Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

DOMOWE SPOSOBY NA SEN. POZNAJ SKUTECZNE METODY

Coraz więcej osób boryka się z bezsennością. Jeśli również Ty miewasz problemy z zasypianiem – ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz tutaj domowe sposoby na sen. Podpowiemy Ci również, co zrobić, jeżeli domowe metody na bezsenność nie działają.

SPIS TREŚCI

Spokojny sen jest niezwykle ważny dla zdrowia. Pozwala odpocząć, zregenerować organizm, zebrać siły i odświeżyć umysł. Niedobór snu może prowadzić do problemów ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Czasem jednak bezsenność nie wynika z naszego zaniedbania. 

Brak snu to poważny problem, który dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Trudności z zasypianiem mogą mieć różne przyczyny i z pewnością nie należy ich lekceważyć. W wielu przypadkach warto zacząć od domowych sposobów walki z niedoborem snu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są to sposoby oraz co zrobić, jeżeli się nie sprawdzą.

Problemy ze snem – domowe sposoby pomogą je rozwiązać?

W ocenie rodzaju bezsenności bardzo ważny jest czas jej trwania. Krótkie epizody, trwające zwykle do kilku dni, nazywa się bezsennością przygodną. Przyczyną tego rodzaju kłopotów z zasypianiem zwykle jest stres wynikający z problemów w pracy czy też spraw rodzinnych.

Kiedy trudności ze snem utrzymują się nieco dłużej, mówimy o bezsenności krótkotrwałej. Utrzymuje się zwykle do 3 tygodni. Jej przyczyną również może być stres, ale także różnego rodzaju choroby. Do tego rodzaju kłopotów ze snem w szczególności przyczyniają się schorzenia, którym towarzyszą uciążliwe objawy, takie jak ból.

Jeśli trudności ze snem utrzymują się powyżej miesiąca, mamy do czynienia z bezsennością przewlekłą. Jej przyczyny są bardziej złożone niż w przypadku przygodnej i krótkotrwałej bezsenności. Zazwyczaj mają podłoże psychiczne. Mogą wynikać z depresji lub stanów lękowych. Istnieje jednak znacznie więcej czynników wywołujących zaburzenia snu. Wśród nich mogą znaleźć się stosowanie różnych leków czy też nadużywanie alkoholu. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest nieco inny. Aby więc poznać przyczyny nękającej Cię bezsenności, obserwuj swój organizm, zwróć uwagę na swoje nawyki, a także stosowane leki i dietę.

Kiedy znasz już możliwe przyczyny bezsenności, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak pokonać problemy ze snem. Domowe sposoby mogą Ci w tym pomóc. Istnieje kilka bezpiecznych metod, które są w stanie złagodzić zaburzenia snu bez konsultacji lekarskiej. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na zaśnięcie nie zawsze pomagają. Są one szczególnie skuteczne w przypadku bezsenności przygodnej. Jeśli jednak przyczyny Twoich problemów ze snem są bardziej skomplikowane, wypróbuj bardziej zaawansowane metody. Poniżej znajdziesz wskazówki, co zrobić w obu tych sytuacjach.

Sprawdź również: Sen polifazowy – na czym polega i czy warto go stosować?

Kobieta próbuje zasnąć

Domowe sposoby na sen

Zaczniemy od metod domowych. Wśród nich znajdziesz porady dotyczące tego, jak zadbać o higienę snu. Poznasz również moc naturalnych produktów na zdrowy sen. Zobaczysz także, jak możesz zmienić swoje wieczorne rytuały, aby spać spokojnie przez całą noc. Oto nasze domowe sposoby na bezsenność!

Zadbaj o odpowiednie warunki do snu

Podstawą dobrego snu są komfortowe warunki. Zaniedbywanie higieny snu jest częstą przyczyną bezsenności, dlatego warto zacząć od tego problemu. Stworzenie odpowiednich warunków do odpoczynku to najprostszy domowy sposób na sen.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy pomieszczenie, w którym śpisz, jest zacienione oraz ciche. Spore znaczenie ma również panująca w nim temperatura. O odpowiednie warunki termiczne zadbasz m.in. poprzez wietrzenie sypialni przed snem. Istotne jest także to, w czym śpisz. Wybierz przewiewną, wykonaną z naturalnych materiałów piżamę oraz pościel. Zastanów się również, czy masz wystarczająco wygodny materac. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele produktów, które zapewnią Ci komfortowe warunki do snu.

Przeczytaj również: Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem

Urządzenia takie jak smartfon, tablet czy laptop emitują niebieskie światło. Tego typu oświetlenie w naturze jest dla organizmu oznaką tego, że zaczyna się dzień. W takiej sytuacji Twoje ciało przygotowuje się do działania, stajesz się bardziej pobudzony i zdecydowanie nie chce Ci się spać. Kiedy zaczyna się ściemniać, organizm zaczyna wytwarzać melatoninę, która jest odpowiedzialna za regulację cyklu dobowego. Wkrótce przekonasz się, że domowe sposoby na dobry sen w dużej mierze polegają na wspomaganiu produkcji tego hormonu.

