LUNATYKOWANIE – PRZYCZYNY I SPOSOBY NA PORADZENIE SOBIE Z PROBLEMEM

Lunatykowanie to nie tylko dziwna „przypadłość” i w skrajnych przypadkach może być wręcz niebezpieczne. W tym artykule tłumaczymy, jakie są najczęstsze przyczyny lunatykowania i jak przestać lunatykować, a kiedy warto udać się po pomoc do specjalisty.

SPIS TREŚCI

Wbrew pozorom lunatykowanie to nie tylko po prostu chodzenie w czasie snu. To też wykonywanie złożonych czynności w czasie, gdy nasz umysł pozostaje uśpiony. Każda z aktywności, które wykonujemy nieświadomie, w stanie uśpienia – to jest właśnie lunatykowanie. Przyczyny mogą być bardzo różne, samo zaś „chodzenie przez sen” najczęściej uaktywnia się w wieku dziecięcym.

Lunatykowanie u dorosłego jest względnie mniej powszechną przypadłością, ponieważ w większości przypadków dzieci wyrastają z niego w okresie dojrzewania. Dowiedz się, jakie są przyczyny lunatykowania i jak możesz spróbować wyeliminować ten problem.

Lunatykowanie – przyczyny

Czy wiesz, że według wielu badań nawet 1 na 5 dzieci ma epizody lunatykowania? Z czego to wynika i dlaczego ludzie lunatykują? Dokładne przyczyny lunatykowania nie są do końca znane. Na pewno jednak wiadomo, że jest to często kwestia dziedziczna. Jest dużo większe prawdopodobieństwo, że będziesz lunatykować, jeśli na tę przypadłość cierpiał też ktoś bliski z Twojej rodziny.

Kilka rzeczy może jednak samoistnie uaktywnić w nas zapał do nocnych spacerów. Są to między innymi:

  • choroba przebiegająca z wysoką gorączką (szczególnie u dzieci),
  • niewyspanie,
  • utrzymujący się wysoki poziom stresu,
  • przyjmowanie narkotyków i picie dużych ilości alkoholu,
  • przyjmowanie niektórych rodzajów leków,
  • gwałtowne wyrwanie z głębokiego snu, np. przez dotyk czy nagły hałas.

Przyczyny lunatykowania mogą być też związane z innymi zaburzeniami snu, np. zespołem niespokojnych nóg czy bezdechem sennym.

Sprawdź też: Bezdech senny – objawy i przyczyny

Dziecko lunatykuje

Czy lunatykowanie jest niebezpieczne?

To pytanie, na które zdecydowanie warto poznać odpowiedź, żeby nie dokładać sobie jeszcze więcej stresu i napięć. Zwłaszcza że odpowiedź na nie jest raczej optymistyczna. Często bowiem lunatykowanie wygląda po prostu tak, że dana osoba siedzi na łóżku i rozgląda się z wyraźną dezorientacją. Może mieć otwarte oczy, jednak nie zatrzyma na Tobie wzroku, a zagadnięta może odpowiedzieć w sposób pozbawiony sensu. W niektórych przypadkach jednak lunatykujący potrafi chodzić po mieszkaniu, przebrać się czy nawet zjeść posiłek. W zupełnie skrajnych sytuacjach niektóre osoby potrafią nawet wyjść z domu i np. prowadzić samochód.

Czy lunatykowanie jest niebezpieczne? Samo w sobie – jako rodzaj zaburzenia snu – raczej nie. Niebezpieczne jest natomiast to, co dana osoba może robić w trakcie, gdy lunatykuje. Tak samo wybudzenie osoby może wywołać gwałtowną reakcję, ponieważ człowiek zostaje nagle wyrwany z bardzo głębokiego snu i jest najczęściej całkowicie zdezorientowany.

Przeczytaj równieżFazy snu – jakie są i ile trwają?

Lunatykująca kobieta w kuchni

Jak przestać lunatykować?

Możesz podjąć odpowiednie kroki, żeby spróbować ograniczyć czynniki powodujące lunatykowanie. Przyczyny takie jak przyjmowanie konkretnych leków można często w prosty sposób wyeliminować. Często pomagają także zapewnienie wystarczającej ilości snu oraz praca nad sposobami radzenia sobie ze stresem i zmniejszania go.

Warto też wypracować sobie określoną wieczorną rutynę, która pozwoli lepiej się wyciszyć i odprężyć przed snem. Dobrym pomysłem jest też zadbanie o bezpieczeństwo i usunięcie przeszkód, przez które osoba lunatykująca mogłaby się np. potknąć. Tak samo w przypadku osób wędrujących po mieszkaniu przez sen warto zadbać o to, by drzwi i okna były zamknięte.

Kiedy natomiast warto zasięgnąć porady lekarza? 

  • Jeżeli epizody lunatykowania występują często, a nie sporadycznie.
  • Jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że przez lunatykowanie stanie się krzywda tej osobie lub komuś z otoczenia.
  • Jeżeli pojawiło się lunatykowanie u dorosłego lub jeśli utrzymuje się ono od okresu dziecięcego.

Dlaczego ludzie lunatykują i czy lunatykowanie może być niebezpieczne? To są dwa najczęstsze pytania, które pojawiają się, gdy ktoś z naszych bliskich zaskakuje nas swoimi nocnymi wędrówkami. Na szczęście w większości przypadków w prosty sposób można wyeliminować ten problem. Warto jednak pamiętać, by jeżeli lunatykowanie dotyczy nie nas, a bliskiej osoby, nie budzić jej gwałtownie, tylko raczej delikatnie skierować z powrotem do łóżka.

Dbanie o odpowiednią higienę snu, warunki sprzyjające spokojnemu odpoczynkowi i odpowiednia rutyna przed pójściem spać mogą pomóc poradzić sobie z tą dolegliwością. Pamiętaj jednak, żeby w każdej sytuacji, która Cię niepokoi, skontaktować się z lekarzem.