JAKA JEST NAJLEPSZA POZYCJA DO SPANIA? WYJAŚNIAMY

Odpowiednia pozycja do spania ma ogromny wpływ na jakość odpoczynku. Dlaczego tak jest? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Wyjaśnimy Ci również, czy istnieje jedna najlepsza pozycja do spania oraz jakie ułożenie może pozytywnie oddziaływać na Twoje zdrowie.

SPIS TREŚCI

Wiele osób boryka się z bezsennością. Co ciekawe, ten problem częściej dotyczy kobiet. Według badań przeprowadzonych przez magazyn Women’s Health niemal 80% kobiet co najmniej raz w miesiącu ma trudności z zasypianiem. Z czego wynika ten problem? Bezsenność może mieć wiele przyczyn – stres, nieodpowiednie warunki do snu lub dolegliwości zdrowotne. Równie częstym powodem, z którego często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jest nieprawidłowa pozycja snu.

Dlaczego odpowiednia pozycja do spania jest tak ważna?

Spokojny sen jest podstawą dobrego zdrowia. Pozwala zregenerować siły, odświeża umysł oraz pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Na sen poświęcamy około 1/3 doby. Szacunki naukowców pokazują, że całkowita długość czasu spędzonego na spaniu przez człowieka to w przybliżeniu 20 lat. Nic więc dziwnego, że jakość snu, a tym samym pozycja do spania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Przede wszystkim prawidłowa pozycja do spania jest bardzo ważna dla zdrowia Twojego kręgosłupa. Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się obudzić z bólem pleców lub karku. Właściwe ułożenie ciała podczas snu może temu zapobiec. Ponadto, śpiąc w nieodpowiedniej pozycji, uciskasz różne narządy wewnętrzne, co również może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli więc borykasz się z chorobami układu pokarmowego lub oddechowego, powinieneś zwracać szczególną uwagę na ułożenie ciała podczas snu. Niewłaściwa pozycja do spania może również wywoływać koszmary senne, powodować ból głowy, a nawet przyczynić się do powstawania zmarszczek.

Oprócz skutków zdrowotnych, nieodpowiednie ułożenie podczas snu może także negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie. Kiepski nastrój spowodowany niewyspaniem przejawia się brakiem energii do działania oraz spadkiem koncentracji. Zdrowa pozycja do spania ma zatem duże znaczenie.

Sprawdź również: Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Prawidłowa pozycja do spania

Najlepsza pozycja do spania, czyli jaka?

Zanim jednak przekonasz się, jaka pozycja spania będzie najlepsza dla Ciebie, zastanówmy się, czy istnieje jedno uniwersalne ułożenie do snu, które sprawdzi się u każdego? Zdecydowanie nie. Każdy z nas ma inne potrzeby, odmienną budowę ciała i różny stan zdrowia. Wszystkie te czynniki wpływają na to, jakie ułożenie ciała do spania będzie odpowiednie dla konkretnej osoby.

Biorąc pod uwagę wpływ pozycji podczas snu na zdrowie, najbardziej polecane jest spanie na boku lub na plecach. Wszystko jednak zależy od stanu Twojego zdrowia. Ułożenie na lewym boku sprawdzi się w przypadku osób miewających problemy żołądkowe. Taka pozycja niweluje nacisk na dolny zwieracz przełyku, którego ucisk może powodować zgagę. To ułożenie wspomaga również pracę serca, gdyż aorta wygina się właśnie w lewą stronę. Ponadto, podczas spania na lewym boku poprawia się przepływ krwi przez macicę oraz nerki.

Zdaniem znanego trenera snu – Nicka Littlehalesa, ułożenie do spania na prawym boku to najzdrowsza pozycja podczas snu dla osób leworęcznych. Odwrotnie jest w przypadku tych, którzy są praworęczni. Pamiętaj również, że spanie na którymkolwiek z boków pozwala odciążyć kręgosłup. Jeśli więc często dręczy Cię ból pleców, powinieneś rozważyć pozycję na boku podczas snu.

Leżenie na plecach to kolejna zdrowa pozycja do spania. Również odciąża kręgosłup i kark. Zapobiega także drętwieniu kończyn. Tego ułożenia nie polecamy jednak osobom z problemami układu oddechowego, takimi jak astma, bezdech czy chrapanie. Ta pozycja może powodować spłycenie oddechu lub jego nagłą utratę, co w niektórych przypadkach będzie dość niebezpieczne.

Nie można więc powiedzieć, że istnieje jedna, najlepsza pozycja do spania. Każdy organizm jest inny, dlatego potrzebujemy różnych warunków, aby spać zdrowo i wygodnie. Testuj więc poszczególne ułożenia w czasie snu i wybierz to, które będą najlepsze dla Ciebie. Zwróć jednak uwagę na to, co radzi fizjoterapeuta w naszym poradniku "Śpij lepiej z SypialniaPlus" i dowiedz się, czemu ze wszystkich pozycji snu, spanie na brzuchu jest najmniej sprzyjającą Ci opcją:

Przeczytaj również: Bezdech senny - objawy i przyczyny

W jakiej pozycji spać i jak dodatkowo wspomóc zdrowy sen każdej nocy?

Jak już wspominaliśmy, najlepiej jest spać na plecach lub na którymś z boków. Pozycje te mają wiele zalet, są wygodne i korzystne dla Twojego zdrowia. Wiele osób woli jednak spać na brzuchu. Czy jest to prawidłowa pozycja do spania? Niestety nie. Tak, jak wyjaśnia nasz ekspert w filmie powyżej - z medycznego punktu widzenia, ułożenie na brzuchu to najgorsza pozycja do snu.

