JAK PRZEWIEŹĆ MATERAC? PRAKTYCZNE PORADY

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przewieźć materac. Podpowiemy również, jak się do tego przygotować. Wskazówki mogą być pomocne, jeżeli myślisz o przeprowadzce albo planujesz kupić lub sprzedać materac.

SPIS TREŚCI

Przy okazji remontów i przeprowadzek czasami trzeba przetransportować materac. Niezależnie od przyczyn, należy odpowiednio przygotować go do przejazdu i postarać się o to, aby przebiegał on w odpowiednich warunkach. Jeżeli masz robić to po raz pierwszy, zapewne zadajesz sobie mnóstwo pytań, jak się do tego zabrać. Aby rozwiać Twoje wątpliwości, nasi udzielimy Ci przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiedz się, jak przetransportować materac.

Po lekturze artykułu dowiesz się, jakie masz możliwości przewiezienia materaca przy pomocy specjalistów. Jeśli zdecydujesz się jednak na samodzielną realizację tego zadania, w naszym tekście zaprezentujemy także praktyczne porady dotyczące jego zapakowania oraz transportu o własnych siłach. Zapraszamy do lektury!

Transport materaca – jakie masz możliwości?

Jeżeli trafiłeś na nasz artykuł, prawdopodobnie przygotowujesz się do przeprowadzki, zakupu nowego materaca, sprzedaży starego lub oddania go do czyszczenia. W tych i wielu innych sytuacjach nasuwa się pytanie – jak przewieźć materac? Co zrobić, aby go nie uszkodzić? Masz do wyboru dwie podstawowe możliwości: możesz zrobić to samodzielnie lub wynająć profesjonalną firmę. Pierwszą z nich dokładniej omówimy w dalszej części tekstu, a teraz chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej tej drugiej opcji.

Jeżeli właśnie kupiłeś nowy materac, najprawdopodobniej nie musisz się martwić tym, jak zostanie on przetransportowany do Twojego domu. Sklep internetowy, taki jak SypialniaPlus, zadba o to, by Twój materac został dostarczony przez sprawdzoną firmę kurierską, która przywiezie go w nienaruszonym stanie. Coraz częściej można spotkać się także z darmową usługą wniesienia wielkogabarytowych produktów pod same drzwi Twojego domu lub mieszkania. Większość sklepów stacjonarnych również wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i zapewnia transport zakupów, często bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów lub za niewielką opłatą.

Sprawa komplikuje się nieco bardziej w przypadku odkupienia od kogoś materaca lub przeprowadzki. Wówczas należy na własną rękę poszukać przewoźnika, który podejmie się przewiezienia materaca, który jest dość kłopotliwym ładunkiem. Musisz się więc upewnić, że wybrana firma transportowa wie, jak zorganizować transport materaca, ma doświadczenie w tym zakresie i zapewni mu bezpieczeństwo.

Poszukiwania rozpocznij najlepiej od firm, które zajmują się przeprowadzkami. Będzie to doskonałe rozwiązanie podczas zmieniania miejsca zamieszkania, gdy będziesz korzystał z usług takiej firmy do przewozu mebli i innych przedmiotów. Firmy przeprowadzkowe dysponują odpowiednimi samochodami, w których przewóz materaca będzie bezproblemowy. Nie będziesz się więc musiał również martwić o to, jak zapakować materac. Jest to ogromna zaleta, ponieważ nieprawidłowe złożenie materaca do przewozu może go uszkodzić i szybko sprawić, że będzie on zupełnie nieużyteczny.

Oprócz wspomnianych powyżej możliwości dużą popularnością cieszy się opcja doładunku. Sięgają po nią osoby, które potrzebują transportu niewielkiej liczby rzeczy np. jedynie materaca. Doładunek polega na znalezieniu w sieci przewoźnika, który posiada już przedmioty innych klientów, ale ma jeszcze odpowiednio dużo miejsca na dodatkowy ładunek i zmierza w kierunku, na którym Ci zależy. Opcja ta pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale wymaga samodzielnego przygotowania materaca. Pojawia się więc pytanie – jak zapakować materac, aby także doładunek był bezpieczny? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów artykułu!

Przeczytaj również: Jak dbać o materac? Sprawdzone porady

Transport materaca przez profesjonalną firmę

Jak zwinąć materac?

Tak jak już wspomnieliśmy, odpowiedź na pytanie, jak zapakować materac, jest kluczowa, aby nie była to jego ostatnia podróż. Na początek warto przypomnieć, że rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje materacy: piankowe sprężynowe.

