Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Miewasz problemy ze wstawaniem rano? Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego tak jest. Poznasz zalety wczesnego wstawania oraz przyczyny trudności z porannymi pobudkami. Przedstawimy Ci także zalety wstawania o wczesnej porze.

Spis treści

  1. Poranne wstawanie – dlaczego czasem stanowi problem
  2. Problemy ze wstawaniem rano – przyczyny
  3. Jak wstać rano bez problemu?

Czy znasz ten ból, gdy budzik nieubłaganie dzwoni, a za oknem wciąż szaro? W takiej sytuacji pewnie masz ochotę wcisnąć drzemkę i zostać w ciepłym łóżku. Poranne wstawanie potrafi być naprawdę trudne. Jak wstać rano bez problemu? Czy wczesne pobudki mają jakieś zalety?

Poranne wstawanie – dlaczego czasem stanowi problem

Wiele osób miewa problemy ze wstawaniem rano. Po wczesnej pobudce często nie czujemy się najlepiej. Lekarze twierdzą jednak, że regularne poranne pobudki mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne. Oto najważniejsze korzyści płynące z wczesnego wstawania!

Lepsze samopoczucie

Badania australijskich psychologów, dr Bailey Bosch oraz dr Marny Lishman pokazały, że szanse wystąpienia depresji u osób wstających wcześnie są o 25% mniejsze niż u tych, co wstają później. Z kolei badania fińskich naukowców wykazują, że istnieje większe ryzyko pojawienia się depresji u osób, które pracują i wykonują swoje obowiązki w późnych porach. Jeśli więc miewasz problemy ze wstawaniem i chcesz się zmotywować do wczesnych pobudek – poczytaj więcej na temat tych badań tutaj

Lepsze zdrowie

Poranne wstawanie może również poprawić Twoje zdrowie fizyczne. Badania pokazują, że wczesne pobudki zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Do takich wniosków doszli m.in. naukowcy z University of Bristol. Zgodnie z ich badaniami, wśród grupy 400 tys. przebadanych kobiet, osoby wstające wcześniej miały o 40-48% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi.

Spokojniejszy, lepiej zaplanowany dzień

Wstając wcześnie rano, masz również szansę, aby lepiej zaplanować swój dzień. Zyskujesz więcej czasu na wszystkie codzienne obowiązki, przez co nie musisz się z niczym śpieszyć. Dzięki temu będziesz również spokojniejszy o to, że zawsze ze wszystkim zdążysz. 

Co więcej – poranki to zwykle bardzo cichy, spokojny czas. Kiedy wszyscy jeszcze śpią, Ty wstając wcześniej, możesz nacieszyć się błogą ciszą. Tego rodzaju korzyści płynące z wczesnego wstawania z pewnością docenią w szczególności rodzice małych dzieci. 

Znając zalety wczesnego wstawania, z pewnością zastanawiasz się, dlaczego poranne pobudki muszą być takie trudne? Problem z porannym wstawaniem dotyczy wielu osób i często wynika z niekonsekwencji. Aby sobie z nim poradzić, warto poznać przyczyny tych trudności. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednie kroki, aby rozwiązać problemy ze wstawaniem.

Przeczytaj również: Płytki sen – przyczyny i sposoby na poradzenie sobie z problemem

Problemy ze wstawaniem rano z łóżka – kobieta przeciera oczy.

Problemy ze wstawaniem rano – przyczyny

Z czego mogą wynikać problemy z budzeniem się o wczesnej porze? Oto główne przyczyny trudności z porannymi pobudkami.

Stres

Nerwowe sytuacje mogą powodować zaburzenia snu. Jednym z takich zaburzeń może być problem z porannym wstawaniem. Kiedy się stresujesz, Twój organizm wytwarza kortyzol. Często nazywa się go hormonem stresu. Jego nadmiar utrudnia spokojny sen, co skutkuje zmęczeniem o poranku. 

Późne jedzenie kolacji

Jeśli zjesz późno kolację, Twój organizm będzie musiał zająć się trawieniem. Nie będzie mógł zatem wyciszyć się i spokojnie zasnąć. Co więcej, podczas leżenia trawienie trwa dłużej. Skutkiem późnej kolacji będą zatem trudności z zasypianiem oraz problemy z budzeniem się rano. 

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem

Urządzenia takie jak smartfony, tablety i laptopy emitują niebieskie światło. Ekspozycja na takie oświetlenie późnym wieczorem może powodować trudności z zasypianiem, a tym samym – problemy ze wstawaniem rano. 

Niskie ciśnienie

Przyczyną problemów z porannym wstawaniem może być także niedociśnienie. Oprócz zmęczenia po przebudzeniu, do pozostałych objawów zalicza się bóle i zawroty głowy, a szczególnie po nagłym podniesieniu się z łóżka. Pojawiają się również ciemne plamki przed oczami.

Anemia

Kolejną zdrowotną przyczyną porannego zmęczenia może być anemia. Jest wywołana niedoborem żelaza i oprócz zmęczenia objawia się dusznościami, bladością skóry, utratą apetytu i pogorszeniem wzroku. Warto pamiętać, że regularne badania krwi pozwolą szybko wykryć anemię oraz niedobory innych, ważnych substancji, a następnie skutecznie rozwiązać problem.

