Co to jest materac piankowy i dlaczego pianka piance nierówna? Dowiesz się z tego artykułu. Podpowiadamy też, w jakich przypadkach sprawdzi się konkretna pianka materacowa. Zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie wkładów piankowych w materacach.

SPIS TREŚCI

 1. Pianka do materaca – rodzaje materacy piankowych
 2. Rodzaje pianek w materacach
 3. Materac z pianki – zalety rozwiązania

Pianka do materaca – rodzaje materacy piankowych

Kategoria materacy piankowych to najszersza kategoria spośród wszystkich rodzajów materacy. Zawierają się w niej materace z wkładem z pianki:

 • wysokoelastycznej,
 • termoelastycznej,
 • lateksowej,
 • z warstwami pianki chłodzącej.

Na rynku dostępne są materace piankowe, których wkład stanowi jeden blat pianki, np. materac lateksowy Hilding Melody czy materac wysokoelastyczny Hilding Foxtrot. Powszechniejszą regułą jest jednak stosowanie we wkładzie materaca piankowego dwóch lub więcej rodzajów pianek – zróżnicowanych pod względem twardości i rodzaju podparcia, jakie zapewniają. Jest to sensowne rozwiązanie, które pozwala zapewnić kilka efektów w jednym produkcie. Jakie więc są różnice między poszczególnymi piankami i jakie są ich unikalne zalety?

Przeczytaj również: Dobry materac 180x200 – ranking

Rodzaje pianek w materacach

Pianka termoelastyczna

To pianka do materaca, która znana jest ze swojej niezwykłej stabilności i plastyczności. Materac z pianki termoelastycznej idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, dając przyjemne uczucie otulenia, a przy tym warstwa tej pianki świetnie wytłumia drgania materaca. Im grubsza warstwa pianki termoelastycznej, tym mocniejsze uczucie otulenia.

Pianka termoelastyczna sprawdza się doskonale jako warstwa zarówno w materacach piankowych, jak i sprężynowych. Ułożona na sprężynie zapewnia przyjemną stabilność elastycznego materaca i zmiękcza pewne podparcie, za które odpowiada wkład sprężynowy. Ze względu na prozdrowotne podparcie ciała, jakie zapewnia pianka termoelastyczna, jest ona często stosowana w materacach z certyfikatem medycznym. Do jej nieprzeciętnych zalet należy korzystny wpływ na prawidłowe krążenie krwi w organizmie w czasie snu i pełne odciążenie całego ciała.

Materace z pianką termoelastyczną są dobrym rozwiązaniem m.in.:

 • dla par, także z dużą różnicą wagi,
 • dla szukających uczucia otulenia w czasie snu,
 • dla borykających się z problemami z kręgosłupem.

zbliżenie na piankę termoelastyczną z odciśniętym śladem dłoni

Pianka wysokoelastyczna

Inaczej zwana pianką HR – pianka wysokoelastyczna to materiał, który zapewnia optymalne podparcie całego ciała, świetne dopasowując się do jego naturalnych krzywizn. Przy tym jest wyjątkowo odporny na odkształcenia. W materacu wysokoelastycznym ten komponent odpowiada za trwałość materaca, pewne podparcie ciała i sprężystość świetnie imitującą wkłady sprężynowe.

W wielu materacach pianka wysokoelastyczna jest stosowana jako sprężysta i elastyczna baza, wzbogacona warstwami z innych rodzajów pianek. Często również możemy spotkać materace wykonane z dwóch pianek HR o różnej twardości – taki wkład do materaca zapewnia Ci duże pole manewru. Np. kupując dla dziecka materac Rock & Roll, wiesz, że będzie to produkt na lata. Gdy dziecko urośnie, wystarczy odwrócić materac na drugą stronę, by zapewnić podparcie dopasowane do większej masy ciała.

