Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Spanie a odchudzanie – czy długość i jakość snu naprawdę ma wpływ na wagę ciała i może storpedować nawet najlepszą dietę? Sprawdź, jaka jest zależność między snem a radzeniem sobie z nadwagą.

Spis treści:

  1. Sen a odchudzanie – czy istnieje pomiędzy nimi związek?
  2. Sen a dieta – zadbaj o zdrowy sen
  3. Co pomaga w odchudzaniu? Sposoby na dobry odpoczynek

Jaki jest związek między snem a odchudzaniem? Czy sen to naprawdę coś, co pomaga w odchudzaniu? Wyobraź sobie, że istnieje niezwykle rewolucyjna metoda, która nie tylko wyszczupla sylwetkę, pomaga walczyć z nadwagą, zmniejsza odczuwanie napadów głodu, ale nawet zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy. Co to za wyjątkowe rozwiązanie? Sen. I zanim wzruszysz ramionami, że przecież sen nie może mieć tak istotnego wpływu na Twoje zdrowie, przeczytaj koniecznie artykuł Brak snu – skutki mogą być poważne. W tym tekście z kolei pokażemy Ci, jak duży wpływ na utrzymanie lub odzyskanie prawidłowej masy ciała ma właśnie nocny odpoczynek. Spanie a odchudzanie – sprawdź, jak to się łączy!

Sen a odchudzanie – czy istnieje pomiędzy nimi związek?

Korzyści płynące z całonocnego snu są zweryfikowane naukowo, jednak co konkretnie pomaga w odchudzaniu? Co takiego dzieje się w czasie snu, że ma on bezpośredni wpływ m.in. właśnie na sylwetkę?

Odchudzanie podczas snu to stwierdzenie, które może się wydawać trochę na wyrost. Jednak jest to prosta zależność wynikająca z niepodważalnego faktu: im krócej śpisz, tym więcej jesz. Niedobór snu dodatkowo pozbawia Twój organizm zdolności do prawidłowego przetwarzania kalorii, przede wszystkim cukru we krwi. Dbanie o zdrowy sen, czyli taki, który trwa 7-8 godzin, zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości, ponieważ dzięki niemu w Twoim ciele wspominane wyżej procesy przebiegają w sposób niezakłócony.

Sen – odchudzanie to zależność, która sięga jeszcze głębiej. Silne skoki łaknienia i zwiększony apetyt dotykają osoby śpiące regularnie zbyt krótko, a odpowiadają za to dwa hormony: leptyna i grelina wpływające na poziom apetytu. Leptyna odpowiada za poczucie najedzenia – większe stężenie tego hormonu we krwi sprawia, że masz mniejszy apetyt i tracisz ochotę na jedzenie. Z kolei grelina wzbudza doznanie głodu – w związku z tym im jej wyższy poziom, tym silniejsza potrzeba jedzenia.

Niewystarczająca ilość snu obniża poziom leptyny i jednocześnie zwiększa poziom greliny. Dlatego właśnie nie warto oczekiwać pozytywnych rezultatów stosowanej diety, jeżeli nie pozwolisz sobie na regularny, całonocny sen. Odchudzanie podczas snu nie jest możliwe, jeśli Twój organizm będzie Ci wysyłał przekłamane sygnały, że wciąż jest głodny.

Przeczytaj także: Problemy ze wstawaniem rano – jak sobie z nimi poradzić?

sen-a-dieta

Sen a dieta – zadbaj o zdrowy sen

Sen to niewątpliwie fundament dobrego zdrowia, a jego dopełnieniem jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Bez całonocnego, efektywnego snu ciężko jest oczekiwać pełnej skuteczności diety czy ćwiczeń. Utrata kontroli nad głodem to tylko czubek góry lodowej, którą tworzą wszystkie zdrowotne konsekwencje, jakie ponosi Twój organizm, jeśli regularnie nie pozwalasz sobie na odpowiedniej długości sen.

Odchudzanie warto więc rozpocząć od postanowienia o wysypianiu się. Niech wystarczającym argumentem za tym, co pomaga w odchudzaniu, będą badania przeprowadzone przez dr Cauter z Uniwersytetu w Chicago. Wynika z nich, że osoby śpiące przez kilka dni krócej niż 7 godzin zjadały średnio ponad 300 kalorii więcej niż osoby wyspane.

Sen a dieta, podobnie jak sen a aktywność fizyczna, to zależności, które warto mieć na uwadze, zanim podejmiemy bardziej zdecydowane kroki mające pomóc zrzucić wagę. Procesy, które zachodzą w naszym organizmie w czasie snu, skutecznie pomogą zmniejszyć nadmierne łaknienie, wyrównają poziom cukru we krwi, zwiększą wydolność i ochotę na aktywność fizyczną.

Sprawdź także: Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Najważniejsze zasady

co-pomaga-w-odchudzaniu

Co pomaga w odchudzaniu? Sposoby na dobry odpoczynek

Jak widzisz, kluczowe znaczenie przy skutecznej diecie ma zadbanie o podstawy, czyli dobry odpoczynek. Co to znaczy? Staraj się chodzić spać o podobnej porze, dbaj o to, by nie spać krócej niż 7-8 godzin. Zwróć też uwagę, by Twój sen był jak najbardziej efektywny: postaraj się wyciszyć i zrelaksować przed snem (np. zadbaj o brak ekspozycji na niebieskie światło przed pójściem spać).

W kwestii zależności sen a odchudzanie ważną rolę odgrywa również to, na czym śpisz – wybór odpowiedniego materaca będzie miał bezpośrednie przełożenie na jakość Twojego snu. Na zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu podświadomie zmieniamy ciągle pozycję, wybudzając się z głębokiej fazy snu, nie mówiąc już o tym, że ciało nie może się w pełni zregenerować przez nienaturalne ułożenie.

Sen a odchudzanie to temat, który zdecydowanie powinien przeniknąć do powszechnej wiadomości. Zanim zdecydujemy się np. na suplementację wspomagająca utratę wagi, warto najpierw zacząć od podstaw, które mają tak duży wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowy sen i zastanawiasz się, czy śpisz na odpowiednim materacu, porozmawiaj z nami na czacie. Pomożemy Ci dobrać materac, który pomoże Ci się wyspać. Zajrzyj też do naszego sklepu SypialniaPlus.