Intensywne barwy w sypialni mają wiele zalet. Elegancja, styl czy wskazany w tym pomieszczeniu spokój – to tylko cześć z nich. Obawiasz się, że wnętrze będzie przytłaczające? Jak odpowiednio zaaranżować taką przestrzeń, dowiesz się z tego artykułu.      

SPIS TREŚCI:

  1. Ciemna sypialnia – aranżacje o wielu zaletach
  2. Ciemna ściana w sypialni – na co zwrócić uwagę?
  3. Ciemna sypialnia – inspiracje wnętrzarskie
  4. Ciemne sypialnie – podsumowanie

Ciemne sypialnie zyskują na popularności. Taka tendencja nie dziwi, gdyż wbrew pozorom mają one wiele zalet. Zważywszy na funkcje pomieszczenia to rozwiązanie godne uwagi. Kiedy chcesz odpocząć i dobrze się wyspać, ciemniejsza tonacja pomoże Ci się wyciszyć. Dodatkowo doda pomieszczeniu elegancji. Na pewno ciemna sypialnia jest nieco awangardowa i przykuwa uwagę.

Uważasz, że to ciekawa opcja, ale nie masz pewności, czy sprawdzi się u Ciebie? Jest na to rada. Ciemna ściana w sypialni pozwoli Ci uzyskać pożądany efekt, nie pomniejszając optycznie pokoju. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań z powodzeniem możesz zaaranżować w ten sposób nawet mniejsze pomieszczenie. Wystarczy tylko wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować, aby stworzyć klimatyczną i przyjazną przestrzeń. Jak to zrobić, przeczytasz poniżej.

Ciemna sypialnia – aranżacje o wielu zaletach

Relaks, wypoczynek, odprężenie, wyciszenie – to wszystko znajdziesz w pokoju do spania utrzymanym w ciemnych barwach. Elegancja, klasa i szyk są kolejnymi zaletami, które mają ciemne sypialnie. A to nie wszystkie plusy. Ponadczasowość oraz uniwersalność takich pomieszczeń otwiera możliwość wielu ciekawych aranżacji.  Jak na razie jest to rozwiązanie oryginalne, ale zważywszy na panujące trendy, niedługo może stać się powszechne.

Ciemne ściany w sypialni to doskonałe rozwiązanie dla Ciebie, jeśli do wypoczynku potrzebujesz całkowitego mroku. Brąz, butelkowa zieleń, antracyt czy fiolet pochłaniają światło, co ułatwia zasypianie. Ponadto działają uspokajająco, wyciszają i wprowadzają intymny nastrój. Ciemna sypialnia sprawdzi się także w czasie upałów. Pomieszczenie pomalowane na granatowo albo szaro będzie wydawało się chłodniejsze. A to wpływa na jakość wypoczynku. Ponadto intensywne barwy są dobrym tłem dla jaśniejszych mebli i dodatków.  

Obawiasz się, że zbyt intensywna kolorystyka przytłoczy wnętrze? Jeżeli dobierzesz właściwy odcień i zastosujesz go z wyczuciem, pomieszczenie będzie wyglądało stylowo, a jednocześnie lekko. Nieważne, czy będzie to ciemna sypialnia na poddaszu czy niższej kondygnacji, na pewno stanie się ona przytulna, co zważywszy na funkcję tego pomieszczenia, ma ogromne znaczenie.  

Przy pomocy kolorów możesz nie tylko optycznie zmniejszyć lub zwiększyć przestrzeń, ale także ją modelować. W ten sposób da się coś ukryć lub wyeksponować. Ciemne ściany w sypialni niewielkich gabarytów? To jest możliwe. Znaczenie ma tonacja – chłodna może optycznie powiększyć pomieszczenie. Także lekki połysk „oszuka oko” i sprawi, że pokój wyda się bardziej przestronny.

Klasyczna czy nowoczesna sypialnia? Ciemna kolorystyka jest uniwersalna. Może stanowić doskonałe tło dla błyszczących dodatków lub jaśniejszych elementów wystroju. Jednak zbyt duże kontrasty działają pobudzająco, dlatego lepiej zastosuj łagodniejsze połączenia lub różne odcienie tego samego koloru. Intensywne barwy same w sobie prezentują się szlachetnie, dlatego zrezygnuj z efektownych dodatków czy przesadnych dekoracji. Ciemna sypialnia to aranżacje pełne prostoty.

Zobacz również: Jaki kolor do sypialni wybrać?

sypialnia-ciemna

Ciemna ściana w sypialni – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na kształt pomieszczenia oraz rozmieszczenie okien, a co się z tym wiąże – nasłonecznienie. Najlepiej pomaluj na intensywny kolor ścianę odgrywającą główną rolę w pomieszczeniu. Często to na niej jest ustawione łóżko. Nie najlepszym pomysłem jest malowanie na ciemno ściany, na której znajduje się okno. Wówczas światło z zewnątrz utworzy kontrast i wybrany przez Ciebie kolor będzie się wydawał intensywniejszy, niż jest w rzeczywistości. Nawet jeśli jest to ciemna sypialnia na poddaszu.

