Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

DOBRY MATERAC – JAK SPRAWDZIĆ, CZY ŚPISZ NA ODPOWIEDNIM PODŁOŻU?

Dobry materac do spania – co to tak naprawdę oznacza? Jak sprawdzić, czy dany materac jest dla Ciebie odpowiedni? Odpowiadamy w tym artykule. Skorzystaj z naszych porad i zapewnij sobie regenerujący odpoczynek.

SPIS TREŚCI

  1. Dobry materac do spania, czyli jaki?
  2. Testowania materaca – jak sprawdzić, czy jest odpowiedni dla Ciebie?
  3. Nie jesteś pewien, czy śpisz na dobrym materacu?

Dobry materac – każdy z nas o takim marzy. A im więcej mamy napięć i stresu w ciągu dnia, im poważniejsze problemy z kręgosłupem, tym większego znaczenia nabiera to, na czym śpimy. Jak zatem przeprowadzić test materacy do spania i jak sprawdzić, czy dany model będzie Ci odpowiadał? Przedstawiamy kilka prostych, domowych sposobów, które pomogą Ci ocenić, czy śpisz na dobrym materacu.

Dobry materac do spania, czyli jaki?

Co świadczy o tym, że dany materac jest „dobry”? Czy większe znaczenie ma jego jakość, czy to, jaką zapewnia Ci wygodę i komfort? Odpowiedź jest bardzo prosta: jakość materaca ma bezpośrednie przełożenie na to, jak wygodny będzie materac w użytkowaniu. Ostatecznie jednak decydującą rolę będzie miało dobranie odpowiedniego modelu do Twojej budowy ciała i oczekiwań.

Dobry materac to taki, który zapewnia Ci przyjemne uczucie odprężenia i sprawia, że nie kręcisz się niespokojnie przez sen, nie wybudzasz się w nocy, a po przebudzeniu nie odczuwasz napięcia czy bólu w różnych częściach ciała. Mówiąc krótko: musi być to dla Ciebie materac wygodny do spania, ale też i taki, który dba o prozdrowotne ułożenie ciała w czasie snu. Dzięki temu Twój organizm może się w pełni zregenerować.

Przeczytaj także: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Testowania materaca – jak sprawdzić, czy jest odpowiedni dla Ciebie?

Nie masz pewności, czy śpisz na odpowiednim dla Ciebie materacu? Sprawdź w warunkach domowych, czy Twój materac to nie tylko wygodny materac, ale też czy sprzyja on dobremu odpoczynkowi i dobrze podpiera Twoje ciało. Jak to zrobić? Testowanie materaca możesz przeprowadzić na trzy sposoby:

1. SAMO ODCZUCIE

Najprostsza metoda, dzięki której ocenisz, czy jest to materac wygodny do spania. Połóż się na wznak na 15-20 minut, zamknij oczy i skup się na odczuciach. Zorientuj się, czy nie bolą Cię plecy na żadnym z odcinków, czy biodra i inne stawy nie są nazbyt ugniecione. Po tym czasie powtórz proces, ale w pozycji bocznej, skupiając się na obręczy barkowej. Zastanów się, czy nic Cię nie uciska, czy np. nie drętwieje Ci ręka itd. Zwróć uwagę, czy nie bolą Cię plecy w obrębie klatki piersiowej i lędźwi, czy biodra teraz nie są uciśnięte. Po tych wszystkich próbach zastanów się, czy coś Cię boli, wyraźnie uciska lub powoduje ogólny dyskomfort? Jeśli tak, to naturalnie należy pomyśleć nad wymianą materaca.

2. WIZUALIZACJA

W tym sposobie wykorzystamy telefon komórkowy. Należy go ustawić na mini statywie lub innej podpórce albo po prostu oprzeć o książkę. Usytuuj go w połowie długości łóżka na stoliku lub komódce. W kadrze powinno znaleźć się całe ciało. Ustawiamy tryb wideo i włączamy nagrywanie. Gdy sprzęt będzie już pracował, połóż się na łóżku w taki sam sposób, jak w opisanej wyżej próbie, czyli na plecach, a potem na boku, ale plecami do telefonu. Poleż 1-2 minuty w jednej i drugiej pozycji, a potem sprawdź ułożenie ciała na nagraniu.

Jeśli w pozycji na wznak ciało wyraźnie załamuje się w biodrach, tworząc literę V, to znaczy, że materac jest za miękki. Oś ciała, czyli środkowa linia sylwetki, powinna być równoległa do powierzchni materaca, nie może się w niego zapadać. Jeśli w tej samej pozycji klatka piersiowa nie jest za bardzo wysunięta do góry, a ręce są pośrodku ciała, to oznacza, że powierzchnia jest optymalnie podpierająca.

W pozycji bocznej należy zwrócić uwagę również na biodra, czy ciało nie załamuje się w tym miejscu oraz na klatkę piersiową i łopatki, czy jedna schodzi się pod drugą lub też, czy są przekrzywione. W bocznej pozycji przyjrzyj się osiom całego ciała, czy linia łącząca ramiona jest prostopadła do linii, jaką tworzy kręgosłup, który powinien być równolegle ułożony względem powierzchni materaca. To samo tyczy się bioder i ich osi – linia wytyczona z lewego na prawe powinna być prostopadła do materaca. Krótko mówiąc: jeśli osie ramion i bioder nie schodzą się do środka ze sobą niczym domek z kart, a celują niezależnie w sufit, to podłoże jest odpowiednio dobrane.

3. TEST PŁASKIEJ RĘKI

Testowanie materaca w domu możesz też przeprowadzić za pomocą tzw. testu płaskiej ręki.

W pozycji na wznak wsuń otwartą dłoń w przestrzeń ponad biodrami: między materac a Twoje ciało. Odpowiednio dobrany materac pozwoli Ci wsunąć rękę pod plecy, ale z wyczuwalnym lekkim oporem. Jeżeli z łatwością wsuwasz rękę i miejsca między materacem a Twoimi plecami jest dużo, to znaczy, że materac nie podpiera Twojego ciała i jest za twardy. Jeśli natomiast ciało zbyt mocno zapada się w za miękki materac, wówczas ciężko będzie Ci wsunąć rękę. Pamiętaj, że zbyt miękki materac też nie jest dobry, ponieważ wygina Twoje ciało i sprawia, że nie jest ono ułożone w prostej linii.

Zobacz również: Jak rozpoznać, że materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki?

Nie jesteś pewien, czy śpisz na dobrym materacu?

Jeżeli nadal nie masz pewności, czy śpisz na odpowiednim materacu lub wręcz przeciwnie – wiesz, że Twój materac nie jest dla Ciebie odpowiedni i zdecydowanie nie jest to wygodny materac – skontaktuj się z nami. Chętnie Ci doradzimy i pomożemy w wyborze modelu, który zapewni zdrowy i komfortowy sen.

Kupując materac w naszym sklepie internetowym, możesz przeprowadzić test materacy do spania w najbardziej komfortowych warunkach – u Ciebie w domu. Skorzystaj z promocji Testuj 20 nocy i upewnij się, że wybrany przez Ciebie materac to naprawdę dobry materac do spania. Zobacz również ofertę naszego sklepu internetowego SypialniaPlus.