Czy kieliszek wina wieczorem naprawdę poprawia jakość naszego snu, czy to tylko mit? Czy alkohol pomaga zasnąć i lepiej się wyspać? To pytanie nurtuje wiele osób, a odpowiedź na nie może okazać się mocno zaskakująca.

SPIS TREŚCI:

  1. Alkohol jako środek nasenny
  2. Mit głębokiego snu
  3. Alkohol a praca mózgu - nie tylko sen jest zagrożony

Wiele osób jest zdania, że alkohol może pomóc w zasypianiu i że zapewnia głębszy sen. To przekonanie jest dosyć powszechne w naszej kulturze, gdzie wieczorne drinki są uważane za sposób na relaks i odprężenie po ciężkim dniu. Dowiedz się, czy to na pewno jest dobra droga do spokojnego snu.

Alkohol jako środek nasenny

Czy wieczorny kieliszek wina lub drink może być kluczem do spokojnego snu? Czy faktycznie alkohol poprawia jakość naszego nocnego odpoczynku?

Pierwszy mit, który chcemy obalić, to właśnie przekonanie, że alkohol pomaga szybciej zasnąć. Według wielu badań naukowych, rzeczywistość jest diametralnie odmienna. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że alkohol faktycznie pomaga w zasypianiu. Wydaje Ci się, że po spożyciu napoju alkoholowego zasypiasz szybciej, a więc i śpisz lepiej, Częściowo jest to prawda - “zasypiasz” szybciej, ponieważ alkohol działa na Twój układ nerwowy jako środek relaksujący i uspokajający. Jednak w efekcie wcale Twój sen nie będzie głębszy i bardziej regenerujący.

Uspokajające działanie alkoholu polega na tym, że wycisza on działanie pewnych obszarów mózgu. Spada chęć i zdolność do zachowania przytomności, dlatego jest łatwiej przejść w stan uśpienia. Takiemu stanowi daleko jednak jest do normalnego snu. Alkohol nie pogrąży Cię w naturalnym śnie, a jedną z głównych przyczyn jest to, że alkohol zakłóca normalny cykl snu. 

Cytat na temat wpływu alkoholu na sen

Mit głębokiego snu

Nasz sen składa się z różnych faz, w tym fazy REM (rapid eye movement) i NREM (non-rapid eye movement). Faza REM odgrywa kluczową rolę w procesie zapamiętywania i przetwarzania informacji, a także w przeżywaniu intensywnych marzeń sennych. Alkohol może spowodować skrócenie fazy REM, co wpływa negatywnie na naszą zdolność do przetwarzania wrażeń i rozwiązywania problemów.

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Alcohol: Clinical and Experimental Research" potwierdzają, że alkohol może skrócić czas trwania faz REM , które są odpowiedzialne za nasze żywe sny. Jednocześnie alkohol wydłuża fazę snu wolnofalowego. Skutkuje to mniej intensywnymi marzeniami sennymi i gorszą jakością snu, a mózg nie jest w stanie poprawnie przeprowadzić procesów zapamiętywania nowych doświadczeń z minionych dni.

Ponadto, alkohol dzieli sen na krótkie odcinki i powoduje częstsze wybudzanie się w nocy. Choć więc początkowo możesz zasnąć szybciej, to Twój sen staje się bardziej niestabilny i przerywany. W efekcie, mimo nawet tego, że zadbasz o odpowiednią długość nocnego wypoczynku, wstajesz niewyspany. Mało kto jednak wiąże uczucie wyczerpania następnego dnia z wypitym dzień wcześniej alkoholem. 

Kliknij i dowiedz się więcej o fazach snu

Alkohol a praca mózgu - nie tylko sen jest zagrożony

Nie tylko sen jest ofiarą nadmiernego spożycia alkoholu. Wiele innych funkcji, za które odpowiada mózg, również jest narażona na negatywne skutki działania alkoholu. 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazały, że alkohol może powodować obumieranie komórek mózgowych, zwłaszcza w obszarach związanych z pamięcią i uczeniem się. Skutkiem tego może być pogorszenie zdolności zapamiętywania informacji, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. To nie jest dobra wiadomość, jeśli chcemy zachować naszą sprawność umysłową na długie lata.

Dodatkowo, alkohol może prowadzić do zaburzeń nastroju i problemów psychicznych. Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających, że osoby nadużywające alkoholu są bardziej narażone na depresję, lęki i inne schorzenia psychiczne, co dodatkowo wpływa na jakość ich życia.

Warto zrozumieć, że negatywny wpływ alkoholu na nasz mózg to nie tylko kwestia ilości spożywanych napojów, ale także czasu, którego potrzebuje organizm, aby go przetworzyć. Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do chronicznych zmian w mózgu, które są trudne do odwrócenia.

Wniosek z licznych badań jest jeden: alkohol i dobry sen to dwie raczej wykluczające się rzeczy. Choć alkohol może pomóc w zaśnięciu, to negatywnie wpływa na jakość snu oraz na procesy zachodzące w mózgu. Zamiast sięgać po alkohol jako środek na poprawę snu, lepiej postawić na zdrowe nawyki i wypróbować korzystniejsze dla naszego organizmu metody relaksu. Pamiętajmy, że sen to klucz do zdrowia fizycznego i umysłowego, więc warto dbać o niego w sposób odpowiedzialny.

Sprawdź co to jest higiena snu.