W takim razie, którą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor? Jedną z bocznych lub naprzeciw okna. Wówczas efekt będzie bardziej subtelny. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór ściany prostopadłej do okna. Wtedy światło naturalne padając z boku, doda wnętrzu dodatkowej głębi. Taka sypialnia, ciemna, a jednocześnie stylowa, daje duże możliwości aranżacyjne.

Ciemna ściana w sypialni dobrze sprawdzi się w jasnym pomieszczeniu. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na lokalizację okien. Kiedy wychodzą na wschód albo południe, wówczas również jest to dobre rozwiązanie. Promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia podkreślą wybrany kolor. Oprócz światła naturalnego na takiej ścianie sprawdzi się punktowe sztuczne oświetlenie, które spotęguje wrażenie oddalenia ściany.

Zamierzone efekty kolorystyczne możesz uzyskać na różne sposoby. Jednym z nich jest ciemna sypialnia z drewnem. Kiedy zdecydujesz się wyłożyć ścianę tym materiałem, zyskasz podobny rezultat jak w przypadku pomalowania jej intensywną barwą. Dodatkowo drewno znakomicie buduje przytulny nastrój, dlatego znakomicie sprawdza się w sypialni.

Uważasz, że dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest ciemna sypialnia? Inspiracje przy jej urządzaniu możesz czerpać, wykorzystując różne materiały. Pożądany efekt uzyskasz, umieszczając fototapetę w ciemnym kolorze na wybranej ścianie. W takim wypadku dodatkowo spersonalizujesz wnętrze, wybierając jej wzór. Ciekawym rozwiązaniem jest także użycie innych materiałów: cegły, płytek ceramicznych lub kamiennych czy tynku strukturalnego. Wybór wzorów i kolorów jest naprawdę spory, dlatego łatwo znajdziesz coś interesującego.

Przeczytaj także: Sypialnia bez okna

ciemna-sypialnia-z-drewnem

Ciemna sypialnia – inspiracje wnętrzarskie

Kiedy decydujesz się na intensywne barwy w pokoju do spania, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia. Ciemne ściany w sypialni pochłaniają światło, dlatego przy aranżacji postaw na punktowe oświetlenie. To pozwoli Ci uniknąć wrażenia przytłoczenia wnętrza. Ciemne sypialnie znakomicie „współpracują” z naturalnym oraz sztucznym światłem.  

Bez względu na to, czy jest to ciemna sypialnia na poddaszu czy innej kondygnacji, najważniejszym meblem w tym pokoju jest łóżko. Na tle intensywnych barw znakomicie prezentują się meble w jaśniejszej tonacji oraz drewno. Wybierając naturę, również masz możliwość wyboru kolorów.    

Zastanawiasz się, jaka powinna być ciemna sypialnia? Aranżacje takiego pomieszczenia mogą być różne. Kiedy wybierasz łóżko, które jest centralnym punktem pomieszczenia, zastanów się nad łóżkiem Kolorado. Ten drewniany, solidny mebel dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego łatwo dopasujesz go do Twojego wnętrza.

Zobacz też: Łóżko kontynentalne – co to jest?

Łóżko drewniane Kolorado

Skoro ciemna sypialnia z drewnem stanowi znakomity duet, trzeba to wykorzystać. Ten naturalny materiał możesz umieścić na ścianie lub zastosować przy meblowaniu. Kiedy zdecydujesz się na drewniany  model, sprawdź łóżko Alaska. W ten sposób zyskasz wygodny mebel, na którym znakomicie wypoczniesz. Ważnym jego elementem jest charakterystyczne wezgłowie, które przyda się kiedy zechcesz poczytać w łóżku albo odpocząć w pozycji siedzącej.    

Ciemna sypialnia jest przytulna i sprzyja odpoczynkowi, aby spotęgować te odczucia wstaw do pokoju łóżko tapicerowane. Łóżko Flex ma wezgłowie składające się z dwóch miękkich poduszek, których kąt nachylenia możesz regulować. Jeśli lubisz wypoczywać w łóżku, to mebel dla Ciebie. Ważna jest też możliwość wyboru modelu ze stelażem lub pojemnikiem na pościel. W tym drugim przypadku zaoszczędzisz trochę miejsca w szafie, chowając w łóżku kołdry poduszki czy koce.  

Sprawdź też: Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni?

flex

Ciemne sypialnie – podsumowanie

Marzy Ci się stylowa, elegancka sypialnia, ciemna, ale nie przytłaczająca. Taki efekt możesz uzyskać na różne sposoby. Jeśli obawiasz się intensywnych barw na ścianach, możesz pomalować jedną z nich na zdecydowany kolor. Dobrym rozwiązaniem jest też ciemna sypialnia z drewnem. Meble w głębokich odcieniach tego naturalnego materiału znakomicie będą się prezentowały na tle delikatniejszych kolorów ścian. Inną opcją są ciemne dekoracje i dodatki. W ten sposób możesz zacząć swoją przygodę z nowym i ciekawym trendem aranżacji wnętrz, jakim jest ciemna sypialnia.

Elegancka, stylowa, niestandardowa – taka jest ciemna sypialnia. Inspiracje, jak ją zaaranżować, znajdziesz na naszej stronie. Zobacz asortyment sklepu SypialniaPlus i stwórz z nami komfortową przestrzeń do spania.