W przypadku materacy sprężynowych zwinięcie nie wchodzi w grę, ponieważ każde zgięcie mogłoby nieodwracalnie uszkodzić strukturę materaca. Produkt nie nadawałyby się wówczas do użytku. Materac sprężynowy bezwzględnie musi być przewożony bez jakiegokolwiek zaginania. Niektóre uważne osoby mogą się teraz zdziwić, ponieważ zazwyczaj nowe materace są dostarczane w formie rulonu. Dlaczego tak się dzieje? Można to bowiem zrobić wyłącznie raz i przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby przewóz materaca nie wiązał się z uszkodzeniem go i wynikającymi z tego nieprzyjemnościami, najlepiej powierzyć go specjalistom, transportując go jedynie w dodatkowym pokrowcu.

W przypadku modeli piankowych (takich jak materac SleepMed Comfort) można rozważyć więcej opcji pakowania materaca. To pozwoli zmniejszyć gabaryt towaru, pozytywnie wpłynie na pakowność i komfort podczas przejazdu. Najprostsze wydaje się oczywiście jego zwinięcie. Dzięki temu nie tylko będzie on zajmował mniej miejsca podczas przewozu, ale również o wiele wygodniej będzie go wnieść po schodach czy przenieść przez drzwi. Właśnie w takiej formie najczęściej otrzymasz nowy materac, zamówiony u dystrybutora lub bezpośrednio u producenta.

Niestety samodzielnie zwinięcie materaca w rulon w domowych warunkach jest właściwie niemożliwe. Zamiast więc zastanawiać się, jak zwinąć materac, spróbuj zmniejszyć jego objętość przy pomocy torby do pakowania próżniowego. W ten sposób zajmuje on mniej miejsca i nie ryzykujemy zniszczenia go podczas nieumiejętnych prób zwijania i rolowania go.

Zobacz również: Jak zamocować stelaż?

Kobieta rozwija materac

Jak przewieźć materac samodzielnie?

Wiesz już, że nie warto wyszukiwać wskazówek na temat tego, jak złożyć materac, ponieważ można go w ten sposób jedynie uszkodzić. Na szczęście są pewne sposoby na to, aby samodzielnie zająć się całym procesem przygotowania materaca do drogi i dowiezienia go do celu. Warto pomyśleć o potencjalnej konieczności jego przewozu w przyszłości już w momencie zakupów. Znacznym ułatwieniem będzie wybór materaca z pokrowcem takiego jak model Hilding SalsaPozwala on w profesjonalny sposób zabezpieczyć materac przed uszkodzeniami w trakcie transportu, a także w przypadku zwykłego przechowywania go. Dzięki temu nie zamoknie ani nie zostanie poplamiony.

Innym sposobem na samodzielne przygotowanie materaca do transportu jest owinięcie materaca folią malarską, a następnie zabezpieczenie taśmą i kartonem. W ten sposób także unikniesz zabrudzeń oraz ewentualnych odkształceń.

Kolejną kwestią, jaką należy omówić podczas planowania samodzielnego transportowania materaca, jest wybór odpowiedniego samochodu. Większość standardowych bagażników będzie zbyt mała, aby zmieścił się w nich materac. Dlatego, jeśli nie dysponujesz samochodem typu combi lub van, zamiast zastanawiać się, jak złożyć materac, aby zmieścił się do środka, poproś o pomoc znajomych, którzy być może dysponują odpowiednio dużym pojazdem.

Para transportuje materac

Nie próbuj także przymocowywać materaca na dachu samochodu. Możesz w ten sposób nie tylko narazić go na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim będziesz stanowić zagrożenie na drodze. Nigdy nie masz bowiem pewności, czy na zakręcie nie spadnie on na drogę i nie spowoduje wypadku.

Podczas samodzielnego transportu materaca niezbędne jest więc jego właściwe zapakowanie, na przykład w pokrowiec dołączony przez producenta i znalezienie wystarczająco dużego pojazdu. Nie jest to oczywiście wszystko. Materac trzeba także w jakiś sposób wynieść z jednego budynku i wnieść do drugiego. Ze względu na duże wymiar, musi on być przenoszony przez drzwi w pozycji pionowej. Aby to zrobić, przydatna będzie czyjaś pomoc. Dlatego lepiej od razu umówić się ze znajomymi, którzy wspomogą Cię w przenoszeniu materaca.

Sprawdź także: Skrzypiąca łóżko – jak poradzić sobie z tym problemem?

Jak widać, masz naprawdę wiele możliwości do wyboru, jeśli chcesz spakować i przewieźć materac. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości, jak przetransportować materac. Bez wątpienia najbezpieczniejszym sposobem na przewiezienie nowego materaca bez ryzyka uszkodzenia go, będzie skorzystanie z usług oferowanych przez nasz sklep internetowy SypialniaPlus, który zadba o to, by materac dotarł do Ciebie w nienaruszonym stanie.