CO TO JEST DYSKOPATIA? PRZYCZYNY, OBJAWY I LECZENIE

Dowiedz się, co to jest dyskopatia i jakie są jej rodzaje. Poznaj przyczyny, objawy i sprawdź, jak wygląda leczenie dyskopatii. Wyjaśniamy też, jaką rolę w profilaktyce i rehabilitacji pełni dobór odpowiedniego materaca.

SPIS TREŚCI

Ból kręgosłupa w obrębie szyi i dolnego odcinka pleców to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Często jej źródłem jest dyskopatia szyjna lub dyskopatia lędźwiowa. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy dyskopatii oraz jak można ją leczyć. Sprawdź też, dlaczego dobrze dobrany materac może być Twoim najlepszym przyjacielem, który zadba o zdrowie Twojego kręgosłupa.

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, inaczej nazywanego dyskiem. Wspomniany dysk to nic innego jak elastyczny element, który oddziela od siebie poszczególne kręgi kręgosłupa. W wyniku zwyrodnienia dysk zaczyna uciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe, a w ostrych przypadkach dochodzi do pęknięcia pierścienia włóknistego w dysku. Najlepiej rozpoznawalnym objawem jest tzw. wypadnięcie dysku, czyli nagły, ostry ból, który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Jednymi z najczęściej diagnozowanych dolegliwości są dyskopatia lędźwiowa i dyskopatia szyjna.

Zobacz również: Spanie bez poduszki – czy to dobra praktyka?

Kobieta z bólem pleców siedzi na łóżku

Dyskopatia kręgosłupa – przyczyny i objawy

Krążki międzykręgowe, szczególnie te w obrębie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, są najbardziej narażone na przeciążenia. Z tego też powodu choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą przyczyną bólu szyi i tzw. “krzyża” – fachowa nazwa obu tych schorzeń to dyskopatia lędźwiowa i dyskopatia szyjna.

Siedzący tryb życia, brak dbałości o prawidłową pozycję w czasie snu i podczas codziennych aktywności (np. ciągłe garbienie się przy biurku) na równi ze zbyt intensywną aktywnością fizyczną były przez długi czas traktowane jako główne przyczyny, w wyniku których dochodzi do zwyrodnienia czy stanu zapalnego w krążkach międzykręgowych. Tymczasem według najnowszych badań dyskopatia kręgosłupa może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Wśród nich są:

  • zaburzenia troficzne (w wyniku których dochodzi do zaburzenia funkcji komórek tworzących krążek międzykręgowy),
  • urazy mechaniczne (np. zbyt intensywne ćwiczenia),
  • czynniki genetyczne (przyspieszające degenerację krążka międzykręgowego).

Do najpopularniejszych objawów należą z kolei:

  • ból w obrębie określonych odcinków kręgosłupa, często przewlekły o niskim nasileniu, z epizodami silniejszego bólu
  • osłabienie, drętwienie czy uczucie gorąca w obrębie kończyn. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wyraźnego zmniejszenia obwodu np. łydki czy uda.

Jedna z najpowszechniejszych przyczyn bólu kręgosłupa to dyskopatia. Co to oznacza dla Twojego snu i jakie znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca? Jest to bezpośrednio związane z procesem leczenia i rehabilitacji.

Przeczytaj także: Materace ortopedyczne – ranking najlepszych produktów

Zaledwie niecałe 5% pacjentów ze zdiagnozowaną dyskopatią wymaga leczenia chirurgicznego i na szczęście są to w większości minimalnie inwazyjne zabiegi. Duże znaczenie ma stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w przeważającej liczbie przypadków leczenie dyskopatii kręgosłupa jest nieoperacyjne. Czasem objawy ustępują samoistnie, częściej jednak potrzebna jest odpowiednia fizjoterapia, wzmocnienie mięśni i wypracowanie prawidłowych zachowań: zarówno w spoczynku, jak i w ruchu. W czasie wywiadu lekarz lub fizjoterapeuta może zapytać nie tylko o tryb życia, ale też o to, na jakim materacu śpisz.

Jaki materac na dyskopatię wybrać?

Dyskopatia – co to schorzenie ma wspólnego z materacem i jaki wybrać? Materac odgrywa nie tylko dużą rolę w profilaktyce wad postawy, ale też wspiera rehabilitację już istniejących wad kręgosłupa. Odpowiednio dobrany będzie odciążał mięśnie i ścięgna, pozwalając na dogłębną regenerację w czasie snu.

Lekarz albo fizjoterapeuta mogą zalecić konkretny rodzaj materaca lub też sam wypracujesz pozycję snu, w której będzie Ci najwygodniej. Część osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową dysku woli spać na brzuchu, dodatkowo podkładając poduszkę pod brzuch i biodra, żeby odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Pamiętaj, że materace medyczne mogą skutecznie spełnić to zadanie – odpowiednio dobrana twardość materaca i rodzaj wkładu sprawią, że materac idealnie dopasuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i odciąży Twoje ciało. Jeżeli materac jest zbyt miękki, wówczas biodra i ramiona zapadają się w niego, naciągając niektóre mięśnie pleców. Tak samo, gdy materac jest zbyt twardy, a między ciałem a powierzchnią materaca powstaje pusta przestrzeń, mięśnie i ścięgna nie mogą się rozluźnić i zregenerować.

Jaki materac przy dyskopatii sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od rodzaju schorzenia, ale też wagi i wzrostu osoby, która będzie miała spać na tym materacu. Pozwoli to z dostępnych modeli wybrać ten o odpowiedniej twardości. W zależności od tego, czy problem występuje w górnej lub dolnej części kręgosłupa, może też okazać się istotne dobranie odpowiedniej poduszki.

Jaki materac na dyskopatię wybrać? Przy schorzeniach kręgosłupa polecane są modele medyczne, między innymi: materac SleepMed Supreme, materac Hilding Salsa i materace Foam Royal, np. Med AirMed Medico.

Sprawdź >> Jaki materac na ból odcinka lędźwiowego polecamy i dlaczego.

Pamiętaj, żeby w razie jakichkolwiek pytań skontaktować się z naszymi specjalistami – pomogą Ci wybrać model dopasowany nie tylko do Twoje budowy ciała, ale też i ewentualnych wskazań zdrowotnych. Kupując w naszym sklepie internetowym, masz możliwość testowania materaca nawet przez 20 nocy. Sprawdź ofertę sklepu SypialniaPlus.