Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

Nie do końca wyjaśnione zjawisko, które u wielu osób budzi duży lęk. Paraliż senny - co to jest, jakie są objawy i przyczyny i czy można go uniknąć? Wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy w tym artykule.

Spis treści:

 1. Paraliż senny - co to jest?
 2. Paraliż senny - przyczyny
 3. Jak uniknąć paraliżu sennego?

Ten materiał odpowie na pytanie co to paraliż senny, jakie są jego przyczyny i co może wywoływać tę dolegliwość. Ile trwa paraliż senny i czy jest na niego lekarstwo? Wyjaśniamy w tym artykule. Podpowiemy też czy są jakieś sposoby by uniknąć tego problemu i kiedy warto udać się do specjalisty. Przy okazji pamiętaj, że artykuł w internecie nie wyczerpie całego zagadnienia, jeżeli niepokoją Cię jakieś objawy nie lekceważ ich i skonsultuj się z lekarzem. Poniżej przedstawiamy tylko najczęstsze przyczyny jakie mogą leżeć u podstaw paraliżu sennego.

Paraliż senny - co to jest?

To jedno z zaburzeń występujących w czasie snu. Objawia się utratą prawidłowego funkcjonowania mięśni, przy zachowaniu pełnej świadomości. Najczęściej występuje zaraz po przebudzeniu, podczas wybudzania się lub tuż przed zaśnięciem. Uczucie bezwładu ciała, niemożność poruszenia żadną częścią ciała, połączone z uciskiem w klatce piersiowej, to właśnie paraliż senny. Jak wygląda dokładnie ta przypadłość? Osoba dotknięta paraliżem sennym jest świadoma, nie śpi, ale nie jest w stanie się poruszyć. Towarzyszy temu silny lęk a nawet uczucie paniki. Często porażeniu mięśni towarzyszą też halucynacje wzrokowe i dźwiękowe, co tylko potęguje przerażenie. Osoby, które doświadczyły paraliżu sennego odczuwają też silny strach przed zaśnięciem, z obawy że sytuacja może się powtórzyć. Katapleksja (czyli wspominany paraliż mięśni), uczucie lęku i halucynacje to nie jedyne objawy. Częste są też:

 • przyspieszone bicie serca (tachykardia)
 • dzwonienie w uszach
 • uczucie spadania
 • uczucie jakby coś przygniatało kończyny.

Ile trwa paraliż senny? Chociaż osoby doświadczające paraliżu mają wrażenie, że trwa on długo, nawet kilka minut, jednak dobra wiadomość jest taka, że jest to dolegliwość chwilowa, trwająca z reguły nie dłużej niż parę sekund. Paraliż może zostać też przerwany przez osobę trzecią - dotknięcie lub poruszenie.

Paraliż senny

Paraliż senny - przyczyny

Ze względu na to, że nie do końca znane są przyczyny wyjaśniające co to paraliż senny, co go wywołuje, nie można więc powiedzieć, że dotyka on konkretne grupy osób. Można jednak wyszczególnić kilka czynników, które są spójne dla osób dotkniętych paraliżem sennym. Są to:

 • zaburzenia lękowe
 • nadużywanie alkoholu
 • uzależnienie od leków psychotropowych
 • niska jakość snu
 • depresja
 • narkolepsja
 • bezdech senny
 • częsta zmiana stref czasowych lub praca zmianowa
 • silny stres

Pojawiają się też badania, które wskazują na uwarunkowania genetyczne jako przyczynę paraliżu sennego. Znaczenie może też mieć, według niektórych specjalistów, pozycja snu - paraliż senny częściej dotyka osoby śpiące na plecach, dlatego osobom, które doświadczają paraliżu sennego zaleca się spanie na boku.

Jak uniknąć paraliżu sennego?

Dla każdego, kogo dotknęła ta przypadłość i kto wie, co to jest paraliż senny, jak wygląda walka z nim i czy można go wyleczyć to bardzo palące kwestie. Z uwagi na towarzyszący paraliżowi silny lęk, który często utrudnia zaśnięcie w kolejne noce, czym zwiększa tylko problem, nie powinno się sytuacji bagatelizować. Przede wszystkim należy się zastanowić co w Twoim przypadku może leżeć u podstaw: jeżeli jest to nadużywanie alkoholu lub niewłaściwa higiena snu, możesz zmienić swoje nawyki. Jeśli jednak problem leży np. w depresji lub zaburzeniach lękowych, wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Warto wiedzieć, że sam w sobie paraliż senny nie zagraża Twojemu życiu. Konsultacja z lekarzem jest wskazana raczej ze względu na przyczyny, które należy wyleczyć, niż na sam fakt występowaniu paraliżu sennego, nie jest on bowiem klasyfikowany jako choroba.

Co to jest paraliż senny i czy da się go wyleczyć - dwa pytania, na które warto znać odpowiedź, jeśli zdarzyło Ci się obudzić z silnym lękiem i uczuciem paraliżu. Chociaż nie jest to jednostka chorobowa, może on wymagać od Ciebie zasięgnięcia porady u lekarza, między innymi by uniknąć wtórnej bezsenności, wywołanej lękiem przed nawrotem paraliżu. Zwróć też uwagę na to, że u podstaw tej dolegliwości nie musi leżeć poważne schorzenie. Ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia w ciągu dnia ma jakość snu: to jak śpimy, ile godzin i w jakiej porze i na czym, to są kwestie o kluczowym znaczeniu.

Dowiedz się jak zadbać o higienę snu Higiena snu - co to jest?

Sprawdź też jak duże znaczenie dla zdrowego snu ma materac dopasowany do Twoich potrzeb Jak rozpoznać, że materac jest za twardy lub za miękki?