Łóżko w kształcie domku to hit wnętrzarski w pokojach dziecięcych. Dzieci marzą o tym, aby mieć swój azyl, w którym mogą czuć się bezpiecznie. Jak zrobić łóżko domek samodzielnie, aby zachwycić swoją pociechę? Podpowiadamy krok po kroku!

SPIS TREŚCI:

  1. Łóżko domek DIY – oryginalne rozwiązanie do pokoju dziecka
  2. Jak zrobić łóżko domek? Instrukcja
  3. Łóżko domek – jak zrobić wygodną przestrzeń do spania?
  4. Łóżko domek – stwórz je z nami

Skandynawski wystrój odmienił wnętrza naszych domów, proponując minimalistyczne i funkcjonalne rozwiązania. Łóżeczko domek to świetny element aranżacji, który doskonale sprawdzi się w każdym dziecięcym pokoju. Niebanalne posłanie przypadło do gustu nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Dzięki praktycznej konstrukcji, łóżko domek DIY osadzone jest niżej, dzięki czemu dzieci mogą samodzielnie na nie wchodzić, a pod nim zmieszczą się jeszcze płaskie szuflady, które pozwolą na umieszczenie ulubionych zabawek malucha.

Dodatkowo kształt domku pobudza wyobraźnię dziecka i sprawia, że najmłodsi czują się w nim bezpiecznie, ponieważ kształtem przypomina im ostoję domu. Dzięki temu, że maluch posiada miejsce, które jest dla niego atrakcyjne, łatwiej oswoi się z samodzielnym spaniem, co z pewnością wpłynie na obniżenie stanów lękowych w nocy. Chociaż w sklepach dostępnych jest wiele opcji zakupu tego nowoczesnego mebla, konstrukcja łóżka jest na tyle prosta, że z łatwością można wykonać ją samodzielnie. Jak zrobić łóżko domek, aby prezentowało się doskonale, a także należycie spełniało swoją funkcję? Przedstawiamy prosty poradnik, z którym ta praca wyda Ci się przyjemnością!

Łóżko domek DIY – oryginalne rozwiązanie do pokoju dziecka

Klasyczne, prostokątne kształty łóżek są znane od lat. Z czasem w wielu polskich domach pojawiły się rozkładane tapczany, które pełniły funkcję przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i zabawy w ciągu dnia, a w nocy do spania. Dzisiaj w każdym nowoczesnym pokoju dziecięcym znajdziemy łóżko domek. Jak zrobić je samodzielnie, aby zaskoczyć naszą pociechę? Wbrew pozorom nie wymaga to specjalistycznych umiejętności, ponieważ struktura łóżka jest na tyle prosta, że z pomocą odpowiedniego projektu i narzędzi, poradzi sobie z nim nawet amator.

Zastanawiasz się, jak zrobić łóżko domek? Wymiary możesz dostosować do własnych potrzeb, dzięki czemu stworzysz mebel idealnie dostosowany do dziecięcego pokoju. Zarówno łóżko domek DIY, jak i gotowe model, składa się z prostokątnej ramy, która stanowi podstawę konstrukcji. Miejsce na materac połączone jest dodatkowymi belkami, które imitują ściany domku, a wysoko nad głową dziecka tworzą kształt dachu. Stelaż może być wsparty na cienkich nóżkach lub położony bezpośrednio na ziemi.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić łóżko domek dla dziecka, warto wziąć pod uwagę korzyści płynące z własnoręcznego wykonania mebla. Przede wszystkim stworzenie go samodzielnie pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów. W zależności od wybranych materiałów koszt wyniesie około 250 zł. W sklepach meblarskich trzeba będzie zapłacić za konstrukcję o wiele więcej. Dodatkowo łóżko domek to spora konstrukcja, która wymaga skręcenia poszczególnych elementów na miejscu. Wykonując je samodzielnie, zaoszczędzisz sobie dodatkowej pracy, którą i tak będziesz musiał wykonać. Kolejna kwestia przemawiająca za tym dlaczego warto i jak zrobić łóżko domek to wymiary. Dzięki samodzielnej pracy możesz dowolnie dostosować jego wygląd i rozmiary tak, by idealnie pasował do wnętrza malucha.

Łóżko domek DIY nie tylko dobrze się prezentuje, ale jest dodatkowo świetnym wsparciem w rozwoju dziecka. Aby maluch mógł się prawidłowo rozwijać, powinien mieć do tego odpowiednie warunki. Oznacza to, że dziecko powinno rozwijać się w środowisku, w którym ma zapewnione odpowiednio dużo swobody. Często jednak tradycyjne rozwiązania ograniczają swobodę i wyobraźnię malucha. Stworzenie mu przestrzeni do zabawy, która będzie dla niego bezpieczną bazą to jedna z najlepszych inwestycji w rozwój naszego dziecka. Sprawdź, jak zrobić łóżko domek krok po kroku!

