Pokój dziecięcy: inspiracje, wskazówki i porady jak urządzić pokój dla chłopca i dla dziewczynki, to wszystko znajdziesz w tym materiale. Jeśli szukasz pomysłu na sypialnię dziecięcą, to ten artykuł napisaliśmy dla Ciebie.

SPIS TREŚCI:

  1. Sypialnia dziecięca - spokojny sen Twojej pociechy
  2. Jak odpowiednio urządzić pokój dziecka?
  3. Jak urządzić pokój dla chłopca?
  4. Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Większość rodziców, szczególnie zaś mam, uwielbia każdy etap urządzania pokoju dziecka. Sypialnia z łóżeczkiem dla dziecka to miejsce, w którym można swobodnie puścić wodze fantazji i przypomnieć sobie najlepsze chwile z naszego dzieciństwa. Czy są jednak jakieś zasady, które warto mieć na uwadze kiedy zastanawiamy się jaka aranżacja pokoju dziecięcego będzie najlepsza? Tak. Warto przestrzegać kilku prostych reguł, by uniknąć chaosu w pokoju - będziesz zdziwiony ile rzeczy potrafi zgromadzić dziecko w krótkim czasie. W tym artykule zasugerujemy Ci kilka prostych zasad, które pomogą stworzyć przestrzeń przyjazną rodzicom i dziecku.

Sypialnia dziecięca - spokojny sen Twojej pociechy

Najczęściej przez pierwsze kilka miesięcy dziecko jest przy rodzicach, w ich sypialni. Jednak z czasem wiele osób pragnie odzyskać swoją przestrzeń, a przy tym przyzwyczaić malucha, że i on ma swoje własne miejsce, w którym może się czuć bezpiecznie. Co jeszcze zapewnia odrębna sypialnia dziecięca? Utrzymuje większy porządek w domu (wszystkie rzeczy dziecięce zgromadzone są w jednym miejscu), daje przestrzeń do karmienia w prywatności i jest bezpieczniejsza dla dziecka, niż spanie w jednym łóżku z rodzicami. Z początku, kiedy dziecko jest jeszcze malutkie dziecięcy pokój jest często najbardziej uroczym, najdokładniej urządzonym pomieszczeniem w mieszkaniu. Jednak bardzo często z czasem staje się składem zabawek i miejscem, w którym panuje chaos. Jak tego uniknąć? Sprawdź jakimi zasadami warto się kierować, by sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym była przestrzenią, w której przyjemnie jest przebywać.

Jak odpowiednio urządzić pokój dziecka?

Jeśli nie chcesz, żeby piękny pokój został zagracony zabawkami, ubraniami i książeczkami wydziel określone przestrzenie na sen, zabawę, przewijanie i karmienie:

  • zaplanuj wygodną dla Ciebie, ale i sprzyjającą wyciszeniu przestrzeń do karmienia
  • sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym musi zapewniać warunki do zdrowego snu: wybierz odpowiedni i bezpieczny materacyk dla niemowlaka i, o ile to możliwe, ustaw łóżeczko z dala od okna
  • zwróć uwagę by w miejscu, w którym będziesz przewijać i przebierać malucha wszystkie potrzebne do tego rzeczy znajdowały się w zasięgu ręki
  • zastanów się w czym wygodnie i praktycznie będzie się przechowywało zabawki, często dobrym rozwiązaniem, które pozwala szybko zaprowadzić porządek, są kosze na zabawki

Przeczytaj też: Jaki materac dla dziecka.

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Każdy rodzic staje przed dylematem jak urządzić pokój dziecięcy. Inspiracje dla pokoju chłopca i dziewczynki są często skrajnie odmienne. Jednak oprócz wspomnianych wcześniej ogólnych wskazówek, które pomogą Ci zdecydować jaka aranżacja pokoju dziecięcego sprawdzi się najlepiej, przy urządzaniu sypialni dla chłopca możesz puścić wodze fantazji. Nie ma określonych barw, które są lepsze od pozostałych - temat przewodni, kolorystyka i dodatki pozostają tylko i wyłącznie w gestii rodziców. Sypialnia z łóżeczkiem dla dziecka może być urządzona w kontrastowym, czarno-białym kolorze, ale możesz też zdecydować się na pastelowe odcienie beżu lub szarości, przełamać je miętowym lub granatowym kolorem - ilość możliwości jest nieograniczona.

Jak urządzić sypialnię dziecka

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Dokładnie tak samo, jak w przypadku pokoju chłopięcego, sypialnia dziewczynki powinna mieć wydzielone przestrzenie, sprzyjające spokojnemu odpoczynkowi, niezakłóconemu karmieniu i bezpiecznej zabawie. Odpowiedni materacyk dla niemowlaka i dobrze rozplanowane miejsce do przewijania i przebierania to kwestie zdecydowanie ważniejsze niż wybór motywu przewodniego. Choć wiadomo, że to drugie jest dużo przyjemniejsze. Na szczęście jeśli chodzi o dekorację pokoju dziewczynki to jedynym ograniczeniem będzie Wasza wyobraźnia i przewidziany budżet. Pastelowe róże, beż, czy nieoczywiste kolory jak na przykład biel, rdzawy brąz i ciemna zieleń - wszystko sprawdzi się doskonale, o ile Wam będzie się podobać.

Jak urządzić sypialnię dziecka

O czym należy pamiętać, gdy planujemy urządzić pokój dziecięcy? Inspiracje to nie wszystko. Zanim zanurzysz się w świat dodatków i akcesoriów pamiętaj by zadbać o najważniejsze rzeczy - aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku, czy też obszernej sypialni dla dziecka w domu podlega tym samym regułom. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, zadbanie o to, by ważne rzeczy były umieszczone wygodnie i pod ręką, a do tego odpowiednie ustawienie łóżeczka i bezpieczny materacyk - to są kwestie kluczowe. Wybór dodatków pozostaje w waszej gestii, a kwestię wyboru materacyka możesz skonsultować z naszymi doradcami, którzy pomogą Ci podjąć decyzję jaki materacyk dla Waszego malucha będzie nalepszy.

Przeczytaj też: Ile snu potrzebuje dziecko?