Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

JAKA JEST NAJLEPSZA POZYCJA DO SPANIA? WYJAŚNIAMY

Odpowiednia pozycja do spania ma ogromny wpływ na jakość odpoczynku. Dlaczego tak jest? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Wyjaśnimy Ci również, czy istnieje jedna najlepsza pozycja do spania oraz jakie ułożenie może pozytywnie oddziaływać na Twoje zdrowie.

SPIS TREŚCI

Wiele osób boryka się z bezsennością. Co ciekawe, ten problem częściej dotyczy kobiet. Według badań przeprowadzonych przez magazyn Women’s Health niemal 80% kobiet co najmniej raz w miesiącu ma trudności z zasypianiem. Z czego wynika ten problem? Bezsenność może mieć wiele przyczyn – stres, nieodpowiednie warunki do snu lub dolegliwości zdrowotne. Równie częstym powodem, z którego często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jest nieprawidłowa

Dlaczego odpowiednia pozycja do spania jest tak ważna?

Spokojny sen jest podstawą dobrego zdrowia. Pozwala zregenerować siły, odświeża umysł oraz pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Na sen poświęcamy około 1/3 doby. Szacunki naukowców pokazują, że całkowita długość czasu spędzonego na spaniu przez człowieka to w przybliżeniu 20 lat. Nic więc dziwnego, że jakość snu, a tym samym pozycja do spania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Przede wszystkim prawidłowa pozycja do spania jest bardzo ważna dla zdrowia Twojego kręgosłupa. Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się obudzić z bólem pleców lub karku. Właściwe ułożenie ciała podczas snu może temu zapobiec. Ponadto, śpiąc w nieodpowiedniej pozycji, uciskasz różne narządy wewnętrzne, co również może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli więc borykasz się z chorobami układu pokarmowego lub oddechowego, powinieneś zwracać szczególną uwagę na ułożenie ciała podczas snu. Niewłaściwa pozycja do spania może również wywoływać koszmary senne, powodować ból głowy, a nawet przyczynić się do powstawania zmarszczek.

Oprócz skutków zdrowotnych, nieodpowiednie ułożenie podczas snu może także negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie. Kiepski nastrój spowodowany niewyspaniem przejawia się brakiem energii do działania oraz spadkiem koncentracji. Zdrowa pozycja do spania ma zatem duże znaczenie.

Sprawdź również: Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Kobieta z bólem pleców

Czy istnieje jedna prawidłowa pozycja do spania?

Zanim jednak przekonasz się, jaka pozycja spania będzie najlepsza dla Ciebie, zastanówmy się, czy istnieje jedno uniwersalne ułożenie do snu, które sprawdzi się u każdego? Zdecydowanie nie. Każdy z nas ma inne potrzeby, odmienną budowę ciała i różny stan zdrowia. Wszystkie te czynniki wpływają na to, jakie ułożenie ciała do spania będzie odpowiednie dla konkretnej osoby.

Biorąc pod uwagę wpływ pozycji podczas snu na zdrowie, najbardziej polecane jest spanie na boku lub na plecach. Wszystko jednak zależy od stanu Twojego zdrowia. Ułożenie na lewym boku sprawdzi się w przypadku osób miewających problemy żołądkowe. Taka pozycja niweluje nacisk na dolny zwieracz przełyku, którego ucisk może powodować zgagę. To ułożenie wspomaga również pracę serca, gdyż aorta wygina się właśnie w lewą stronę. Ponadto, podczas spania na lewym boku poprawia się przepływ krwi przez macicę oraz nerki.

Zdaniem znanego trenera snu – Nicka Littlehalesa, ułożenie do spania na prawym boku to najzdrowsza pozycja podczas snu dla osób leworęcznych. Odwrotnie jest w przypadku tych, którzy są praworęczni. Pamiętaj również, że spanie na którymkolwiek z boków pozwala odciążyć kręgosłup. Jeśli więc często dręczy Cię ból pleców, powinieneś rozważyć pozycję na boku podczas snu.

Leżenie na plecach to kolejna zdrowa pozycja do spania. Również odciąża kręgosłup i kark. Zapobiega także drętwieniu kończyn. Tego ułożenia nie polecamy jednak osobom z problemami układu oddechowego, takimi jak astma, bezdech czy chrapanie. Ta pozycja może powodować spłycenie oddechu lub jego nagłą utratę, co w niektórych przypadkach będzie dość niebezpieczne.

Nie można więc powiedzieć, że istnieje jedna, najzdrowsza pozycja podczas snu. Każdy organizm jest inny, dlatego potrzebujemy różnych warunków, aby spać zdrowo i wygodnie. Testuj więc poszczególne ułożenia w czasie snu i wybierz to, które będą najlepsze dla Ciebie.

