SPIS TREŚCI

Wbrew pozorom poduszka ortopedyczna nie jest przeznaczona tylko dla osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem szyjnym. Może jednak dla nich stanowić dużą ulgę i pomoc w rehabilitacji wad kręgosłupa. Ważne jedynie, żeby wybrać odpowiednią poduszkę – taką, która faktycznie zadba o prozdrowotne ułożenie głowy i szyi. Jaka poduszka ortopedyczna będzie dla Ciebie najlepsza? Sprawdź informacje w tym artykule.

Poduszka ortopedyczna – jaką wybrać i jak działa?

Poduszki ortopedyczne to inaczej poduszki profilowane. Wykonane są z wyprofilowanej pianki termoelastycznej o różnych twardościach, rzadziej z pianki wysokoelastycznej. Zastosowanie w poduszkach pianki termoelastycznej, która reaguje na ciepło i wagę ciała, pozwala na idealne dopasowanie się jej do odcinka szyjnego kręgosłupa oraz kształtu głowy.

Poduszka ortopedyczna – jaką wybrać i kto powinien się na nią zdecydować? Tego rodzaju poduszki szczególnie polecane są dla osób z problemami kręgosłupa w odcinku szyjnym, które śpią w pozycji bocznej lub na plecach. Dobrze dobrana poduszka doskonale odciąża odcinek szyjny oraz barki, dzięki czemu zapewnia optymalne warunki do regeneracji i pełnego rozluźnienia. Z tego też powodu poduszki profilowane będą odpowiednie również dla osób, które nie mają problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa – po prostu są bardzo komfortowe.

Sprawdź: Poduszki ortopedyczne - czy to dobry wybór dla Ciebie?

jaka-poduszka-ortopedyczna

Jaka poduszka ortopedyczna będzie najlepsza? Wskazówki

Rozmiary i wysokości poduszek ortopedycznych są bardzo różne, co daje możliwość indywidualnego wyboru. Na rynku jest bardzo dużo modeli, więc bez problemu dopasujesz odpowiednią poduszkę.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać dla mężczyzny, a jaką dla kobiety? Z reguły dla panów wybieramy poduszki wyższe. Najczęściej mężczyźni są szersi w barkach, zatem potrzebują grubszego podparcia, by uzyskać odpowiednie ułożenie szyi. Popularna wysokość poduszki ortopedycznej dla mężczyzny to około 12-13 cm. W przypadku panów mogą się sprawdzić takie modele jak poduszka SleepMed PILLOW COMFORT czy poduszka ortopedyczna Curem ERGO L. Ze względu na drobniejszą budowę ciała dla pań zazwyczaj odpowiednie są poduszki o wysokości około 11 cm. Tutaj warto zwrócić uwagę na poduszkę profilowaną Ortho Plus i poduszkę Hilding VISCO BALANCE.

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną ze względu na rozmiar? Tu też jest bardzo duży wybór. Poduszki profilowane dostępne są w wielu wielkościach, m.in. 70x40cm, 50x31cm, 60x35cm czy 60x40cm. Przy wyborze poduszki ortopedycznej zwróć też uwagę na to, z jakiej pianki wykonany jest dany model, ponieważ tu znaczenie mają indywidualne preferencje. Dodatkowo też warto przyjrzeć się, czy poduszka ma zdejmowany i pralny pokrowiec, który ułatwi zachowanie jej w czystości, i czy jest przyjemna w dotyku.

Przeczytaj również: Najlepsza poduszka ortopedyczna – ranking produktów

najlepsza-poduszka-ortopedyczna

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Często spotykamy się z sytuacją, że klient skarży się na niewygodny materac, a okazuje się, że to nie materac, a poduszka stanowiła problem. Dlatego staramy się ją dobrać nie tylko do naszej budowy ciała, ale też i do materaca, na którym śpimy. Jeżeli dopiero planujesz zakup materaca, warto od razu zainwestować w dopasowany komplet: poduszka + materac. Ta sama poduszka inaczej zachowa się bowiem na miękkim, a inaczej na twardym podłożu.

Jeżeli chcesz na razie kupić tylko poduszkę, spróbuj określić, na jakim materacu teraz śpisz. Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać do materaca miękkiego? Tutaj warto zdecydować się na niższy model, gdyż nasze ciało bardziej się zapada w powierzchnię materaca. Do materaca twardego z kolei lepsza będzie wyższa poduszka. Poduszkę wybieramy też w zależności od pozycji, w której śpimy.

Poduszka ortopedyczna – jaka najlepsza dla śpiących w pozycji bocznej?

Jeżeli z reguły śpisz w pozycji bocznej, zwróć uwagę na to, żeby odcinek szyjny był przedłużeniem kręgosłupa. Głowa nie powinna być odchylona, ale nie może też opadać w kierunku ramienia. Zarówno głowa, jak i odcinek szyjny muszą mieć podparcie, szyja nie może „wisieć “ w powietrzu, a przestrzeń między barkami a głową powinna być wypełniona.

Poduszka ortopedyczna – jaka najlepsza dla osób śpiących na plecach?

Jeśli śpisz na plecach, wówczas zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie samej poduszki – ma być ona umieszczona pod głową, a nie pod barkami. Tak samo jak w przypadku pozycji bocznej, tak i tu zwracamy uwagę, żeby szyja i głowa były podparte, a kręgosłup zachowywał swoją naturalną krzywiznę.

Poduszki ortopedyczne są zdrowe dla kręgosłupa, a przy tym bardzo wygodne. Dobrze dobrane zapewniają relaks i regenerację podczas snu w dowolnej pozycji, w jakiej lubisz odpoczywać. Polecane są zarówno dla osób, które mają problemy z bólami szyi, głowy czy drętwieniem rąk w czasie snu, jak i dla alergików czy nawet dla osób z problemem chrapania.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać poduszkę ortopedyczną, skontaktuj się z jednym z naszych sprzedawców. Pomoże Ci on dobrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę Twoją wygodę i budowę ciała.