Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Zastanawiasz się, jak ją urządzić? Pomyśl o feng shui. Sypialnia urządzona w ten sposób to świetny pomysł na wnętrze. Zastosowanie zasad wywodzących się ze starożytnych Chin bywa przydatne także współcześnie.

SPIS TREŚCI:

  1. Feng shui – sypialnia dobrze zaprojektowana
  2. Zasady feng shui w sypialni
  3. Sypialnia feng shui – jak ją urządzić?
  4. Feng shui w sypialni – jak ustawić łóżko?

Planując urządzanie domu, chcesz, aby był on przyjaznym miejscem, w którym będzie Ci się dobrze mieszkało. Wybierając sposób rozplanowania i umeblowania Twojego lokum, możesz sięgnąć do feng shui – starego, chińskiego systemu filozoficznego. Odwołuje się on do harmonii i sposobu życia zgodnego z naturą. Jest on jednak otwarty na zachodzące zmiany. Jego ważnym elementem jest szacunek do miejsca, w którym żyjesz. 

Niezależnie od Twojej filozofii życiowej odwołanie się do reguł proponowanych przez Chińczyków, może okazać się przydatne w stworzeniu ciekawej i funkcjonalnej aranżacji sypialni. Pomieszczenie urządzone w ten sposób będzie uporządkowane, a co za tym idzie przyjazne dla jego użytkowników. Poniżej przeczytasz więcej o feng shui. Sypialnia, zasady, porady – w tym te dotyczące najważniejszego mebla w pokoju do spania – to wszystko opisujemy w kolejnych akapitach. 

Feng shui – sypialnia dobrze zaprojektowana

Tłumacząc dosłownie, feng shui oznacza „wiatr i woda”. Jest to sztuka harmonijnego współistnienia z otoczeniem wywodząca się ze starożytnych Chin. Według tej filozofii świat jest uporządkowany i zrównoważony, a dzięki zastosowaniu określonych zasad możesz przywołać do siebie pomyślny los. Dotyczy to także aranżacji wnętrz, która stawia na harmonię, uporządkowanie, wygodę oraz zgodę z naturą. Kiedy zastosujesz zasady feng shui, sypialnia stanie się miejscem komfortowego wypoczynku pełnym pozytywnej energii.

Przyglądając się bliżej podpowiedziom zaczerpniętym ze starych chińskich reguł urządzania pokoju do spania, widać, że także współcześnie mogą się one przydać. Według zasady feng shui w sypialni dobrze jest ustawić praktyczne i funkcjonalne meble. Ważne jest, abyś mógł w nich schować zbędne rzeczy, dzięki czemu łatwiej będzie Ci utrzymać porządek. Preferowane są meble z naturalnych materiałów, drewna albo szkła.

Dobre rozwiązania zawsze są warte uwagi, na przykład zaprojektowana według feng shui sypialnia. Zasady, którymi kieruje się ta filozofia, są bardzo praktyczne. Jedna z podstawowych zakłada, że nic nie powinno zakłócać Twojego wypoczynku w pokoju do spania. Z tego powodu powinien w nim panować porządek, a to z kolei przekłada się na umeblowanie przestrzeni – przecież musisz mieć miejsce na swoje rzeczy. Dlatego w tym pomieszczeniu nie powinno zabraknąć szafy, komody albo skrzyni.

Według zaleceń feng shui w sypialni nie powinny znajdować się zbędne przedmioty. Zbyt duża liczba dodatków lub nadmierne dekoracje również nie są wskazane. To wpisuje się w kolejną zasadę tej filozofii, według której wszystkie elementy wyposażenia mają swoją rolę oraz miejsce. Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie – pokój powinien być jasny i przestronny.

Kolejny ważny element wpływający na komfort nocnego odpoczynku to zieleń. Odpowiednio dobrane kwiaty oddziałuje na jakość powietrza, którym oddychasz, dlatego Twoja sypialnia feng shui powinna być w nie wyposażona. Dobrze sprawdzą się aloes, bambus czy drzewko szczęścia.

Przeczytaj także: Sypialnia na antresoli – stylowe i praktyczne rozwiązanie

Sypialnia feng shui

Zasady feng shui w sypialni

Chińczycy uważają, że najważniejszym meblem w pokoju do spania jest łóżko. Trudno się z nimi nie zgodzić. Zastanów się dobrze nad wyborem tego mebla. Musi on być wygodny oraz posiadać wezgłowie. Sprawdź zatem łóżko tapicerowane Loren. Minimalistyczna forma podstawy połączona z pikowanym zagłówkiem zwraca uwagę ponadczasowym designem. To sprawia, że dobrze sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i eleganckich. Według feng shui sypialnia powinna być pomalowana w kolory, które pomagają wyciszeniu, stwarzają poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Szeroka gama tkanin tapicerskich, pozwoli Ci odpowiednio dopasować łóżko Loren do wystroju pomieszczenia.

