Jaką rolę pełni stelaż do łóżka? Przede wszystkim ma poprawić wentylację między łóżkiem a materacem, a co za tym idzie - higienę snu. Dlatego też odradzamy układanie materaca na sztywnej, pełnej powierzchni, np. na podłodze. Materac, który leży na sztywnej powierzchni nie ma umożliwionej odpowiedniej wentylacji i może gromadzić wilgoć wewnątrz wkładu. Bez stelaża materac będzie też twardszy w odczuciu niż testowany w salonie, kiedy ułożony jest na stelażu.

Dowiedz się więcej: Jaką rolę pełni stelaż do łóżka

Baner Sprawdź jaką rolę pełni stelaż do łóżka

SPIS TREŚCI:

  1. Stelaż elastyczny pod materac - poznaj jego właściwości
  2. Stelaż do łóżka regulowany - kiedy sprawdzi się najlepiej?
  3. Stelaż do łóżka z pojemnikiem na pościel - jaki wybrać?

Stelaż elastyczny pod materac - poznaj jego właściwości

Podstawowy rodzaj stelaża pod materac to stelaż elastyczny, czyli taki, który zbudowany jest z drewnianych listewek - najczęściej ze sklejki bukowej. Poszczególne modele różnią się między sobą ilością listew oraz odległością między nimi. Warto wiedzieć, że im większa liczba listew w stelażu i mniejsze odstępy między nimi tym lepiej, ponieważ materac jest lepiej “podpierany” i poprawiona jest jego amortyzacja.

Dodatkowym plusem dobrej jakości elastycznego stelaża do łóżka jest możliwość regulowania jego twardości w środkowej części.

Wartościową cechą jest też cichość pracy dobrego stelaża - jeżeli listwy umieszczone są w kauczukowych, elastycznych uchwytach, wówczas poszczególne listewki stelaża lepiej pracują i nie skrzypią. Decydując się na tanią wersję stelaża pamiętaj, że uchwyty plastikowe mogą z czasem pękać pod wpływem ciężaru.

W niektórych stelażach elastycznych wykorzystuje się dodatkowo taśmę wzmacniającą, która przechodzi przez całą długość stelaża. Taśma ma za zadanie wzmacniać stelaż i jednocześnie sprawia, że listwy są unieruchomione i nie przesuwają się. Nie jest to problem, który występuje przy “codziennym” użytkowaniu materace, raczej może wystąpić np. kiedy dzieci skaczą po łóżku.

Stelaż do łóżka elastyczny

Stelaż do łóżka regulowany - kiedy sprawdzi się najlepiej?

Stelaże regulowane dzielimy na dwie grupy ze względu na sposób ich regulacji: manualny i elektryczny.

Manualny sposób, czyli ręczny, pozwala nam najczęściej podnieść materac tylko od jednej strony - nóg albo głowy.

Stelaż elektryczny sterowany jest z kolei za pomocą pilota: bezprzewodowego lub z przewodem. Ten rodzaj regulacji pozwala podnieść stelaż w trzech płaszczyznach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie - stelaż do łóżka podnoszony elektrycznie docenią osoby lubiące czytać lub oglądać telewizję w łóżku, a także osoby starsze, które mają problemy ze zdrowiem.

Stelaż regulowany elektrycznie

Stelaż do łóżka z pojemnikiem na pościel - jaki wybrać?

Osobną kategorią są stelaże do łóżek z pojemnikami na pościel. Jeżeli decydujesz się na łóżko z pojemnikiem, to zwróć uwagę, czy stelaż jest wykonany na ramie drewnianej, czy metalowej. Ze względu na to, że drewniana rama pracując przy podnoszeniu i opuszczaniu materaca może z czasem skrzypieć i rozsychać się, do łóżek z pojemnikiem rekomendujemy bardziej wytrzymałą na taką pracę ramę metalową.

W przypadku stelaża pod łóżko z pojemnikiem na pościel należy też wziąć pod uwagę ciężar samego materaca. Jeżeli wybieramy materac ciężki, to warto dobrać mocniejsze siłowniki, tak żeby nie było problemu z podnoszeniem materaca. Jest możliwość dopasowania siłowników, dzięki czemu nawet osoby o mniejszej sile, np.osoby starsze, czy posiadacze grubych i ciężkich materacy będą mogły swobodnie korzystać z funkcji pojemnika na pościel.

Stelaż do łóżka z pojemnikiem na pościel