Czy w czasie snu możemy się uczyć? Jeśli tak, to na czym taka nauka polega? Z tego artykułu dowiesz się, czy nauka przez sen jest możliwa, a także poznasz fakty i mity na jej temat. Wyjaśnimy Ci również, jakie znaczenie dla przyswajania wiedzy ma zdrowy sen.

Spis treści

  1. Czy nauka przez sen działa?
  2. Nauka podczas snu – fakty i mity
  3. Sen a nauka – zadbaj o odpoczynek

Z pewnością doskonale wiesz, jak ważny dla zdrowia jest sen. Umożliwia regenerację organizmu, pozwala zrelaksować się i oczyścić umysł. W dzisiejszych czasach jesteśmy jednak bardzo zabiegani i wiele osób uznaje, że sen to strata czasu. Pojawia się zatem pytanie – czy można spać i jednocześnie być produktywnym np. poprzez naukę? Czy uczenie się przez sen jest możliwe?

Czy nauka przez sen działa?

Wiele osób wierzy, że człowiek może uczyć się przez sen. Zjawisko to nazywane jest hipnopedią. Na czym ono polega? Nauka przez sen może odbywać się na 2 sposoby. Pierwsza z możliwości to przyswojenie pewnego materiału tuż przed snem. W czasie spania umysł przetwarza wcześniej dostarczone informacje, przez co wiedza jest utrwalana, a efekty nauki są lepsze.

Drugi sposób polega na odtwarzaniu w czasie snu materiału dźwiękowego do nauki. Umysł człowieka we śnie nie jest całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. Docierające bodźce mogą więc zostać zapamiętane. 

Czy możliwe jest jednak nauczenie się czegoś nowego w czasie snu? Czy debata pod tytułem sen a nauka rzeczywiście ma sens? Aby to sprawdzić, naukowcy z Instytutu Psychologii w Bernie przeprowadzili eksperyment. Osoby poddane badaniom spały w słuchawkach, na których odtwarzano słowa w języku obcym i ojczystym. Nagranie zawierało tłumaczenia na język obcy słów klucz i słoń. Kiedy uczestnicy badania obudzili się, słysząc słowa z nagrania w języku obcym, potrafili określić, który wyraz odnosił się do rzeczy mniejszej, a który do większej.

Naukowcy, obserwując pracę mózgów badanych uczestników, zauważyli, że w fazie snu głębokiego aktywowane zostały obszary mózgu, które są odpowiedzialne za opanowywanie języków. Badania te dowodzą zatem, że nauka podczas snu jest możliwa. Co więcej, szczególnie skuteczna może być nauka języka przez sen.

Przeczytaj także: Sen a odchudzanie – czy sen pomaga zrzucić wagę?

Nauka podczas snu - śpiący mężczyzna z książką w łóżku.

Nauka podczas snu – fakty i mity

Czy nauka przez sen działa? Znasz już dowody na to, że przyswajanie wiedzy przez sen może przynieść efekty. Mimo to warto przedstawić jeszcze kilka faktów na temat nauki we śnie, jednocześnie obalając krążące wokół tego zjawiska mity. Zapoznaj się z nimi i oceń, czy nauka przez sen jest odpowiednia dla Ciebie!

Mity w popkulturze

W literaturze, filmach i serialach często pojawia się motyw hipnopedii. Odniesienie do tego zjawiska pojawiło się m.in. w jednym z odcinków serialu Friends. Chandler, jeden z głównych bohaterów serialu co wieczór przed snem włączał nagranie, które miało mu pomóc rzucić palenie. Na nagraniu powtarzane były jednak słowa „jesteś silną i pewną siebie kobietą”, przez co bohater zaczął zachowywać się jak kobieta. 

Jest to oczywiście tylko zabawna, serialowa fikcja, a hipnopedia w rzeczywistości nie ma takiego wpływu na psychikę człowieka. Warto jednak wspomnieć na tym przykładzie o ostrożnym selekcjonowaniu informacji. Ze względu na przewijający się w popkulturze motyw hipnopedii powstało wiele mitów na temat efektów, jakie daje uczenie się przez sen. Pamiętaj więc, aby korzystać z rzetelnych źródeł informacji.

Fakty, które popiera nauka

Skoro mowa o rzetelnych źródłach informacji – warto przywołać kilka badań naukowych, które pomogą ocenić, czy nauka przez sen działa. Neurolog Ken Paller z Northwestern University w Chicago przeprowadził eksperyment, w ramach którego grupa osób miała nauczyć się grania pewnej melodii na keyboardzie. Następnie badani mieli położyć się do spania. Części osób w trakcie snu odtwarzano wcześniej nauczoną melodię. Po przebudzeniu okazało się, że ta grupa popełniała mniej błędów podczas powtarzania owej melodii, niż osoby, które nie słuchały jej podczas snu.

Kolejny eksperyment dotyczy wcześniej wspomnianej już nauki języków. Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki przeprowadziła badanie polegające na odtwarzaniu w czasie snu słów w języku holenderskim osobom, które uczą się tego języka. Po pobudce badani lepiej pamiętali przyswojoną wiedzę. Nauka języka przez sen może zatem przynieść bardzo pozytywne efekty.

