Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

SPANIE BEZ PODUSZKI – CZY TO DOBRA PRAKTYKA?

Poduszka nie tylko odpowiada za wygodę w czasie snu, ale też pomaga zachować prawidłowe ułożenie szyi i głowy, które jest korzystne dla naszego kręgosłupa. W takim razie, czy spanie bez poduszki jest zdrowe? Odpowiadamy!

SPIS TREŚCI

Wyjaśniamy, jaką rolę w kontekście zdrowego snu pełni poduszka i jak jej brak wpływa na ułożenie kręgosłupa. Dowiedz się, kiedy może to być dla Ciebie wygodne rozwiązanie, a kiedy zdecydowanie nie należy decydować się na spanie bez poduszki. Czy zdrowe ułożenie kręgosłupa można osiągnąć bez poduszki? Odpowiadamy w tym artykule.

Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?

Wiele osób traktuje poduszki jako po prostu wygodne rozwiązanie, które pozwala dobrze się ułożyć do odpoczynku. Przy problemach z kręgosłupem czy też większej świadomości na temat zdrowego snu poduszka staje się przedłużeniem materaca. Jest przedmiotem, który pomaga dbać o prawidłową pozycję w czasie snu, odciąża mięśnie karku i szyi, a nawet – wspiera rehabilitację schorzeń kręgosłupa.

Istnieje też trzecia grupa osób, która twierdzi, że to właśnie spanie bez poduszki może poprawić kondycję włosów, przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek, a przede wszystkim: zaradzić na problem bólu szyi dokuczającego w nocy czy po przebudzeniu. Sprawdźmy więc, czy spanie bez poduszki jest zdrowe.

Zobacz również: Materac do spania na podłodze – jaki wybrać i czy to dobry pomysł?

Młoda kobieta śpi bez poduszki

Spanie bez poduszki a ułożenie kręgosłupa

Niektóre badania wskazują na to, że w określonych sytuacjach spanie bez poduszki może być korzystne, jednak nie dla wszystkich i nie w każdej pozycji snu. Warto też zawsze skonsultować się z kompetentną osobą (lekarzem czy fizjoterapeutą), zanim zdecydujesz się na spanie bez poduszki. Czy zdrowe ułożenie kręgosłupa jest dla Ciebie ważne? Zastanów się przede wszystkim, w jakiej pozycji lubisz spać.

Jeżeli śpisz na brzuchu, wówczas decyzja o rezygnacji z poduszki czasem przychodzi samoistnie. Możesz zauważyć, że w czasie snu podświadomie nawet odgarniasz poduszkę na bok, żeby wygodniej ułożyć głowę. Wysoka poduszka, niedopasowana do spania na brzuchu, niekomfortowo wygina kręgosłup szyjny i może być przyczyną przeciążenia mięśni karku i szyi.

Z kolei spanie na plecach bez poduszki i spanie na boku sprawia, że górne partie kręgosłupa są nieodciążone, a mięśnie nie mogą się rozluźnić. Poduszka przy ułożeniu ciała na plecach i na brzuchu wypełnia pustą przestrzeń, jaka powstaje między szyją a materacem. W ten sposób kark i barki mają oparcie, dzięki czemu mięśnie i ścięgna mogą się rozluźnić. Brak poduszki pozostawia tę przestrzeń pustą.

Przeczytaj także: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

Spanie bez poduszki na plecach

Spanie bez poduszki – kiedy nie należy się na to decydować?

Spanie w jednej pozycji przez dłuższą część nocy może przeciążyć mięśnie i niektóre części ciała – przede wszystkim plecy i szyję. Zadaniem poduszek jest zminimalizować to napięcie, poprzez podparcie głowy i barków, a przy tym zadbać o zdrowsze ułożenie ciała w czasie snu.

Jeżeli Twój materac jest bardzo miękki, przez co Twoja głowa zapada się w niego i materac wypełnia przestrzeń między głową a barkami, nie jest to wbrew pozorom sygnał, że możesz spać bez poduszki i że Twoje ciało jest dobrze podparte. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że śpisz na zbyt miękkim materacu, przez co nie tylko głowa i barki, ale całe Twoje ciało „zanurza” się zbyt głęboko w materac. W ten sposób Twój kręgosłup nienaturalnie się wygina, a to z kolei może być przyczyną bólu pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym.

Zobacz >> Jak sprawdzić, czy śpisz na dobrym materacu?

Sytuacja, którą opisujemy powyżej, jest elementem dużo szerszego zagadnienia. Jeżeli dokuczają Ci bóle głowy, masz problem z bólami szyi czy sztywnością karku po przebudzeniu, w pierwszej kolejności – zanim zdecydujesz się na spanie bez poduszki – sprawdź, czy źródło problemu nie leży w źle dobranym materacu lub poduszce. Jeśli decydujesz się na spanie na plecach bez poduszki, ponieważ dokucza Ci ból szyi, możesz tak naprawdę pogłębić tylko problem. Sprawdź, czy Twój materac dobrze podpiera Twoje ciało i czy poduszka ma odpowiednią wysokość, dopasowaną do Twojej budowy ciała. Pamiętaj też, że dla śpiących na brzuchu również dostępne są specjalne poduszki, które odciążą szyję, a jednocześnie zadbają o to, by zachować neutralną pozycję kręgosłupa.

Spanie bez poduszki może być neutralne dla Twojego kręgosłupa, ale pamiętaj, by bardzo starannie dobrać materac, tak by dopasowywał się nie tylko do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale też i odcinka szyjnego. Warto też przed ostateczną rezygnacją z poduszki poradzić się ortopedy lub fizjoterapeuty.

Zachęcamy też do kontaktu z naszymi specjalistami na czacie lub poprzez infolinię. Pomogą Ci dobrać odpowiedni model materaca i poduszki, biorąc pod uwagę preferencje, ulubioną pozycję snu, wagę, wzrost i ewentualne kwestie zdrowotne. Sprawdź naszą ofertę w sklepie internetowym SypialniaPlus.