Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

BEZDECH SENNY – OBJAWY I PRZYCZYNY. JAK GO LECZYĆ?

Czy wiesz, czym jest bezdech senny? Objawy tej przypadłości powinny Cię zaalarmować. Dowiedz się, dlaczego dolegliwość, którą można pomylić ze „zwykłym” chrapaniem może być groźna dla zdrowia. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest bezdech senny, jakie są przyczyny bezdechu i w jaki sposób można go leczyć.

SPIS TREŚCI

Najbardziej zwracający uwagę objaw bezdechu sennego to chrapanie, dlatego tak często jest on lekceważony przez osoby, które na niego cierpią. Powagę sytuacji powinien uświadomić fakt, że tak naprawdę zespół bezdechu sennego to nic innego jak wielokrotne i powtarzające się zatrzymanie / znaczne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Bezdech senny – co to jest?

Zespół bezdechu sennego, popularnie zwany po prostu bezdechem sennym, to zaburzenie oddechu w czasie snu – ustanie oddechu na okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50% normy. Zaburzenia oddychania znacznie obniżają jakość snu i wpływają negatywnie na poziom tlenu w organizmie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Na zespół bezdechu sennego cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli obojga płci, chociaż przypadłość ta dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Ze względu na to, że bezdech senny może nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, należy poznać jego objawy, przyczyny i skutki, co pozwoli postawić ewentualną diagnozę i wdrożyć optymalne leczenie.

Przeczytaj również: Bezsenność w ciąży – jak poradzić sobie z tym problemem?

Mężczyzna śpi z otwartymi ustami

Bezdech senny – objawy, przyczyny i skutki

Bezdech senny – objawy

Do najprostszych do zauważenia sygnałów należy głośne, uporczywe chrapanie, które przeplata się z okresami zupełnego bezdechu. Takie objawy łatwo zauważy osoba śpiąca obok Ciebie.

Bezdech senny – objawy, które możesz zaobserwować samodzielnie:

  • nagłe, zazwyczaj gwałtowne wybudzanie się w nocy, często towarzyszy mu uczucie lęku,
  • ze względu na nieefektywny nocny wypoczynek w ciągu dnia towarzyszyć może senność i obniżenie koncentracji. W skrajnych przypadkach prowadzi to do krótkotrwałego, bezwiednego zasypiania w niespodziewanych sytuacjach.

Jakkolwiek przewlekłe chrapanie jest najczęstszym i najłatwiejszym do zauważenia objawem, warto pamiętać, że nie zawsze oznacza ono bezdech senny. Czasem chrapanie związane jest po prostu z niewłaściwą pozycją w czasie snu, którą niejako wymusza np. źle dobrana poduszka.

Bezdech senny – przyczyny

Co powoduje bezdech senny? Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne. Jedną z dwóch głównych jest zwiotczenie mięśni w gardle, przez które częściowo lub całkowicie zablokowany zostaje przepływ powietrza przez drogi oddechowe. To właśnie wymuszony tym stanem wysilony oddech osoba śpiąca obok odbiera jako głośne chrapanie. Bezdech senny może mieć również przyczynę w nieprawidłowej pracy mózgu, która sprawia, że zaburzona jest praca mięśni zaangażowanych w oddychanie, przez co oddech staje się nierówny i spłycony.

Bezdech senny – skutki

Nadmierna senność w ciągu dnia i przewlekłe zmęczenie są najczęstszymi skutkami bezdechu sennego, a przede wszystkim jednymi z niewielu, które może zaobserwować samodzielnie osoba cierpiąca na to schorzenie. Ze względu na gorsze dotlenienie organizmu do częstych skutków należą też bóle głowy i ogólna drażliwość.

Zobacz takżeJaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Mężczyzna siedzi zmęczony na łóżku

Jak leczyć bezdech senny?

Sposób leczenia zależy od tego, jakie są przyczyny bezdechu sennego i jak bardzo jest on nasilony. Bezdech senny, jakkolwiek ostateczną przyczynę ma w działaniu mięśni zaangażowanych w oddychanie, może mieć wiele pośrednich przyczyn. Są to:

  • budowa anatomiczna,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • alkohol i środki uspokajające,
  • spanie na plecach,
  • zaburzona gospodarka hormonalna.

Tylko lekarz znający dokładnie historię zdrowotną pacjenta jest w stanie wdrożyć skuteczne leczenie. Do metod walki z bezdechem sennym należą te związane ze zmianą stylu życia (rzucenie palenia, zmniejszenie wagi ciała, odstawienie alkoholu i środków uspokajających czy też zmiana pozycji snu), a także stosowanie specjalnych urządzeń lub aparatów nazębnych.

Pamiętaj, że podane w tym artykule informacje pełnią tylko informacyjną rolę, by pomóc rozpoznać, co to jest bezdech senny. Aby poprawnie zdiagnozować lub wykluczyć bezdech senny należy skonsultować się ze specjalistą, który podejmie ewentualną decyzję na temat leczenia.

Jeżeli dokucza Ci uporczywe chrapanie, pomyśl też o zmianie poduszki, na której śpisz. Często głośny oddech związany jest z nieprawidłową pozycją w czasie snu, kiedy mięśnie są nadmiernie skurczone i powietrze nie może swobodnie przepływać przez gardło. Dowiedz się >> Jak wybrać poduszkę.