Kiedy szukasz podpowiedzi, jak urządzić wnętrze sypialnię feng shuina pewno znajdziesz wskazówkę, aby ograniczyć do niezbędnego minimum wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne. Jeśli nie da się ich usunąć, to przynajmniej wyłącz na noc urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne. Ich obecność nie jest wskazana, ponieważ nawet kiedy je wyłączysz, ich oddziaływanie się nie kończy. A to z kolei nie sprzyja nocnemu wypoczynkowi. Jeżeli chcesz zatem zastosować wskazówki feng shui w sypialni, zapomnij o telewizorze.

Wśród zasad dotyczących urządzania pokoju do spania proponowanych przez Chińczyków znajduje się sporo zakazów. Jeden z nich dotyczy lustra – nie powinno go być w sypialni. Chodzi tutaj o funkcje pomieszczenia, które ma służyć do odpoczynku i relaksu. Lustro natomiast wiąże się z aktywnością, dlatego nie powinna go zawierać sypialnia. Feng shui szczególnie zwraca uwagę, aby lustra nie umieszczać naprzeciw łóżka, gdyż nie sprzyja to nocnemu wypoczynkowi.

Dążenie do harmonii zawarte w chińskiej filozofii przekłada się na wiele aspektów urządzania sypialni. Jednocześnie jest to także praktyczne i logiczne. Pokój do spania to nie gabinet czy biblioteka, dlatego nie powinien zawierać zbyt wielu książek. Nadmiar kwiatów także nie jest wskazany. Wszystko powinno być uporządkowane i sprzyjać relaksowi.

Stosując zasady feng shui, sypialnia powinna mieć regularny kształt, stonowane kolory, przytłumione światło i swoim wystrojem nawiązywać do natury. Zrezygnuj zatem z kamiennej lub lakierowanej podłogi oraz metalowego łóżka. Nad najważniejszym meblem w sypialni nie powinna się znajdować belka ani lampa, żeby nie zakłócać nocnego wypoczynku.

Sprawdź także: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Feng shui łóżko

Sypialnia feng shui – jak ją urządzić?

Według starożytnej, chińskiej filozofii najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, dlatego aranżacja tego pomieszczenia musi być mu podporządkowana. Według feng shui łóżko powinno zostać wykonane z naturalnych materiałów, mieć duże wezgłowie z drewna lub być obszyte naturalnym materiałem. Dobrze, aby było również odpowiednio wysokie i miało nóżki. Ponadto powinno składać się z jednej części oraz być wyposażone w jeden materac. To wszystko ma zagwarantować odpowiednią jakość snu.

Świetnym wyborem będzie zatem łóżko wykonane z litego drewna. Dokładnie takie jest łóżko drewniane Nevada wykonany z drewna olchowego lub dębowego dostępny również w innych wybarwieniach. Osadzony na stabilnej i mocnej ramie, wizualnie współgra z surowymi sękami i słojami drewna. Dzięki temu znakomicie prezentuje się w każdej przestrzeni. Ma także praktyczny zagłówek, który jest doskonałym zabezpieczeniem podczas snu oraz podporą w czasie wypoczynku w pozycji siedzącej.

Dobrym rozwiązaniem jest drewniane łóżko Kolorado wykonane z litego drewna olchowego albo dębowego, dostępne również w innych wybarwieniach. Jego dodatkowy atut to oryginalny design, który łączy tradycję z nowoczesnością. Do tego wygodne wezgłowie, masywna konstrukcja połączona z wysoką jakością wykonania i przepis na zdrowy oraz komfortowy sen gotowy.

Zobacz również: Pomysł na zagłówek do łóżka

Zasady feng shui w sypialni

Feng shui w sypialni – jak ustawić łóżko?

Kiedy już wiesz, jakie łóżko wybrać, czas skupić się na jego ustawieniu. A to ma nie mniejsze znaczenie niż wybór najważniejszego mebla, w który wyposażona jest Twoja sypialnia. Feng shui wskazuje, że powinno się ono znajdować na pełnej ścianie pozbawionej okien i drzwi. Najlepiej jeżeli jest ustawione tak, że leżąc na nim, widzisz osoby wchodzące do pokoju. Wezgłowie powinno być styczne ze ścianą, może do niej również przylegać jedna ze stron łóżka, chociaż lepiej, aby był do niego swobodny dostęp z trzech stron.

Kolejna kwestia, która ma znaczenie w urządzaniu sypialni według feng shui: łóżko nie powinno znajdować się na linii okno – drzwi. Przy takim ustawieniu jesteś narażony na przeciągi, a to nie jest korzystne dla zdrowia. Ponadto, kiedy wezgłowie łóżka znajduje się przy ścianie, wówczas po obu jego stronach możesz ustawić szafki nocne, co także jest zgodne z zaleceniami chińskiej filozofii. 

Każde pomieszczenie powinno być zaprojektowane stosownie do jego funkcji. W sypialni najważniejszy jest wypoczynek. Zasady urządzania tego pokoju według feng shui sprzyjają uzyskaniu klimatu wyciszenia i relaksu korzystnie wpływającego na sen. Jeśli szukasz odpowiedniego wyposażanie do swojego wnętrza, zajrzyj do sklepu SypialniaPlus. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebne, aby urządzić harmonijną przestrzeń do spania.

Sprawdź również inne produkty w sklepie SypialniaPlus, które zadbają o harmonijny odpoczynek!