Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

Czy wiesz, czym jest płytki sen? W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym charakteryzuje się sen lekki i głęboki. Poznasz również przyczyny płytkiego snu oraz dowiesz się, jak można rozwiązać ten problem.

Spis treści

  1. Sen płytki i głęboki – czym się charakteryzują?
  2. Płytki sen – przyczyny
  3. Sposoby na lekki sen

Czy wyobrażasz sobie życie bez snu? Trudno byłoby funkcjonować bez czasu na odpoczynek. Sen umożliwia regenerację organizmu i jest potrzebny zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Coraz więcej osób boryka się jednak z zaburzeniami snu. Jedną z najczęstszych tego typu dolegliwości jest płytki sen. Co to dokładnie oznacza i jakie są przyczyny takich przypadłości?

Sen płytki i głęboki – czym się charakteryzują?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest sen lekki i głęboki. Na początek warto wiedzieć, że sen dzieli się na 2 fazy:

• NREM (ang. Non-rapid eye movement) – faza o wolnych ruchach gałek ocznych,

• REM (ang. Rapid eye movement) – faza szybkich ruchów gałek ocznych. Cechuje się wysoką aktywnością mózgu, występują w niej marzenia senne.

W fazie NREM występują 3 stadia snu:

• zasypianie,

• sen płytki,

• sen głęboki.

Zatem sen lekki i głęboki to naturalne stadia każdego snu. Płytki sen to czas przygotowania organizmu do głębokiego snu. Spada temperatura ciała, spowalnia bicie serca, wyrównuje się oddech. Sen głęboki to natomiast czas intensywnego odpoczynku. Mięśnie rozluźniają się, spada ciśnienie krwi i zmniejsza się częstotliwość oddechów. To właśnie w tym czasie następuje największa regeneracja.

Jeśli nie masz problemów z zasypianiem, stadium snu lekkiego powinno trwać około 20 min. Sen głęboki w takich samych warunkach trwa natomiast kilkadziesiąt minut. U osób z zaburzeniami snu stadium płytkiego snu wydłuża się. Czasami taki stan może trwać przez większość nocy. W takim wypadku organizm nie regeneruje się właściwie. Stale obracasz się z boku na bok i co chwilę wybudzasz się, nie mogąc ponownie zasnąć. To zatem bardzo uciążliwa sytuacja – po takiej nocy ciężko jest normalnie funkcjonować przez cały następny dzień. Warto więc znać sposoby na to, jak radzić sobie z przedłużającym się płytkim snem.

Zobacz również: Fazy snu – jakie są i ile trwają?

lekki-sen

Płytki sen – przyczyny

Aby skutecznie zwalczyć lekki sen, powinieneś najpierw poznać jego przyczyny. Dzięki temu będziesz mógł lepiej dobrać sposób na jego zniwelowanie. Powody przedłużania się stadium snu lekkiego mogą być różne. Bardzo częstą przyczyną płytkiego snu jest przewlekły stres, z którym mogą wiązać się również inne czynniki wywołujące zaburzenia snu. Pozostałe przyczyny to m.in.:

• depresja,

• ciężkie przeżycia minionego dnia,

• ciężkostrawne posiłki spożywane przed snem,

• intensywne zmęczenie fizyczne tuż przed zaśnięciem,

• ekspozycja na światło niebieskie przed snem,

• niedobory melatoniny,

• spożycie dużej ilości alkoholu, picie kawy i palenie papierosów przed snem,

• czynniki genetyczne,

• nieodpowiednie warunki do snu, takie jak np. niewygodny materac i poduszka, niewłaściwa temperatura w sypialni.

Sprawdź także: Domowe sposoby na sen

sen-plytki-i-gleboki

Sposoby na lekki sen

Wiesz już, czym jest płytki sen. Przyczyny tego rodzaju dolegliwości często wiążą się ze stresem. Mogą jednak mieć różne podłoże. Spróbuj więc zastanowić się, czy potrafisz określić powody swoich problemów ze spaniem. Czy jesteś narażony na nerwowe sytuacje w pracy lub życiu prywatnym? Czy spędzasz czas przed komputerem tuż przed zaśnięciem? Czy jadasz ciężkostrawne późne kolacje? A może masz niewygodny materac? Jeśli którakolwiek z tych sytuacji dotyczy Ciebie, to poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą Ci pomóc zwalczyć lekki sen.

Spróbuj wyciszyć się przed snem

Jeśli spotykasz się w ciągu dnia z wieloma stresującymi sytuacjami, to powinieneś spróbować zrelaksować się tuż przed snem. Na około 30 min. przed zaśnięciem staraj się nie myśleć o problemach minionego i nadchodzącego dnia. Zrób sobie relaksującą kąpiel lub poćwicz jogę. Możesz również wykonać trening spokojnego oddechu. Staraj się w tym czasie myśleć o tym, co dobrego spotkało Cię danego dnia. Takie wyciszenie przed snem może Ci pomóc złagodzić skutki stresu, a tym samym – zwalczyć dręczący Cię płytki sen.

Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych przed zaśnięciem

Ekrany urządzeń takich jak smartfony, tablety i laptopy emitują światło niebieskie. Ekspozycja na ten rodzaj oświetlenia tuż przed zaśnięciem może utrudniać zasypianie. Warto więc zrezygnować z korzystania z tego typu sprzętów tuż przed snem. Zamiast tego możesz np. poczytać książkę. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie w swoich urządzeniach filtrów światła niebieskiego.

sen-plytki

Nie jedz późno

Każdy zjedzony posiłek Twój organizm musi strawić. Nocą ten proces wydłuża się, ponieważ przebywasz stale w leżącej pozycji, która utrudnia ruch jelit. W takim wypadku strawienie posiłku zajmie około 4-5 h. W tym czasie Twój organizm skupi się tylko na tym procesie, zamiast na regeneracji. Dlatego właśnie po późnym i ciężkim posiłku będzie trudno Ci spać spokojnie. Sen lekki nie będzie dręczyć Cię, jeśli zjesz kolację na 3 h przed snem. Warto również, aby posiłek był lekkostrawny.

Przeczytaj także: Jaki jest Twój chronotyp snu? Test

Zadbaj o odpowiednie warunki do spania

Bardzo skutecznym sposobem na sen płytki jest również zadbanie o wygodną sypialnię. W końcu to, w jakim miejscu śpisz, bezpośrednio wpływa na jakość Twojego odpoczynku. Zatroszcz się więc o odpowiednią temperaturę w sypialni. Uznaje się, że najlepsza temperatura do snu dla dorosłych to 16-19°C. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jaka jest najlepsza temperatura do spania?”. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu pokoju, a także zadbaj o ciszę i odpowiednie zaciemnienie.

Ogromne znaczenie ma również dobór materaca oraz poduszki. Wśród produktów dostępnych w SypialniPlus znajdziesz materace i poduszki, które zapewnią Ci wysoki komfort snu. Jeżeli więc chcesz znaleźć modele odpowiedni dla siebie – poniżej przedstawimy Ci kilka propozycji, które pomogą Ci skrócić płytki sen.

Na początek chcemy Ci zaproponować Materac Foam Royal MED MEDICO. Produkt ten otrzymał status wyrobu medycznego, a także certyfikat Oeko-Tex, który gwarantuje bezpieczeństwo tego modelu dla alergików. Materac wykonany jest z 2 rodzajów pianki. Jedna z nich to Platinum Foam zapewniająca odpowiednią elastyczność. Z kolei pianka Fit Foam, która pokrywa materac z wierzchu, ma właściwości termoelastycze. Model ten dobrze podpiera ciało i dopasowuje się do jego kształtu. Zapewnia zatem wysoki komfort odpoczynku. Może więc skutecznie pomóc zwalczyć nękający Cię sen płytki.

Jeśli dręczy Cię lekki sen, to możemy Ci również polecić Materac Hilding MAKARENA. Składa się ze sprężyn Multipocket. Każda z nich została umieszczona w osobnej kieszonce, aby odpowiednio reagować na nacisk ciała. Dzięki temu materac Hilding Makarena zapewnia 7 stref twardości. Jest to model dwustronny. Po jednej stronie umieszczono płytę z naturalnego lateksu zapewniającą odpowiednią elastyczność. Druga warstwa to natomiast pianka Visco, która reaguje na temperaturę ciała. Wszystkie te cechy sprawiają, że materac dobrze sprawdzi się dla osób borykających się z wadami postawy.

Jeśli chcesz zwalczyć zaburzenia snu, spore znaczenie ma również dobór poduszki. My chcielibyśmy zaproponować Ci poduszkę Sleepmed PILLOW SUPREME. Jest to model profilowany z wkładem z termoelastycznej pianki. Pianka ta zawiera włókna węglowe, które niwelują zbierające się na skórze ładunki elektryczne. Dzięki takim właściwościom możesz lepiej zrelaksować się przed snem.

Kolejna poduszka, która będzie odpowiednia dla osób cierpiących na lekki sen, to poduszka Tempur MILLENNIUM. Dzięki profilowanej krawędzi produkt dobrze podtrzymuje głowę i kark. Wkład tej poduszki wykonano z materiału Tempur, który cechuje się dużą gęstością i elastycznością. Najlepiej sprawdzi się do spania na plecach i na boku.

Zobacz też: Ranking poduszek do spania – TOP 10 poduszek

Zadbaj o sen płytki i głęboki z SypialniąPlus!

Już wiesz, czym charakteryzuje się płytki sen. Przyczyny zaburzeń snu mogą być różne, jednak bardzo często winę ponosi stres. Chcąc zadbać o zdrowy odpoczynek, warto pamiętać o równowadze. Ważne są wszystkie fazy snu. Potrzebny jest sen płytki i głęboki. Trzeba jednak pamiętać, że żadne stadium nie może trwać zbyt długo lub za krótko. Przedstawiliśmy Ci sposoby na zdrowy, spokojny odpoczynek. Koniecznie je wypróbuj! Zajrzyj również do SypialniPlus i sprawdź, jakie materace i poduszki dostępne są w naszej ofercie.

To może Ci się spodobać: