Co to jest dyskopatia?
Ból kręgosłupa w obrębie szyi i dolnego odcinka pleców to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Często jej źródłem jest dyskopatia szyjna lub dyskopatia lędźwiowa. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu. Dyskopatia - przyczyny, objawy i leczenie, to wszystko objaśniamy w naszym artykule. Sprawdź też, dlaczego dobrze dobrany materac może być Twoim najlepszym przyjacielem, który zadba o zdrowie Twojego kręgosłupa.
SPIS TREŚCI:
Co to jest dyskopatia?
Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, inaczej nazywanego dyskiem. Wspomniany dysk to nic innego jak elastyczny element, który oddziela od siebie poszczególne kręgi kręgosłupa. W wyniku zwyrodnienia dysk zaczyna uciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe, a w ostrych przypadkach dochodzi do pęknięcia pierścienia włóknistego w dysku. Najlepiej rozpoznawalnym objawem jest tzw. wypadnięcie dysku, czyli nagły, ostry ból, który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Jednymi z najczęściej diagnozowanych dolegliwości są dyskopatia lędźwiowa i dyskopatia szyjna.
Zobacz również: Spanie bez poduszki – czy to dobra praktyka?
Dyskopatia kręgosłupa – przyczyny i objawy
Krążki międzykręgowe, szczególnie te w obrębie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, są najbardziej narażone na przeciążenia. Z tego też powodu choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą przyczyną bólu szyi i tzw. “krzyża” – fachowa nazwa obu tych schorzeń to dyskopatia lędźwiowa i dyskopatia szyjna.
Siedzący tryb życia, brak dbałości o prawidłową pozycję w czasie snu i podczas codziennych aktywności (np. ciągłe garbienie się przy biurku) na równi ze zbyt intensywną aktywnością fizyczną były przez długi czas traktowane jako główne przyczyny, w wyniku których dochodzi do zwyrodnienia czy stanu zapalnego w krążkach międzykręgowych. Tymczasem według najnowszych badań dyskopatia kręgosłupa może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Wśród nich są:
- zaburzenia troficzne (w wyniku których dochodzi do zaburzenia funkcji komórek tworzących krążek międzykręgowy),
- urazy mechaniczne (np. zbyt intensywne ćwiczenia),
- czynniki genetyczne (przyspieszające degenerację krążka międzykręgowego).
Do najpopularniejszych objawów należą z kolei:
- ból w obrębie określonych odcinków kręgosłupa, często przewlekły o niskim nasileniu, z epizodami silniejszego bólu
- osłabienie, drętwienie czy uczucie gorąca w obrębie kończyn. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wyraźnego zmniejszenia obwodu np. łydki czy uda.
Jedna z najpowszechniejszych przyczyn bólu kręgosłupa to dyskopatia. Co to oznacza dla Twojego snu i jakie znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca? Jest to bezpośrednio związane z procesem leczenia i rehabilitacji.
Przeczytaj także: Materace ortopedyczne – ranking najlepszych produktów
Zaledwie niecałe 5% pacjentów ze zdiagnozowaną dyskopatią wymaga leczenia chirurgicznego i na szczęście są to w większości minimalnie inwazyjne zabiegi. Duże znaczenie ma stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w przeważającej liczbie przypadków leczenie dyskopatii kręgosłupa jest nieoperacyjne. Czasem objawy ustępują samoistnie, częściej jednak potrzebna jest odpowiednia fizjoterapia, wzmocnienie mięśni i wypracowanie prawidłowych zachowań: zarówno w spoczynku, jak i w ruchu. W czasie wywiadu lekarz lub fizjoterapeuta może zapytać nie tylko o tryb życia, ale też o to, na jakim materacu śpisz.
Jaki materac na dyskopatię wybrać?
Dyskopatia – co to schorzenie ma wspólnego z materacem i jaki wybrać? Materac odgrywa nie tylko dużą rolę w profilaktyce wad postawy, ale też wspiera rehabilitację już istniejących wad kręgosłupa. Odpowiednio dobrany będzie odciążał mięśnie i ścięgna, pozwalając na dogłębną regenerację w czasie snu.
Lekarz albo fizjoterapeuta mogą zalecić konkretny rodzaj materaca lub też sam wypracujesz pozycję snu, w której będzie Ci najwygodniej. Część osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową dysku woli spać na brzuchu, dodatkowo podkładając poduszkę pod brzuch i biodra, żeby odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Pamiętaj, że materac medyczny o odpowiednim zakresie certyfikatu medycznego, może skutecznie spełnić to zadanie –odpowiednio dobrana twardość materaca i rodzaj wkładu sprawią, że materac idealnie dopasuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i odciąży Twoje ciało. Jeżeli materac jest zbyt miękki, wówczas biodra i ramiona zapadają się w niego, naciągając niektóre mięśnie pleców. Tak samo, gdy materac jest zbyt twardy, a między ciałem a powierzchnią materaca powstaje pusta przestrzeń, mięśnie i ścięgna nie mogą się rozluźnić i zregenerować.
Jaki materac przy dyskopatii sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od rodzaju schorzenia, ale też wagi i wzrostu osoby, która będzie miała spać na tym materacu. Pozwoli to z dostępnych modeli wybrać ten o odpowiedniej twardości. W zależności od tego, czy problem występuje w górnej lub dolnej części kręgosłupa, może też okazać się istotne dobranie odpowiedniej poduszki.
Jaki materac na dyskopatię wybrać? Przy schorzeniach kręgosłupa polecane są modele medyczne, między innymi: materac SleepMed Supreme, materac Hilding Salsa i materac Foam Royal, np. Foam Royal Med Air lub Foam Royal Med Medico.
Sprawdź: Jaki materac na ból odcinka lędźwiowego polecamy i dlaczego.
Pamiętaj, żeby w razie jakichkolwiek pytań skontaktować się z naszymi specjalistami – pomogą Ci wybrać model dopasowany nie tylko do Twoje budowy ciała, ale też i ewentualnych wskazań zdrowotnych. Kupując w naszym sklepie internetowym, masz możliwość testowania materaca przez 30 nocy. Sprawdź ofertę sklepu SypialniaPlus.
Sprawdź również inne produkty w sklepie SypialniaPlus, zaprojektowane, by wspierać profilaktykę i rehabilitację wad kręgosłupa!
- Materac 160x200 twardy - to opcja najczęściej wybierana przez pary, które mają problemy z aparatem ruchu,
- materac ortopedyczny 90x200 to prozdrowotny produkt, który otrzymał certyfikat wyrobu medycznego. W ofercie posiadamy modele o właściwościach profilaktycznych, rehabilitacyjnych i przeciwodleżynowych,
- materac ortopedyczny 140x200 jest kompaktową propozycją dla par - tak samo posiada certyfikat wyrobu medycznego i jest polecany osobom, którym zależy na przeciwdziałaniu lub na wsparciu leczenia schorzeń kręgosłupa.