Jak określić strony świata w mieszkaniu i jak rozplanować pomieszczenia? Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu, a przede wszystkim - ustalić najlepsze miejsce na sypialnię.

Spis treści:

  1. Jak określić strony świata w mieszkaniu?
  2. Sypialnia od północy - czy to dobry pomysł?
  3. Ustawienie łóżka - wschód czy zachód?

Odpowiednie zaaranżowanie pomieszczeń w mieszkaniu pozwoli Ci wykorzystać zalety każdej pory dnia i zwiększa funkcjonalność mieszkania. Do tego dochodzą też kwestie zużycia energii elektrycznej - obniżysz koszty, jeśli dobrze rozplanujesz przestrzeń w mieszkaniu, tak aby słońce doświetlało i ogrzewało pomieszczenia, w których będziesz spędzać daną część dnia. Co w sytuacji, gdy mieszkanie skierowane jest na jedną, góra dwie strony świata? To żaden problem, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, żeby dobrze wykorzystać potencjał wnętrza - a drzemie on w każdym mieszkaniu.

Jak określić strony świata w mieszkaniu?

Odpowiedź jest najprostsza i najoczywistsza - na podstawie pozycji słońca. Oglądając mieszkanie zwróć uwagę przez które okna wpada bezpośrednie światło słoneczne i zestaw to z aktualną porą dnia. Równie łatwo określisz strony świata jeśli masz dostęp do planów mieszkania lub domu. Wówczas będzie na nich narysowana róża z zaznaczonymi kierunkami świata. Możesz też sprawdzić na mapach Google jak usytuowany jest Twój blok względem stron świata. Jeśli wiesz już jaka jest ekspozycja Twojego mieszkania, możesz rozważyć poniższe wskazówki, by dobrze rozplanować układ pomieszczeń. Strefa dzienna powinna być usytuowana od strony południowej. Jest to strefa, w której spędzamy z reguły najwięcej czasu - powinna być więc dobrze doświetlona i ogrzana, co też pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej. Strona północna to najciemniejsza i najzimniejsza strona domu, dlatego można ją wykorzystać na strefę gospodarczą. Strefa nocna, czyli sypialnia - dla niej najlepsza jest strona wschodnia. Okna od wschodu sprawiają, że pokój nie nagrzewa się nadmiernie, a zarazem można cieszyć się promieniami wschodzącego słońca. Czy sypialnia od północnej strony też będzie trafionym wyborem?

Sypialnia od północy - czy to dobry pomysł?

W sypialni okna od wschodu mają tę główną zaletę, że poranne słońce ułatwia wstawanie. Jednak jeśli nie musimy i nie lubimy wstawać o świcie lub też jeśli nie mamy możliwości zaaranżowania sypialni od wschodniej strony - północny kierunek będzie też dobrym wyborem. Kluczowe przy aranżowaniu przestrzeni w mieszkaniu są nasze upodobania i tryb życia. Jeśli wolisz odpoczywać w zaciemnionym pomieszczeniu, sypialnia od północy to dla Ciebie idealny wybór. Z tych samych powodów, jeśli weźmiesz pod uwagę swoje wymarzone miejsce do odpoczynku, może się okazać, że doświetlona strona południowa lub zachodnia będą dla Ciebie najlepszą lokalizacją na urządzenie sypialni. To ma być przestrzeń, w której Tobie właśnie będzie się idealnie odpoczywać. Dlatego przede wszystkim kieruj się swoimi potrzebami i preferencjami. I tę samą zasadę stosuj, jeśli zastanawiasz się, jakie ustawienie łóżka: wschód-zachód, czy północ-południe będzie najlepsze.

Sprawdź też Co zrobić by sypialnia była przytulna?

Ustawienie łóżka - wschód czy zachód?

By zapewnić sobie zdrowy, regenerujący sen, przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni dla Ciebie materac. Potem warto dopracować wszelkie dekoracje i zadbać o dobre zaciemnienie wnętrza. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która może wpłynąć korzystnie na jakość snu: ustawienie łóżka.

W stronę południa

Według wielowiekowej tradycji bardzo dobrym rozwiązaniem jest takie zaaranżowanie sypialni, by łóżko było ustawione w orientacji południe-północ, tak że leżąc na nim głowę masz skierowaną na południe a nogi na północ. Przeprowadzono nawet eksperyment, w którym część osób spała na łóżkach ustawionych w orientacji wschód-zachód, a część północ-południe. To właśnie ta druga grupa miała niższe ciśnienie krwi, spała dzięki temu lepiej i dłużej. Jeśli nie masz możliwości w ten sposób ustawić łóżka lub zepsułoby to pomysł na aranżację całego pomieszczenia, pamiętaj, że najważniejsze dla Twojego snu jest to na czym śpisz, czyli materac. Ustawienie łóżka: wschód-zachód, albo północ-południe, to kwestia drugorzędna.

Łóżko we wnęce

Jeżeli masz mały pokój, o nieoczywistym kształcie lub na przykład z wnęką na łóżko, nadal możesz cieszyć się wygodnym snem na wymarzonym łóżku - praktycznie każdy model łóżka z naszej oferty możesz zamówić w niestandardowym rozmiarze. Dowiedz się jak Łóżko tapicerowane na wymiar lub zapytaj naszych doradców. Zrealizowaliśmy wiele indywidualnych projektów i wspaniale w ograniczonej przestrzeni sprawdza się m.in łóżko Bari, Adriano, Patricia i Piano.

Jeśli zastanawiasz się jak ustawić łóżko w sypialni, jak określić strony świata w mieszkaniu by dobrze zaaranżować sypialnię i czy na przykład sypialnia od północy czy wschodu to dobry pomysł, wskazówki podaliśmy powyżej. Pamiętaj jednak, żeby oprócz wystroju zadbać też o materac, na którym śpisz - to od niego zależy, czy będziesz spać spokojnie, i wybrać łóżko, którego styl idealnie trafi w Twój gust.

Czy wiesz, że:

Decydując się na zakup łóżka w sklepie internetowym SypialniaPlus masz wpływ na cały projekt: możesz wybrać rodzaj i kolor tkaniny, wersję z pojemnikiem na pościel lub bez i dopasować wymiary łóżka do Twojej sypialni - zapytaj naszych doradców o szczegóły.