Na problem z porannym wstawaniem wpływa używanie smartfonów przez snem.

Jak wstać rano bez problemu?

Znając przyczyny trudności z wczesnymi porankami, pewnie zastanawiasz się, jak wstawać rano bez problemu? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym możesz zwalczyć poranne zmęczenie. Sprawdź je i koniecznie wypróbuj!

Wczesne wstawanie w 5 krokach, czyli „Fenomen poranka”

Według Hala Elroda autora książki „Fenomen poranka – jak zmienić swoje życie”, można skutecznie nauczyć się wstawania rano, powtarzając za każdym razem 5 prostych kroków.

  1. Przed zaśnięciem określ sobie cel – jeśli dobrze zaplanujesz następny dzień, będziesz wiedział, po co masz wstać wcześnie rano. Warto więc wyznaczyć sobie co wieczór cel, który będzie motywacją do porannej pobudki.
  2. Umieść budzik jak najdalej od łóżka – dzięki temu, aby wyłączyć alarm, będziesz musiał wstać, a tym samym – rozbudzisz się.
  3. Po przebudzeniu umyj zęby – wydaje się to oczywiste, jednak chodzi tutaj o wszystkie poranne czynności, które wykonujemy automatycznie. Jest to np. mycie zębów lub mycie twarzy. Taka rutyna zaraz po przebudzeniu pozwala stopniowo się wybudzić.
  4. Napij się wody – po 8 godzinach snu Twój organizm potrzebuje wody. Dlatego między innymi odczuwasz poranne zmęczenie. Po przebudzeniu wypij więc szklankę wody.
  5. Ubierz się w strój do ćwiczeń – zdaniem Eldora, poranne ćwiczenia to podstawa dobrego rozpoczęcia dnia. Każdy, chociażby krótki trening pozwoli Ci obudzić się i zyskać energię do pracy.

Aby znaleźć jeszcze więcej motywacji do porannego wstawania, zajrzyj do książki Hala Eldora.

Przeczytaj także: Ćwiczenie przed snem

Poranne problemy ze wstawaniem.

Komfortowe warunki do snu

Jak wstać rano bez problemu? Aby nie czuć się zmęczonym zaraz po przebudzeniu, warto zadbać o odpowiednie warunki do snu. Szczególnie istotny jest dobór wyposażenia do sypialni. Jeśli więc szukasz wygodnego materaca bądź poduszki – zapoznaj się z ofertą SypialniaPlus! Znajdziesz u nas wiele produktów, z którymi urządzisz komfortową sypialnię. Oto kilka propozycji elementów wyposażenia, dzięki którym będziesz mógł spać spokojniej i wstawać wcześniej!

Materac Hilding SALSA to model będący wyrobem medycznym, który polecamy dla par. Jego wypełnienie stanowi pianka Flexifoam, której zadaniem jest zapewnienie stabilizacji i sztywności. Pianka Visco to natomiast warstwa termoelastyczna, dopasowująca się do kształtu ciała. Zapewnia miękkość i elastyczność materaca. Ponadto, model ten ma właściwości przeciwdziałające odleżynom.

Materac Hilding CHA-CHA to nasza kolejna propozycja. Model składa się ze sprężyn kieszeniowych, które zapewniają 7 stref twardości z różnymi punktami podparcia. To również dobry wybór dla par, gdyż dzięki sprężynom partner nie odczuwa ruchów drugiej osoby. Do produkcji materaca użyto pianki Velvet Touch, która zapewnia elastyczność oraz odpowiednią wentylację wkładu.

Jak wstawać rano bez problemu? Wypoczęty o poranku obudzisz się m.in. dzięki dobrze dobranej poduszce. Jeżeli szukasz odpowiedniej dla siebie, my możemy Ci polecić model Sleepmed PILLOW PREMIUM. Ma ergonomiczny, uniwersalny kształt, który będzie pasował do odmiennych potrzeb. Jego wypełnienie stanowi gęsta pianka Super Soft Air Fresh. Pokrowiec z taśmami 3D zapewnia odpowiednią wentylację poduszki. Produkt ten jest odpowiedni dla alergików.

Jeśli wolisz bardziej wyprofilowane poduszki, to model Hilding ANTISTRESS CARBON sprawdzi się dla Ciebie. Poduszka ta wypełniona jest termoelastyczną pianką Visco z dodatkiem włókien węglowych. Włókna te niwelują gromadzące się na skórze ładunki elektryczne, co poprawia komfort snu. Jeśli więc miewasz problemy ze wstawaniem rano, ta poduszka może Ci pomóc zrelaksować się przed zaśnięciem i obudzić bardziej wyspanym. 

Jak wstawać rano bez problemu?

Już wiesz, jak wstawać rano bez problemu!

Problemy ze wstawaniem miewa mnóstwo osób. Takie trudności mogą mieć różne przyczyny. Aby je zwalczyć, warto poznać zalety wczesnych pobudek, a jest ich całkiem sporo. Jeśli problem z porannym wstawaniem dotyczy również Ciebie – skorzystaj z naszych wskazówek. Jedną z nich jest zadbanie o komfortowe warunki w sypialni. Wygodne materace i poduszki możesz znaleźć w SypialniaPlus! Zajrzyj do naszego sklepu i rozwiąż problemy z budzeniem się z naszą pomocą.

Polecamy również: