Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

ZA TWARDY LUB ZA MIĘKKI MATERAC – JAK GO ROZPOZNAĆ?

To, że materac jest źle dobrany najprościej rozpoznać po złym ułożeniu kręgosłupa, a przede wszystkim po sygnałach, jakie wysyła Twoje ciało. Jeżeli często budzisz się w nocy, wstajesz zmęczony i obolały, jeśli drętwieją Ci ręce lub czujesz wyraźne napięcie mięśni karku - za wszystko to może odpowiadać źle dobrany materac. Jak rozpoznać za twardy lub za miękki materac?

SPIS TREŚCI

Oczywiście może być wiele przyczyn wymienionych wcześniej objawów, jednak bardzo częstym czynnikiem, który je wywołuje, jest właśnie zbyt twardy lub zbyt miękki materac. W przypadku sygnałów wysyłanych przez odcinek kręgosłupa szyjnego może to być także nieodpowiednia poduszka, o czym przeczytasz >> tutaj.

Za miękki lub za twardy materac – objawy

W warunkach domowych możesz w łatwy sposób sprawdzić, czy śpisz na dobrze dobranym materacu. Jak poznać za miękki lub za twardy materac?

W pozycji na wznak wsuń otwartą dłoń w przestrzeń ponad biodrami: między materac a Twoje ciało. Jeżeli ciężko jest to zrobić, znaczy, że materac jest za miękki i Twoje ciało zbyt mocno się w niego zapada. Jeżeli miejsca jest dużo i z łatwością wsuwasz rękę, to z kolei oznacza, że materac jest za twardy i nie podpiera całego ciała. Optymalnie dobrany materac pozwala wsunąć rękę pod plecy, ale z niewielkim oporem.

Zobacz również: Twardy materac. Dla kogo najlepiej się sprawdzi? 

Za twardy lub za miękki materac – skutki

Przy zbyt miękkim podłożu, kiedy ciało zapada się w materac, mięśnie nie mogą się zregenerować: część z nich jest rozciągnięta, a część skurczona. Z kolei przy zbyt twardym podłożu ciało opiera się na 2-3 punktach podparcia, zamiast równomiernie na całej powierzchni. Zwiększony nacisk na te punkty utrudnia prawidłowe krążenie krwi i powoduje drętwienie kończyn, a także zmęczenie mięśni i stawów. Obydwa przypadki doprowadzają do sytuacji, w której będąc w stanie uśpienia odczuwamy dyskomfort i szukamy optymalnej pozycji, kręcąc się i wybudzając z głębokiej fazy snu, w której nasze ciało powinno się regenerować.

Przy spaniu na boku materace za twarde zazwyczaj uciskają w strefie ramion lub bioder (i wtedy też często przewracamy się na brzuch w poszukiwaniu bardziej miękkiego podparcia), natomiast przy spaniu na plecach, tak jak wspominaliśmy, nie mamy podpartego odcinka lędźwiowego - i mogą pojawić się bóle w dolnej i środkowej części pleców (śpimy mając cały czas napięte mięśnie, co nie pozwala się naszemu ciału się rozluźnić).

Przeczytaj koniecznie: Jak dobrać twardość materaca?

Grafika przedstawiająca osobę na za twardym lub za miękkim materacu

Co zrobić, gdy materac jest za twardy lub za miękki?

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie materaca?

W SypialniaPlus staramy się uświadomić naszych klientów jak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia w czasie całego dnia ma wybór odpowiedniego materaca. Bardzo popularna fraza, że w łóżku spędzamy ⅓ swojego życia, więc warto zadbać o wygodę, jest trafna, ale nie wyczerpuje całego zagadnienia. W doborze materaca nie chodzi tylko o czas jaki na nim spędzamy - ta ⅓ życia przekłada się na pozostałe ⅔. To nie jest tak, że możemy się po prostu “przemęczyć” na niewygodnym materacu. Długotrwałe narażanie naszego ciała na nienaturalną i niezdrową pozycję w czasie snu pogłębia lub przyczynia się wręcz do powstania wad postawy, schorzeń kręgosłupa, zwiększa napięcie mięśniowe, nie pozwala mięśniom na regenerację, zwiększając ryzyko kontuzji i uniemożliwia prawidłową cyrkulację krwi w organizmie.

Jeżeli masz wrażenie, że Twój materac Ci nie służy - zadbaj o siebie. Dobry materac to inwestycja na lata, raz go wybierzesz i śpisz spokojnie i zdrowo nawet przez 15 lat. Zobacz ofertę najlepszych materacy w sklepie internetowym SypialniaPlus.