Zobacz również: Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

lozko-domek-jak-zrobic

Jak zrobić łóżko domek? Instrukcja

Poniżej przedstawiamy instrukcję, według której można samodzielnie stworzyć łóżko domek. Jak zrobić taki mebel, aby odpowiadał na potrzeby rodzica i malucha? Podpowiadamy!

Krok 1. Projekt

Najważniejszym etapem każdej pracy nad konstrukcją jest dobry projekt, na którym będzie się opierało łóżko domek. Jak zrobić projekt, aby odpowiadał na nasze potrzeby i był rzetelnie przygotowany? Na początek warto znaleźć odpowiedni materac. Na podstawie jego wymiarów określimy wymiary całego mebla i naszkicujemy ramę łóżka. Pamiętaj, że w środku stelaża powinny znaleźć się dodatkowe deski, które będą służyć jako szczeble pod materac. Następnie dorysowujemy dekoracyjną część łóżka, czyli ściany i dach. Wysokość łóżka może być dowolnie dostosowana do wysokości pomieszczenia. Optymalna i bezpieczna to około 170 cm. Teraz już wiesz, jak zrobić łóżko domek. Wymiary możesz dostosować do własnych potrzeb.

Sprawdź też: Jaki materac dla dziecka?

Krok 2. Przygotowanie materiałów

Surowe belki przygotowane do stworzenia konstrukcji należy dokładnie oczyścić i wygładzić. Na tym etapie przyda się szlifierka oscylacyjna, a pozostałe nierówności możesz usunąć za pomocą papieru ściernego.

Krok 3. Przygotowanie konstrukcji

Po przygotowaniu niezbędnych materiałów i projektu przechodzimy do budowania konstrukcji, na której będzie się opierało łóżko domek. Jak zrobić taką konstrukcję? Tworzymy boczne ścianki łóżka, które składają się z czterech belek połączonych w prostokąt. Do nich mocujemy kolejne, tworzące dach. Belki formujemy na kształt prostokąta i zaznaczmy ołówkiem miejsca wiercenia. Wykonujemy otwory na kołki meblowe i mocujemy belki za ich pomocą. Następnie łączenia wzmacniamy dodatkowymi wkrętami. Analogicznie tworzymy drugą ściankę.

Krawędzie belek na dach należy przyciąć pod odpowiednim kątem. W tym celu należy skorzystać ze skrzynki uciosowej, która pomoże wymierzyć miejsce cięcia. Możemy też posłużyć się pilarką ukosową. Przycięte belki należy oczyścić i wyszlifować. Łączymy je ze sobą i mocujemy do prostokątnych ścianek.

Zobacz także: Materace dla dzieci – ranking

Krok 4. Łączenie ścianek

W kolejnym kroku łączymy dwie ścianki na linki długości materaca. Mocujemy dwie belki do dwóch ścianek, które stworzą ramę materaca. W tym miejscu możemy przymocować dodatkowe belki w środku ramy, aby materac nie opadał na podłogę. W drugim etapie łączymy górną część łóżka, czyli element dachu. Tutaj należy przymocować trzy belki: dwie przy ściankach oraz trzecią na samym szczycie domku. Teraz już wiesz, jak zrobić łóżko domek, a więc do dzieła!

Przeczytaj także: Jak zrobić łóżko piętrowe? Instrukcja

lozko-domek-diy

Łóżko domek – jak zrobić wygodną przestrzeń do spania?

Już wiesz, jak wykonać łóżko domek. Jak zrobić projekt, aby zawierał również wykończenie i dekorację? Należy przemyśleć to już na początkowym etapie budowy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dobór materaca. To właśnie on zapewnia wygodę podczas snu, dlatego warto zdecydować się na model wysokiej jakości. Warto sprawdzić materac dla dziecka oraz materac dla młodzieży.

Dodatkowo warto zdecydować się na odpowiednie ozdoby łóżeczka, takie jak poduszki, maskotki czy lampki. Takie posłanie staje się dla dziecka bardziej atrakcyjne, dzięki czemu chętniej spędza w nim czas. Możesz także zawiesić obrazki lub stworzyć przyjazny dla dziecka malunek na ścianie. Takie dodatki powinniśmy wziąć pod uwagę na początkowym etapie, gdy budowaliśmy łóżko domek. Jak zrobić projekt, aby nic nam nie umknęło? Należy odpowiednio przeanalizować miejsce, w którym ma się znaleźć mebel i wszystkie dekoracje umieścić wcześniej na rysunku.

Zobacz też: Jaki materac dla nastolatka?

lozeczko-domek

Łóżko domek – stwórz je z nami

Teraz już wiesz, jak zrobić łóżko domek dla swojej pociechy! Jeśli poszukujesz dobrego materaca, dzięki któremu Twoja sypialnia zamieni się w świątynię prawdziwego odpoczynku – dobrze trafiłeś! Nasz sklep SypialniaPlus oferuje materace bardzo wysokiej jakości, a nasi eksperci pomogą Ci w doborze najlepszego modelu.