się w miejscu, w którym te dwie powierzchnie stykają się ze sobą. Można oddzielić za pomocą przykładowo starych T-shirtów, filcu lub gąbki. Tak samo można również postąpić w przypadku ramy metalowej. Wystarczy na skrzypiący stelaż łóżka nałożyć gumowe tulejki, które efektywnie wyciszą dźwięk pracującego materaca.

Sklej ruchome elementy ramy

Jeśli zastosowałeś wszystkie powyższe wskazówki, a łóżko nadal skrzypi, ostatecznym rozwiązaniem może okazać się sklejenie ruchomych części ramy, które o siebie ocierają. W tym celu należy użyć wytrzymałego kleju poliuretanowego. Trzeba jednak wiedzieć, że taka ingerencja naraża już ramę i stelaż łóżka na usterki.

Zobacz także: Jaki stelaż do łóżka? Nasze porady

Wygodne i ciche łóżko to precyzyjne połączenie ze sobą stelażu, ramy łóżka i materaca dopasowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy również pamiętać o odpowiedniej konserwacji wszystkich tych elementów i właściwych warunkach ich przechowywania. Na szczęście zawsze znajdzie się sposób na skrzypiące łóżko!

Sen jest niezbędny do prawidłowej regeneracji organizmu po całym dniu, dlatego warto zadbać o jego jak najwyższą jakość. Dopilnuj tego, aby Twoje łóżko było wygodne i zapewniało spokojny oraz zdrowy wypoczynek. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie każdy znajdzie odpowiedni materac czy stelaż dla siebie. Nasi specjaliści chętnie pomogą w dobraniu idealnego produktu, jak chociażby wygodny materac piankowy 160x200 dla pary, który będzie się wyróżniał cichą pracą, lub np. nowoczesny materac sprężynowy 90x200 do łóżka pojedynczego. Powiedz nam, czego szukasz, a my pokażemy Ci najlepsze rozwiązanie.