Podczas leżenia na brzuchu Twój kręgosłup układa się w nienaturalny sposób. Może to skutkować bólami karku i pleców. Co więcej, śpiąc w tej pozycji, wywieramy nacisk na narządy wewnętrzne, m.in. na płuca i żołądek. Powoduje to trudności w oddychaniu oraz cofanie się treści żołądkowej. Oddychanie dodatkowo utrudnia ułożenie twarzy na poduszce. Spanie w tej pozycji może również skutkować pogłębieniem się zmarszczek.

Pojawia się jednak pytanie, jaka będzie najlepsza pozycja do spania, jeśli nie potrafimy oduczyć się snu na brzuchu? W takiej sytuacji spróbuj spać na niskiej poduszce. Możesz również podłożyć dodatkową poduszkę pod miednicę. Dzięki temu wyrówna się ułożenie Twojego kręgosłupa.

W jaki sposób możesz jeszcze lepiej zadbać o prawidłową pozycję podczas snu? Jak już wspominaliśmy, pomocna tutaj będzie wygodna poduszka. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które – naszym zdaniem – sprawdzą się najlepiej.

Na początek sprawdź poduszkę Hilding VISCO BALLANCE. Ten model zapewni Ci doskonałe wsparcie głowy, szyi oraz karku, przez co najlepiej sprawdzi się, jeśli sypiasz na plecach lub na boku.

Poduszka została wykonana z termoplastycznej pianki, która zmienia swój kształt pod wpływem ciepłoty ciała. Dzięki temu będzie się dobrze dopasowywać do Twojej głowy. Zapewnia dobre odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa, dzięki czemu jest też polecana osobom, które cierpią na napięciowe i zwyrodnieniowe bóle szyi i głowy.

Kolejna poduszka to model Tempur MILLENIUM. To produkt renomowanej marki, która rozpoznawalna jest dzięki wysokiej klasy produktom z zastrzeżonego materiału Tempur.

Dzięki profilowanemu zagłębieniu na głowę ten produkt najlepiej sprawdzi się dla osób śpiących na plecach, a do tego poduszka dostępna jest w trzech rozmiarach. Możesz więc dopasować wysokość poduszki do swoje budowy ciała i twardości materaca, na którym śpisz.

Dla osób śpiących na brzuchu najlepiej sprawdzi się niska poduszka Senpuro BUTTERFLY, która wycięta jest w specjalny kształt motylka, tak by można było wygodnie ułożyć ramiona.

Poduszka Butterfly jest wypełniona rozdrobnioną pianką termoelastyczną - świetnie dopasowuje się do kształtu ciała i szybko wraca do pierwotnego kształtu. Nawet po długich godzinach snu nie zauważysz wgnieceń i odkształceń.

Poduszki z gwarancją najniższej ceny - sprawdź ofertę

Materac, a pozycje do spania

Co jeszcze może pomóc Ci zadbać o wygodne i zdrowe ułożenie do snu? Bardzo ważny jest odpowiedni materac.

Dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować na jedną pozycję do spania i cenią sobie dużą swobodę ruchów, polecamy materac SleepMed HYBRID PREMIUM. Model został wyposażony w 7-strefową sprężynę doskonale podpierającą kręgosłup. Wkład dopełniają pianki wysokoelastyczne i pianka termoelastyczna.

Co ważne - materac pozwala na samodzielną regulację twardości, więc to świetna opcja, jeśli nie jesteś pewien jaką twardość najlepiej wybrać. To wysokiej jakości materac, z 15-letnią gwarancją, certyfikatem wyrobu medycznego i prestiżowym znakiem jakości AEH.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Model Hilding PASODOBLE to nasza propozycja dla osób, które wolą spać na twardych materacach. Jego wkład oprócz sprężyn zawiera warstwę maty kokosowej oraz włókna z agawy. Twarde materace polecamy osobom z bólami kręgosłupa, które wolą mocne podparcie w czasie snu, a także użytkownikom o wyższej wadze ciała. Jeśli borykasz się z takim problemem, ten materac sprawi, że Twoja ulubiona pozycja do spania będzie zdrowsza dla pleców.

Dzięki przemyślanej konstrukcji i dobrej jakości systemowi sprężyn kieszeniowych, mimo twardości H4, materac Pasodoble dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i nie daje efektu spania na twardej desce.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przygotowaliśmy jeszcze jeden produkt dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Materac SleepMed Supreme to również wyrób medyczny, ale jest to z kolei model piankowy - idealna propozycja dla osób, którym zależy na jak najlepszym odciążeniu kręgosłupa, a przy tym zwracają uwagę na jakość. Aż 8 cm warstwa pianki termoelastycznej zapewnia przyjemne uczucie delikatnego otulenia i świetnie podpiera ciało w naturalnych krzywiznach.

Materac niweluje nacisk zwrotny ze strony materaca i nie przenosi drgań, dzięki czemu jest to też świetna opcja dla par. To, w jakiej pozycji spać lubisz, nie ma tutaj większego znaczenia – ten materac świetnie dopasuje się do każdego ułożenia. W tym modelu te możesz samodzielnie zmienić twardość materaca.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Zobacz także: Sen polifazowy – na czym polega i czy warto go stosować?

Kobieta rozciąga się w łóżku

Z pewnością już wiesz, w jakiej pozycji spać, aby zapewnić sobie zdrowe ułożenie ciała. Pamiętaj jednak, że ważna jest również Twoja wygoda. Przetestuj różne pozycje i wybierz odpowiednią dla siebie. Jeśli chcesz zapewnić sobie jeszcze większy komfort podczas snu – zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz tam wiele produktów, które pozwolą Ci spać zdrowo i wygodnie. Przekonaj się sam!