Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

BIURO W SYPIALNI – JAK OSIĄGNĄĆ ARANŻACYJNY KOMPROMIS?

W niewielkim mieszkaniu wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na gabinet może być bardzo trudne. Nie oznacza to jednak, że całkiem musisz z niego zrezygnować. Dzięki naszym poradom i inspiracjom bez trudu urządzisz biuro w sypialni.

SPIS TREŚCI

Aby praca w domu była efektywna, warto zaaranżować przynajmniej niewielki gabinet. W małych mieszkaniach często jednak przeznaczenie na ten cel osobnego pokoju jest niemożliwe z powodu ograniczonej przestrzeni. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na domowe biuro w sypialni. Czy to dobry pomysł? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wkomponować stanowisko pracy do sypialni i zapewnić sobie odpowiednie warunki i do wypoczynku, i do realizacji zobowiązań zawodowych.

Biuro w sypialni – czy to dobry pomysł?

Sypialnia i biuro jednym może budzić wątpliwości. To pomieszczenie kojarzy nam się przede wszystkim z relaksem, ciszą i spokojem, a nie z pracą. Często jednak jest ono jedyną przestrzenią, w której możesz umieścić biurko oraz komputer i w pełni się skoncentrować. Gdy reszta domowników spędza czas w salonie, Ty masz możliwość skupienia się na obowiązkach właśnie w zaciszu własnej sypialni.

Miejsce do pracy w sypialni stało się szczególnie popularnym rozwiązaniem podczas pracy zdalnej, która staje się coraz bardziej popularna. Wiele wskazuje również na to, że nie wszyscy pracownicy będą chcieli całkowicie porzucić home office. Przestrzeń do pracy w domowych warunkach nie może być więc wyłącznie prowizorycznym miejscem na stole w jadalni lub na kanapie w salonie.

Połączenie sypialnia-biuro, jeżeli zostanie właściwie przygotowane, nie musi oznaczać, że cały czas będziesz w pracy i nie będziesz w stanie się od niej odciąć i wypocząć. Nie jest równoznaczne również z tym, że obowiązki będziesz wykonywać wolniej z powodu leniwej atmosfery panującej w tym pokoju. Wręcz przeciwnie, rano, przechodząc do wyznaczonej strefy biurowej, możesz mieć więcej motywacji, aby pracować efektywnie i ukończyć wszystkie zadania na czas, by móc odpocząć.

Kącik biurowy w sypialni będzie praktycznym rozwiązaniem, nawet jeśli pracujesz stacjonarnie. Ta specjalnie wyznaczona strefa pomoże Ci lepiej zorganizować sobie czas i szybciej realizować codzienne obowiązki. Przy biurku możesz zaplanować wydatki na nadchodzące dni, opłacić rachunki czy uporządkować terminarz, a nawet zrobić zakupy przez Internet. Domowy kącik biurowy będzie również świetnym pomysłem, jeśli lubisz się uczyć i cały czas poszerzasz swoje kompetencje. Starannie zaplanowane biuro pomoże Ci skoncentrować się na nauce, a jej efekty będą jeszcze lepsze.

Przeczytaj również: Sypialnia w salonie – jak pogodzić te dwie przestrzenie?

Kobieta pracuje przy biurku w sypialni

Kącik do pracy w sypialni – jak go urządzić?

To, czy w uda Ci się zachować równowagę pomiędzy pracą a sferą prywatną w domowym biurze, nie zależy niestety wyłącznie od determinacji i siły charakteru. Sypialnia z biurem musi bowiem być zaaranżowana w odpowiedni sposób, aby nie wpływać negatywnie na Twój plan dnia.

Podział przestrzeni

Podstawą jest tutaj rozgraniczenie dwóch obszarów, chociaż w symboliczny sposób. W tej roli doskonale sprawdzają się eleganckie parawany, którymi łatwo rozdzielisz biurko od części sypialnej. Nawet jeśli nie chcesz stawiać tak wyraźnej bariery pomiędzy poszczególnymi częściami pokoju, umieść pomiędzy nimi regał lub komodę, które pomogą Ci rozgraniczyć obowiązki od wypoczynku. Sam regał ułatwi Ci również zachowanie porządku w pokoju.

Dobra organizacja

Organizacja samego miejsca pracy, gdy sypialnia i biuro są połączone, jest jeszcze ważniejsza niż w przypadku osobnego gabinetu. Nieuporządkowane przedmioty na biurku będą Cię bowiem rozpraszać jeszcze bardziej oraz będą utrudniać zrelaksowanie się po godzinach pracy. Zadbaj więc o segregatory na dokumenty oraz pojemniki i organizery na przybory biurowe, które w ten sposób bardzo szybko posprzątasz.

Podczas planowania układu mebli musisz pamiętać również o tym, że miejsce do pracy w sypialni nie może dominować. Jest to szczególnie ważne, gdy dzielisz ją z partnerką lub partnerem, który będzie chciał w niej odpocząć po całym dniu. Dlatego biurko musi być niezwykle subtelnie wkomponowane w wystrój pomieszczenia.

