Materac to nie tylko najważniejsze wsparcie w zdrowym i regenerującym śnie, ale też miejsce, o którego czystość szczególnie powinniśmy dbać ze względu na nasze zdrowie. Z materacem stykamy się całym ciałem i oddychamy nim – dlatego tak ważne jest, żeby utrzymać materac w czystości, a w razie zabrudzeń wyczyścić go i cieszyć się higienicznymi warunkami snu. 

Jak czyścić materac z codziennych zabrudzeń, a jak wyczyścić materac z żółtych plam, jeśli dany model nie ma zdejmowanego pokrowca? Poznaj domowe sposoby i najlepsze metody odpowiadające na pytanie - jak wyczyścić materac.

SPIS TREŚCI:

Na szczęście jest wiele prostych sposobów, dzięki którym bez problemu wyczyścisz materac, także ten bez zdejmowanego pokrowca. Dowiedz się, jak wyczyścić materac z potu i innych zabrudzeń w domowych warunkach.

Czyszczenie materaca – zadbaj o higienę snu

Na powierzchni materaca zostaje wiele codziennych zanieczyszczeń, które są dobrą pożywką dla drobnoustrojów jak np. roztocza. Pot i wilgotne środowisko snu to z kolei warunki idealne do rozwoju grzybów. Często też przydarzają się sytuacje losowe: małe dziecko zabrudzi materac, kot postanowi się zemścić za nasz późny powrót do domu, coś rozlejemy lub zostawimy smugi brudu.

Każde zanieczyszczenie na powierzchni materaca wpływa negatywnie na warunki snu, dlatego tak ważne jest czyszczenie materaca, czyli:

  • wietrzenie materaca,
  • odkurzanie pokrowca,
  • regularne pranie pokrowca,
  • ale też i czyszczenie materaca ze wszystkich większych zanieczyszczeń, kiedy tylko się pojawią. Im lepiej ochronimy wkład materaca, tym dłużej będzie nam on służył, zapewniając zdrowe środowisko snu, wolne od alergenów,
  • możesz też odświeżać materac, wykorzystując myjkę parową.

Materac może być inwestycją na lata – wiele materacy w naszej ofercie ma 15 lat gwarancji. Warto zatem dowiedzieć się, jak wyczyścić materac z poważniejszych zanieczyszczeń, m.in. jak wyczyścić materac z moczu.

Przeczytaj również: Jak prać pokrowiec na materac?

Czyszczenie materaca

Jak wyprać materac bez zdejmowanego pokrowca?

Jak wyczyścić materac z potu lub jak wyczyścić materac z żółtych plam, które pojawiają się na powierzchni pod wpływem zalania płynem? Najprościej jest oczywiście zdjąć pokrowiec i uprać go w pralce, jednak wiele materacy posiada zintegrowane pokrowce, których nie można zdjąć. Ale nie ma powodów do zmartwień – taki materac też z łatwością możesz wyczyścić. Poniższe wskazówki przydadzą Ci się też w sytuacji, w której nie chcesz lub nie masz czasu, żeby zdejmować pokrowiec i prać go mechanicznie. Zatem: jak wyprać materac bez zdejmowania pokrowca?

Woda utleniona

100 ml wody utlenionej wymieszaj z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie i 1 opakowaniem sody oczyszczonej. Najlepiej jest rozpylić roztwór bezpośrednio na plamy. Taka mieszanka pomoże usunąć zabrudzenia z powierzchni materaca, a soda oczyszczona skutecznie wchłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy.

Jak wyczyścić materac z moczu kota, z żółtych plam lub ze starych zanieczyszczeń? Tutaj też przydatna będzie woda utleniona i soda. Posyp plamy sodą oczyszczoną, polej odrobiną białego octu i poczekaj do wyschnięcia. Starannie odkurz materac i przetrzyj ewentualne pozostałości po plamach gąbką nasączoną wodą utlenioną.

Specjalne środki piorące

Dużym ułatwieniem, które sprawia, że czyszczenie materaca z większych zabrudzeń nie będzie Ci spędzać snu z powiek, są dostępne na rynku środki piorące przeznaczone do tkanin obiciowych.

Zobacz również: Jak prać poduszki syntetyczne?

Ciekawostka na temat czyszczenia materaca

Jak wyczyścić materac domowym sposobem?

Domowe sposoby na czyszczenie materaca mogą być proste, tanie i bardzo skuteczne. Jak wyczyścić materac z moczu i innych silniejszych zabrudzeń? W Twoim domu może być kilka produktów, które sprawdzą się w przypadku nawet bardziej uporczywych zanieczyszczeń. Dostępna w każdym sklepie spożywczym soda oczyszczona to prosty i tani środek, który jest świetną odpowiedzią na pytanie, jak wyczyścić materac domowym sposobem.

Równomiernie posyp materac sodą, poczekaj około 15 minut (czasem warto pozostawić materac na cały dzień) i starannie odkurz całą powierzchnię materaca. Woda utleniona, o której piszemy powyżej, pozwala skutecznie wywabić plamy z powierzchni materaca. Ocet i cytryna pomagają w walce z uporczywymi plamami. Woda z cytryną w proporcji 2:1 to środek, który bardzo skutecznie radzi sobie z plamami na materacu. Nałóż mieszankę na plamę, pozwól jej „popracować” przez około 30 minut i zetrzyj pozostałość szmatką.

Jak czyścić materac z nieprzyjemnych, uporczywych plam? To pytanie często spędza sen z powiek. Jak widzisz – zupełnie niesłusznie. Wystarczy znać kilka prostych trików i utrzymanie materaca w czystości będzie dużo łatwiejsze. A jeśli Twój materac zdecydowanie wymaga już zmiany, a nie odświeżenia, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać model, który spełni Twoje wymagania i zadba o komfortowy odpoczynek. Sprawdź też ofertę naszego sklepu internetowego SypialniaPlus.

Sprawdź: Kiedy wymienić materac na nowy

Sprawdź również inne produkty, które zabezpieczą materac przed zabrudzeniem i modele materacy, które dbają o higieniczne środowisko snu!