Przeczytaj również: Sen polifazowy – na czym polega i czy warto go stosować?

Pozycje do spania

W jakiej pozycji spać i jak dodatkowo wspomóc zdrowy sen każdej nocy?

Jak już wspominaliśmy, najlepiej jest spać na plecach lub na którymś z boków. Pozycje te mają wiele zalet, są wygodne i korzystne dla Twojego zdrowia. Wiele osób woli jednak spać na brzuchu. Czy jest to prawidłowa pozycja do spania? Niestety nie. Z medycznego punktu widzenia, ułożenie na brzuchu to najgorsza pozycja do snu.

Podczas leżenia na brzuchu Twój kręgosłup układa się w nienaturalny sposób. Może to skutkować bólami karku i pleców. Co więcej, śpiąc w tej pozycji, wywieramy nacisk na narządy wewnętrzne, m.in. na płuca i żołądek. Powoduje to trudności w oddychaniu oraz cofanie się treści żołądkowej. Oddychanie dodatkowo utrudnia ułożenie twarzy na poduszce. Spanie w tej pozycji może również skutkować pogłębieniem się zmarszczek.

Pojawia się jednak pytanie, jaka będzie najlepsza pozycja do spania, jeśli nie potrafimy oduczyć się snu na brzuchu? W takiej sytuacji spróbuj spać na niskiej poduszce. Możesz również podłożyć dodatkową poduszkę pod miednicę. Dzięki temu wyrówna się ułożenie Twojego kręgosłupa.

W jaki sposób możesz jeszcze lepiej zadbać o prawidłową pozycję podczas snu? Jak już wspominaliśmy, pomocna tutaj będzie wygodna poduszka, a w naszym sklepie znajdziesz ich szeroki wybór. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które – naszym zdaniem – sprawdzą się najlepiej.

Na początek chcielibyśmy zaprezentować Ci poduszkę Hilding VISCO BALLANCE. Ten model zapewni Ci doskonałe wsparcie głowy, szyi oraz karku, przez co najlepiej sprawdzi się, jeśli sypiasz na plecach lub na boku. Poduszka została wykonana z termoplastycznej pianki, która zmienia swój kształt pod wpływem ciepłoty ciała. Dzięki temu będzie się dobrze dopasowywać do Twojej głowy. Kolejna poduszka to model Tempur MILLENIUM. Dzięki profilowanemu zagłębieniu na głowę ten produkt najlepiej sprawdzi się dla osób śpiących na plecach.

Co jeszcze może pomóc Ci zadbać o wygodne i zdrowe ułożenie do snu? Bardzo ważny jest odpowiedni materac. Dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować na jedną pozycję do spania i cenią sobie dużą swobodę ruchów, polecamy materac SleepMed HYBRID PREMIUM. Model został wyposażony w 7-strefową sprężynę doskonale podpierającą kręgosłup. Produkt powstaje przy użyciu aż 3 rodzajów pianek termoplastycznych dopasowujących się do kształtu ciała oraz pozwalają na regulację twardości materaca.

Model Hilding PASODOBLE to nasza propozycja dla osób, które wolą spać na twardych materacach. Jego wkład oprócz sprężyn zawiera warstwę maty kokosowej oraz włókna z agawy. Twarde materace polecamy osobom z bólami kręgosłupa. Jeśli borykasz się z takim problemem, ten materac sprawi, że Twoja ulubiona pozycja do spania będzie zdrowsza dla pleców.

Przygotowaliśmy jeszcze jeden produkt dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Materac Foam Royal MED AIR to wyrób medyczny, który powstaje z kilku warstw pianki. Dzięki temu dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, zmniejsza nacisk zwrotny, a także umożliwia swobodną zmianę ułożenia podczas snu. To, w jakiej pozycji spać lubisz, nie ma tutaj większego znaczenia – ten materac świetnie dopasuje się do każdego ułożenia.

Mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Materac Curem LOG to świetny produkt dla tych, których nocą budzi drętwienie kończyn. Ten model dzięki 7 różnym strefom twardości doskonale temu zapobiega. Ponadto, dobrze podpiera całe ciało, przez co będzie odpowiedni również dla osób o większej wadze.

Zobacz także: Ile powinna trwać drzemka?

Kobieta rozciąga się w łóżku

Z pewnością już wiesz, w jakiej pozycji spać, aby zapewnić sobie zdrowe ułożenie ciała. Pamiętaj jednak, że ważna jest również Twoja wygoda. Przetestuj różne pozycje i wybierz odpowiednią dla siebie. Jeśli chcesz zapewnić sobie jeszcze większy komfort podczas snu – zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz tam wiele produktów, które pozwolą Ci spać zdrowo i wygodnie. Przekonaj się sam!