Sypialnia z biurem

Odpowiednie oświetlenie

Chociaż sypialnia z biurem raczej nie zastąpi osobnego gabinetu, warto zatroszczyć się o to, by pracowało się w niej wygodnie i ergonomicznie. Podstawą jest odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia oczywiście najlepiej zatroszczyć się o dopływ naturalnego światła. Najłatwiej osiągnąć to, ustawiając biurko w bezpośrednim sąsiedztwie okna lub frontem do niego. Dzięki temu nie będziesz tak mocno obciążać wzroku.

Nie można również lekceważyć lampek, które przydają się podczas długich zimowych wieczorów. Jeżeli nie chcesz w sypialni klasycznej lampki biurowej, możesz na blacie ustawić bardziej elegancką lampę stojącą, która będzie pasować do reszty wystroju. Ważne, by korzystać z niej w połączeniu z większym źródłem światła, jak na przykład żyrandol, ponieważ zarówno praca przy komputerze, jak i tradycyjne pisanie czy czytanie w ciemności jest niezwykle szkodliwe dla oczu.

Odpowiednie meble

Ostatnim elementem, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest krzesło do biurka. Domowe biuro w sypialni nie będzie jednak wyglądać najlepiej, jeśli umieścisz w nim masywne krzesło, które najczęściej można znaleźć w klasycznych gabinetach. Wybierz raczej coś zgrabniejszego, co pozwoli Ci jednak zachować prawidłową postawę ciała w czasie pracy.

Sprawdź również: Metamorfoza sypialnia – jak w prosty sposób odnowić wnętrze?

Sypialnia z miejscem do pracy

Sypialnia z miejscem do pracy – aranżacje

Skoro wiesz już, jak powinna zostać urządzona sypialnia z biurem i zdajesz sobie sprawę z wad i zalet tego rozwiązania, pora na garść inspiracji. Dzięki nim łatwiej będzie Ci sprawić, że połączenie sypialnia-biuro stanie się funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie.

Niezależnie od tego, w jakim stylu chcesz urządzić kącik do pracy w sypialni, centralnym punktem tego pomieszczenia zawsze powinno być łóżko. Z tego powodu podstawowym elementem naszych inspiracji zawsze będzie właśnie ten mebel i to pod jego kątem dobrane zostaną pozostałe obiekty.

Łóżko tapicerowane Arezzo będzie doskonałym punktem wyjścia do urządzenia sypialni w stylu glamour. Klasyczna popielata tapicerka wkomponuje się doskonale w przestronne, jasne pomieszczenie. Aby sypialnia i biuro były utrzymane w jednolitym stylu, dobierz kolor tapicerki fotela do łóżka. Całość dopełni doskonale przeszkolone biurko.

W tym samym stylu sprawdzi się również inne łóżko tapicerowane AndreoJest ono nieco większe, ale równie eleganckie. Do obydwu modeli doskonale pasują intensywne akcenty kolorystyczne w postaci poduszek, segregatorów czy dywanu, który nada pomieszczeniu przytulności. Do gabinetu i sypialni w stylu glamour można dodać również złote elementy na przykład na lampach, które pięknie oświetlą miejsce pracy.

Zobacz także: Mała sypialnia – inspiracje i pomysły aranżacyjne

Łóżko Andreo

Jeżeli chcesz jednak, by sypialnia i biuro w jednym były urządzone w duchu prostoty, możesz zdecydować się na najbardziej klasyczny model łóżka — łóżko drewniane DolcePołączysz je bez trudu ze wszystkimi rodzajami mebli biurowych i zachowasz stylistyczny umiar i równowagę.

Ciekawą aranżację wnętrza stworzysz również z łóżkiem drewnianym Paulo. Sypialnia i biuro w jednym będzie wtedy zachowana w duchu klasycznej elegancji. Wystrój dopełnisz wówczas innymi drewnianymi meblami w stonowanej kolorystyce jak biurko, szafa i regał. Dzięki temu sypialnia z miejscem do pracy będzie przytulna, funkcjonalna i niezwykle stylowa.

Wybór tapicerowanego łóżka może sprawdzić się w pokoju w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Doskonałym tego przykładem jest łóżko tapicerowane TeoOciepli ono minimalistyczny wystrój i doda mu charakteru. Kącik biurowy w sypialni urządzonej w tym stylu powinien składać się z jednokolorowego, najlepiej białego lub czarnego biurka, klasycznego krzesła oraz ograniczonej liczny bibelotów.

Łóżko Teo

Biuro w sypialni może być doskonałym sposobem na wydzielenie w małym mieszkaniu gabinetu. Połączenie to, jeżeli zostanie dokładnie zaplanowane, będzie praktyczne i wygodne. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci urządzić przestrzeń do pracy i wypoczynku. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą w sklepie internetowym SypialniaPlus, w której znajdziesz wszystkie wymienione łóżka.