Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

MÓWIENIE PRZEZ SEN - PRZYCZYNY I LECZENIE

Zastanawiasz się, czy mówienie przez sen to choroba i czy można się z niego wyleczyć? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.

SPIS TREŚCI:

  1. Mówienie przez sen - kiedy występuje?
  2. Mówienie przez sen - przyczyny
  3. Jak przestać mówić przez sen?

Co zrobić, żeby nie mówić przez sen? Aby poznać odpowiedź na to pytanie warto najpierw dowiedzieć się jakie są przyczyny tego czasem zabawnego, ale bywa że i drażniącego, czy krępującego zachowania. Tym bardziej, że jest to jedno z zaburzeń snu, a co za tym idzie - jeden z powodów, dla których Twój odpoczynek może nie być efektywny.

Szacuje się, że blisko 50% społeczeństwa mówi przez sen. Problem ten dotyczy z reguły dzieci i najczęściej mija z wiekiem, jednak czasem zdarza się, że i dorośli w konkretnych sytuacjach potrafią wygłaszać monologi przez sen. Dowiedz się dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić.

Mówienie przez sen - kiedy występuje?

Mówienie przez sen to jedno z zaburzeń kwalifikowanych jako parasomnia i należące do zespołu zachowań, które występują w czasie snu lub wybudzania i zakłócają odpoczynek. Przykładem parasomni jest też np. bruksizm, czy paraliż senny.

Dla mówienia przez sen charakterystyczne jest to, że osoba mówiąca nie jest tego świadoma i może nic nie pamiętać z wypowiadanych przez siebie słów. Tak samo nie powinieneś się specjalnie niepokoić, jeżeli np. Twoje dziecko zaczęło mówić w innym języku albo z dziwnym akcentem. Mówienie przez sen u dzieci, podobnie jak w przypadku dorosłych, może polegać na formułowaniu pojedynczych słów, całych zdań, naśladowaniu głosowym dźwięków lub właśnie na mówieniu w innym niż ojczysty języku. Zdarza się, że osoba mówiąca przez sen potrafi wygłosić spójne, logiczne monologi, jednak najczęściej jest to pozbawione sensu mamrotanie. Badania wskazują, że sensowność wypowiedzi może zależeć od fazy snu.

Paraliż senny - co to jest? Artykuł

Mówienie przez sen - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn, które powodują, że mówisz przez sen należy silny stres i gorączka. Czasem odpowiedzialne może być przyjmowanie określonych leków. Oprócz tego wśród przyczyn mówienia przez sen specjaliści wyróżniają:

  • picie alkoholu,
  • depresję,
  • dziedziczenie - jeżeli Twoi rodzice mówili przez sen, Ty możesz też być na to narażony,
  • bezdech senny,
  • niedobór snu,
  • koszmary senne,
  • w przypadku dzieci, z których nawet co 2 mówi przez sen, często silne podekscytowanie lub zmartwienie z minionego dnia może wywołać monolog senny.

Jeżeli zdarzyło Ci się mówić przez sen i znasz już możliwe przyczyny, pewnie interesuje Cię odpowiedź na pytanie jak nie mówić przez sen? Sprawdź poniżej jakie mamy dla Ciebie rady.

Mówienie przez sen - jak leczyć - kobieta spokojnie śpiąca

Jak przestać mówić przez sen?

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby nie mówić przez sen albo jak pomóc dziecku, żeby przespało noc bez okrzyków, czy dłuższych monologów?

Mówienie przez sen u dzieci najczęściej nie występuje z dużą regularnością (mówimy wtedy o łagodnym mówieniu przez sen) i dziecko po prostu z tego wyrasta. Jednak tak samo jak w przypadku osób dorosłych, jeżeli dochodzą dodatkowe czynniki, np. silny stres, warto zastanowić się, czy można polepszyć sytuację, tak by zapewnić tej osobie spokojniejszy, nieprzerywany sen. To od jakości snu zależy nasze samopoczucie w ciągu całego dnia.

Jak nie mówić przez sen? Przede wszystkim zadbaj o higienę snu. Stały cykl dnia, unikanie światła niebieskiego przed snem, zrezygnowanie z alkoholu, relaksujące aktywności przed zaśnięciem - to tylko kilka przykładów. Więcej na ten temat piszemy w artykule Higiena snu - co to jest?

Oprócz tego zwróć uwagę na czym śpisz - niewygodny materac lub kanapa skutecznie zakłóca spokojny sen, powodując wiele zaburzeń, od mówienia przez sen, aż po bóle kręgosłupa, czy drętwienie kończyn. Często lekceważymy istotną rolę, jaką w kontekście zdrowego snu pełni materac, nie zdając sobie sprawy z tego jak bardzo zakłócać może on przechodzenie w kolejne fazy snu. Dzieje się tak dlatego, że podświadomie szukamy wygodniejszego ułożenia, zmieniamy ciągle pozycję, a nasze ciało i umysł nie mają możliwości na odprężenie i regenerację.

Czy wiesz, że - ciekawostka o mówieniu przez sen

Dla wszystkich osób, które zastanawiają się, co zrobić, żeby przestać mówić przez sen mamy dobrą wiadomość - o ile dolegliwość nie trwa przewlekle może się okazać, że wystarczy zmiana nawyków związanych ze snem i nie będzie konieczna wizyta u specjalisty. W przeciwnym jednak razie, gdy mówienie przez sen występuje często i trwa od dłuższego czasu, wówczas zdecydowanie warto poradzić się lekarza.