JAK SPRYTNIE ZAARANŻOWAĆ MAŁĄ PRZESTRZEŃ

Przy tworzeniu przytulnej i praktycznej aranżacji małego pokoju liczy się nie tylko zmysł estetyczny, ale też spryt i taktyka. Zobacz jak urządzić małą przestrzeń.

Spis treści:

  1. Aranżacja małego pokoju - zasady ogólne
  2. Jak urządzić mały pokój - sprawdzone rozwiązania i konkretne przykłady
  3. Sypialnia niewielka, ale przytulna

Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku, czy też urządzenie niewielkiej sypialni, albo pokoju gościnnego spędza sen z powiek nie tylko właścicielom tych małych przestrzeni, ale jest też wyzwaniem dla projektantów wnętrz. Jak zmieścić cały fragment życia na małym metrażu? Jak sprawić, że wnętrze będzie wyglądało nie tylko ładnie, ale też na większe niż jest w istocie? Sprawdź nasze sprawdzone triki!

Aranżacja małego pokoju - zasady ogólne

Najbardziej podstawowa zasada przy aranżacji małego pokoju to wykorzystanie do maksimum tego, co już mamy. W małych sypialniach każda rzecz pełni kilka funkcji. Krzesło możesz wykorzystać jako stolik nocny, a meble mogą pełnić też rolę schowka. Do małego pokoju najlepiej sprawdzają się meble z wbudowaną funkcją przechowywania. Stolik z szufladkami, szuflady, czy pojemnik pod łóżkiem, biurko z szafkami i szufladami itd. Kluczem do sukcesu jest to, by rzeczy, które nie muszą być na widoku, pozostawały schowane. Im więcej bibelotów, drobiazgów, ubrań, czy zabawek na wierzchu, tym bardziej przytłaczające wrażenie sprawia mała przestrzeń. 

Wynika z tego druga zasada - jeśli zastanawiasz się jakie aranżacje małego pokoju w bloku sprawdzą się najlepiej, pamiętaj, by zadbać o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Lepiej unikać zbędnych mebli i dekoracji, które tylko zabierają miejsce. Postaw na minimalistyczny styl, który pozwala na swobodne poruszanie się po pokoju.

Dotyczy to także przestrzeni dedykowanej dla najmłodszych. Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku dobrze sprawdza się z meblami przeznaczonymi specjalnie dla dzieci. Takie szafki, łóżka, czy biura są mniejsze i bardziej funkcjonalne. Warto też postawić na jasne kolory ścian, które optycznie powiększą przestrzeń.

Jak zamówić łóżko tapicerowane na wymiar

Jak urządzić mały pokój - sprawdzone rozwiązania i konkretne przykłady

Często niepraktyczna, mała przestrzeń musi z konieczności pełnić wiele funkcji. Niewielki pokój dziecka ma być przestrzenią do zabawy, odpoczynku i nauki. Sypialnię małżeńską ma stanowić mały pokój ze skosem. Aranżacja takich pomieszczeń może nastręczać problemów, ale wystarczy odpowiednie podejście i kilka prostych trików, by pokój był wygodny, a nawet, żeby sprawiał wrażenie większego. 

Jak rozwiązać konkretne problemy w organizacji małej przestrzeni? Oto kilka sprawdzonych wskazówek:

Optymalizacja przestrzeni

Wykorzystaj maksymalnie dostępną przestrzeń. Aranżacja małego, wąskiego pokoju, czy niewielkiego, mało ustawnego wnętrza będzie bardziej praktyczna, jeśli postawisz na meble z różnymi poziomami przechowywania, takie jak regały, półki czy szafki na kółkach.

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie może optycznie powiększyć małą przestrzeń. Zastosowanie światła punktowego, np. lamp sufitowych czy stołowych, pozwoli na skupienie światła na konkretnych strefach pokoju. Pamiętaj, że ciemne miejsce i duże różnice w oświetleniu sprawiają, że wnętrze wydaje się mniejsze.

Mały pokój ze skosem

Aranżacja takiego wnętrza powinna opierać się na zasadach opisanych powyżej, przy czym warto dobrze wykorzystać tzw. przestrzeń nieużytkową. Chodzi o tę część pokoju, która ma małą wysokość. Tam można umieścić półki i szafki z zabawkami, czy z ubraniami. Skośny dach z oknem z kolei to dobre miejsce, by ustawić pod nim biurko i wykorzystać naturalne światło.

Aranżacja małego, wąskiego pokoju

To problem często spotykany w starym budownictwie. Wąskie pokoje pełnią rolę sypialni lub pokoju dziecięcego. W takim wnętrzu należy zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie mebli, tak aby nie zabierały one zbyt dużo miejsca. Warto pomyśleć o zakupie mebli na wymiar. Dzięki temu do maksimum wykorzysta się metraż, a niepotrzebne rzeczy znikną z widoku, dając wrażenie większej przestrzeni. Szczególnie wybór łóżka na wymiar może rozwiązać wiele problemów.

Sprawdź: Jak zamówić łóżko tapicerowane na wymiar

Łóżko Bari we wnęce

Łóżko Bari w projekcie na wymiar

Sypialnia niewielka, ale przytulna

Sypialnia powinna być nie tylko wygodna, ale też stwarzać warunki, w których łatwo jest Ci się odprężyć i wyciszyć. W przypadku małej sypialni należy pamiętać o odpowiednim doborze koloru, tak aby pokój był jednocześnie przytulny i nie stwarzał przytłaczającego wrażenia. Podobną rolę odegra odpowiednie oświetlenie. Optycznie powiększy pokój i nada mu odpowiedni nastrój. Warto również postawić na naturalne materiały, takie jak drewno czy len, które nadają wnętrzu ciepłego i przyjaznego charakteru.

Aranżacja małego pokoju z szafą pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i schować rzeczy, które niepotrzebnie zajmują dużo miejsca. Uzupełnij wystrój meblami z funkcją przechowywania i postaraj się zachować równowagę między przestrzenią i meblami, tak aby pokój był przestronny, ale jednocześnie wyposażony we wszystkie potrzebne elementy. 

Na koniec - użyj odpowiednich dodatków. Zasłony czy firanki mogą nie tylko nadać pokojowi charakteru, ale też pomóc w kontrolowaniu ilości światła wpadającego do pokoju.

Jak urządzić mały pokój? Estetycznie i funkcjonalnie. Aranżacja małego pokoju z szafą, czy małej sypialni może wydawać się trudna, ale z odpowiednim podejściem, kilkoma prostymi trikami oraz przestrzegając podstawowych zasad wystroju wnętrz, można stworzyć przyjemne i wygodne wnętrze.