Sen a nauka – zadbaj o odpoczynek

Sporo osób uważa, że sen to strata czasu. W żadnym wypadku nie powinno się tak myśleć! Odpoczynek jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie można go zaniedbywać. Oczywiście, warto spróbować bardziej efektywnie wykorzystać czas, w którym śpisz. Świetnym sposobem na to jest nauka podczas snu.

Pamiętaj jednak, że częste praktykowanie takiej nauki może być męczące dla umysłu. Sen to przede wszystkim czas na odpoczynek, a z nauki w trakcie spania możesz korzystać od czasu do czasu. Odpoczynek daje siłę do pracy i nauki w ciągu dnia. Warto więc zadbać o jak najlepsze warunki do spania, aby podnieść jakość swojego snu. Oto kilka naszych porad dotyczących tego, jak zapewnić sobie komfortowy odpoczynek oraz siłę do nauki w dzień.

Nauka przez sen w słuchawkach.

Przeczytaj także: Problemy ze wstawaniem rano – jak sobie z nimi poradzić?

Uczenie się przez sen tylko w trakcie drzemek

Staraj się codziennie wygospodarować około 8 godzin na sen. W tym czasie pozwól sobie na zupełny relaks. Postaraj się wyciszyć i uspokoić. Aby zapewnić sobie wysokiej jakości odpoczynek, którego nic nie zakłóca, raczej nie praktykuj nauki przez sen w trakcie nocnego odpoczynku. Wielu osobom słuchanie nagrań dźwiękowych może utrudnić zasypianie. Lepiej skorzystać z tej metody nauki w trakcie krótkich drzemek.

Jedz zdrowo i o właściwych porach

Odpowiednia dieta jest podstawą zdrowia, a tym samym – podstawą dobrego odpoczynku. Pamiętaj więc, aby jeść zbilansowane i regularne posiłki. Staraj się również pić dużo wody. Ważne jest także, aby nie zjadać zbyt późnej kolacji, gdyż może to spowodować trudności z zasypianiem. Ostatni posiłek najlepiej jest zjeść 2-3 godziny przed snem.

Wprowadź aktywność fizyczną

Bardzo ważna dla właściwej regeneracji organizmu jest również aktywność fizyczna. Dotyczy to w szczególności osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Jeśli Ty również do nich należysz, postaraj się wygospodarować codziennie chwilę czasu, chociaż na krótki spacer lub rozciąganie. 

Zadbaj o komfortowe miejsce do snu

Bezpośredni wpływ na jakość Twojego snu ma miejsce, w którym śpisz. Warto więc zadbać o komfortowe warunki do spania, wybierając odpowiedni materac. Wygodne elementy wyposażenia do sypialni znajdziesz w naszym sklepie. Oto kilka propozycji, z którymi nocny odpoczynek, a także nauka przez sen będą zdecydowanie bardziej komfortowe.

Nasza pierwsza propozycja to materac Hilding Flamenco. Dzięki wkładowi ze sprężyn multipocket materac stwarza aż 7 różnych stref twardości. Jest to model dwustronny. Po jednej stronie umieszczono płytę lateksową, która dodaje sprężystości, natomiast po drugiej znajduje się pianka wysokoelastyczna. Produkt pozwala zatem na dopasowanie twardości do własnych preferencji. Model jest odpowiedni dla alergików.

Kolejna opcja to materac Foam Royal Med Medico. Model ten zapewnia optymalne podparcie ciała dzięki połączeniu dwóch pianek – termoelastycznej pianki Fit Foam oraz wysokooelastycznej pianki Platinum Foam. Ponadto, jest to model antyalergiczny.

Kolejny materac, który chcemy Ci polecić to model Hilding Fjord. Wypełnienie produktu stanowi pianka Pure FlexiFoam. Dobrze podpiera ciało, utrzymując je w stabilnej pozycji. Wierzchnia warstwa materaca to pianka EcoThermal Visco, która odpowiada za regenerację mięśni oraz poprawę krążenia. Po drugiej stronie umieszczono natomiast wysokoelastyczną piankę Eco HighResilience Support, która dobrze wentyluje wkład materaca.

Materac Janpol Lotis możemy polecić osobom, które borykają się z problemami z kręgosłupem. Kształt pianki umieszczonej w jego wnętrzu przypomina naturalne wyprofilowanie kręgosłupa. Dzięki temu produkt dobrze podtrzymuje ciało oraz odciąża mięśnie. Dodatkowo materac ma właściwości antybakteryjne.

Sen a nauka - uczenie się przed zaśnięciem.

Nauka przez sen – wypróbuj ją też Ty!

Sen a nauka – naukowcy dowodzą, że ewidentnie istnieje zależność między tymi czynnościami. Badania pokazują, że szczególnie skuteczna jest nauka języka przez sen. Warto to sprawdzić podczas popołudniowej drzemki i samemu ocenić, jakie efekty przyniesie tego rodzaju nauka.

Pamiętaj jednak, że do skutecznego przyswajania wiedzy w ciągu dnia potrzebny jest komfortowy odpoczynek. Zadbaj więc o odpowiednie warunki do snu w swojej sypialni. Elementy wyposażenia do wygodnego odpoczynku znajdziesz w SypialniaPlus. Mamy nadzieję, że dzięki naszym produktom zarówno sen, jak i nauka będą dla Ciebie przyjemniejsze!