Wpatrywanie się w niebieskie światło tuż przed snem hamuje więc wydzielanie się melatoniny, czego skutkiem są problemy z zasypianiem. Staraj się zatem ograniczać korzystanie z urządzeń elektronicznych przed pójściem spać. Możesz również włączyć w swoim smartfonie filtr światła niebieskiego, który reguluje temperaturę barw i jasność ekranu.

Mężczyzna korzysta z telefonu przed snem

Aktywność fizyczna

Kolejny domowy sposób na bezsenność to wysiłek fizyczny. Jak dowodzą badania naukowe, nawet najmniejsza ilość ruchu może przyczynić się do poprawy jakości snu. Jeśli więc nie jesteś aktywną osobą, Twoje problemy ze snem mogą wynikać właśnie z braku ćwiczeń. Nie musisz jednak robić wymagających treningów. Wystarczy jedynie krótki spacer na świeżym powietrzu. Ponadto, dotlenianie się to kolejnydomowy sposób na sen. Warto więc wyrobić sobie zwyczaj wychodzenia na krótki spacer tuż przed spaniem.

Właściwa dieta

Jeżeli dręczy Cię bezsenność, domowe sposoby związane ze zmianą diety mogą Ci pomóc. Istnieje wiele produktów naturalnych, które wspomagają wydzielanie melatoniny. Jednym z nich jest sok wiśniowy. Postaraj się więc wyrobić sobie nawyk picia wieczorem szklanki soku wiśniowego. Dzięki temu jakość Twojego snu może się znacznie poprawić. Na wytwarzanie melatoniny wpływ mają również niektóre owoce. Najsilniejsze oddziaływanie na szyszynkę wykazują maliny, jednak truskawki, porzeczki, jeżyny oraz agrest również mogą wspomóc produkcję tego hormonu.

Mówiąc o składnikach naturalnych na sen, nie można zapomnieć o niezwykłych właściwościach ziół. Domowe sposoby na zaśnięcie zawsze kojarzą się z naparami roślinnymi, z których korzystały nasze babcie i mamy. Najlepiej sprawdzą się tutaj zioła o działaniu uspokajającym – dzięki nim złagodzisz objawy stresu będącego częstą przyczyną bezsenności. Spośród roślin o takich właściwościach wypróbuj preparaty oraz napary z melisy i kozłka lekarskiego.

Nie możemy jednak skupiać się tylko na tym, jak wzbogacać dietę. Ważne jest również to, czego w niej unikać. Przede wszystkim warto ograniczyć spożycie alkoholu i nikotyny, w szczególności tuż przed snem. Tak jak wszystkie używki, działają pobudzająco, przez co utrudniają zasypianie. Staraj się również nie pić kawy późnym popołudniem i wieczorem.

Wieczorne rytuały

Organizm nie lubi częstych zmian. Kiedy dzieje się coś nowego, stajemy się bardziej pobudzeni i zestresowani. Z tego względu, opisując domowe sposoby na dobry sen, nie mogliśmy zapomnieć o wieczornych rytuałach. Warto mieć swoją stałą rutynę, którą powtarza się każdego dnia. Do tego rodzaju nawyków możesz wprowadzić techniki relaksacyjne. Pamiętaj również, aby starać się kłaść i wstawać zawsze o tej samej porze. Dzięki temu Twój organizm przyzwyczai się do stałej pory snu i nie będziesz mieć trudności z zasypianiem.

Zobacz również: Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Kobieta relaksuje się przed snem

Co zrobić, jeśli domowe sposoby na bezsenność nie działają?

Jeśli miewasz sporadyczne problemy ze snem, domowe sposoby mogą Ci pomóc. Kiedy jednak naturalne metody się nie sprawdzają, a bezsenność trwa powyżej miesiąca – skonsultuj się z lekarzem. Długotrwały brak snu może mieć bardzo poważne przyczyny, z którymi żaden domowy sposób na bezsenność sobie nie poradzi.

Pojawia się jednak pytanie, do jakiego lekarza się wybrać? Aby to ustalić, warto ocenić przyczynę swojej bezsenności. Jeśli wynika z różnego rodzaju chorób, takich jak np. problemy z tarczycą czy nadciśnienie tętnicze, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Kiedy jednak uważasz, że przyczyną trudności ze snem jest długotrwały stres, udaj się do psychiatry.

Bezsenność – domowe sposoby, które musisz wypróbować

Już znasz najlepsze domowe sposoby na sen. Pamiętaj jednak, aby nie lekceważyć przewlekłej bezsenności. Nie tylko ze względu na fakt, że zwykle wynika z poważnych problemów zdrowotnych. Długotrwały brak snu jest bardzo szkodliwy dla Twojego organizmu i może stać się przyczyną kolejnych poważnych schorzeń.

Jeśli jednak Twoje trudności ze snem nie trwają długo, koniecznie wypróbuj nasze porady. Mamy nadzieję, że dzięki zaproponowanym przez nas wskazówkom wkrótce się wyśpisz!