Pianka wysokoelastyczna jest twardsza w odczuciu od pianki termoelastycznej i lateksowej, charakteryzuje ją dobra elastyczność i sprężystość, a przy tym ma wysoką nośność, dzięki czemu materace z pianką HR mogą być dobrym rozwiązaniem m.in.:

 • dla dzieci i młodzieży,
 • dla osób o wyższej wadze,
 • dla par,
 • dla seniorów.

Zbliżenie na piankę wysokoleastyczną

Pianka lateksowa

Piankę lateksową wyróżnia wysoka odporność na odkształcenia – decydując się na zakup materaca lateksowego, mamy pewność, że posłuży nam on przez wiele lat. Dodatkową cechą tego rodzaju piany jest jej punktowa reakcja na nacisk, dzięki czemu zapewnia bardzo wiele punktów podparcia, zmniejszając przy tym nacisk zwrotny ze strony materaca. Pianka lateksowa odpowiada za przyjemne uczucie dopasowania, ale bez wrażenia „wtapiania się” w materac, jak ma to miejsce w przypadku pianki termoelastycznej.

Wkład do materaca z pianki lateksowej jest często polecany przez rehabilitantów, a także stosowany w materacach przeznaczonych dla alergików. Materace z pianką lateksową mają właściwości antybakteryjne i antygrzybicze.

Możesz się spotkać z materacami w całości zbudowanymi z blatu lateksu, np. materac Hilding Melody albo też z modelami, które warstwę lateksu stosują jako uzupełnienie wkładu. W obu przypadkach materace z tym rodzajem piany może być dobrym rozwiązaniem m.in.:

 • dla par,
 • dla seniorów,
 • dla alergików,
 • dla osób z problemami z kręgosłupem.

Zbliżenie na piankę lateksową

Pianka chłodząca

Pianka chłodząca to innowacyjne rozwiązanie, które każdorazowo stanowi dopełnienie wkładu materaca. Jej głównym zadaniem jest delikatne chłodzenie, które niweluje ból i napięcie mięśni. Znajdziesz ją m.in. w materacu Hilding Conga i Hilding Boogie.

Pianki są łatwe w produkcji, cięciu i formowaniu, dlatego też pozwalają na tworzenie różnorodnych rozwiązań. Dzięki temu możesz z łatwością znaleźć materac z pianki, który w będzie w pełni odpowiadał Twoim oczekiwaniom i poczuciu komfortu.

zbliżenie na piankę żelową

Zobacz także: Rodzaje poduszek – co warto o nich wiedzieć?

Materac z pianki – zalety rozwiązania

Rodzaje pianek w materacach, ogromna liczba możliwych konfiguracji poszczególnych warstw i opcja łączenia pianek z materiałami takimi jak mata kokosowa, wełna wielbłądzia, czy wkłady sprężynowe – wszystko to sprawia, że materac z pianki to szeroka kategoria, w której praktycznie każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model.

Pianka materacowa znajduje szerokie zastosowanie w produkcji materacy. W zależności od jej gęstości i rodzaju uzyskamy materace o różnych twardościach i cechach. Niektóre rodzaje pianek są szczególnie łatwe i tanie w produkcji, dzięki czemu takie produkty jak piankowy materac młodzieżowy czy materac dla dziecka są dostępne w bardzo korzystnych cenach.

Pamiętaj jednak, że im niższa cena materaca tym też niższa jakość komponentów. Tylko materace, które posiadają odpowiednie certyfikaty i odpowiednią gwarancję, mogą zapewnić komfortowy sen przez długi czas.

Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie materac termoelastyczny czy np. kieszeniowy? Napisz do nas na czacie lub zadzwoń, pomożemy Ci dobrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę nie tylko wagę i wzrost, ale też osobiste preferencje co do rodzaju podparcia oraz kwestie zdrowotne. Pamiętaj też, że kupując w sklepie internetowym SypialniaPlus, możesz testować materac w domu przez 30 nocy.