Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Pewnie nieraz zastanawiałeś się nad tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia? Z tego artykułu dowiesz się, jak wdrożyć do swojej codzienności zdrowe nawyki. Wyjaśnimy Ci również, jak ważny dla zdrowia jest sen oraz jak o niego zadbać.

Spis treści

  1. Na czym polega zdrowy tryb życia?
  2. Zasady zdrowego stylu życia
  3. Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Zadbaj o sen
  4. Już wiesz, co to jest zdrowy styl życia!

W ostatnim czasie coraz bardziej wzrasta zainteresowanie zdrowym trybem życia. Wiele osób stara się odmienić swoje nawyki, aby poprawić samopoczucie i stan swojego zdrowia. W jaki sposób zacząć te zmiany? Co to jest zdrowy styl życia i jak go wprowadzić do swojej codzienności?

Na czym polega zdrowy tryb życia?

Zdrowy styl życia zapewne kojarzy Ci się z jedzeniem owoców i warzyw, piciem dużej ilości wody oraz treningami. Są to oczywiście bardzo ważne elementy troski o zdrowie, jednak nie tylko na nich ta troska powinna polegać.

Warto spojrzeć na tę kwestię z nieco szerszej perspektywy. Na zdrowie ma wpływ naprawdę wiele czynników, dlatego zdrowy tryb życia powinien cechować się holistycznym podejściem. Warto zacząć od tego, że wszystkie zmiany mające na celu poprawę zdrowia i samopoczucia, powinny dążyć do osiągnięcia pewnego balansu. Równowaga jest ważnym elementem drogi do zdrowego życia i o tym należy pamiętać, planując wszystkie zmiany.

Co to jest zdrowy styl życia? To wprowadzenie pewnych zmian do codzienności, dzięki którym poczujemy się lepiej. Zdrowy tryb życia powinien zatem polegać m.in. na znalezieniu równowagi między pracą a odpoczynkiem, wdrożeniu zdrowych nawyków żywieniowych, wprowadzeniu aktywności fizycznej i nie tylko na tym. Sposób na zdrowy styl życia powinieneś dopasować do swoich potrzeb tak, aby osiągnąć pewnego rodzaju balans.

Zobacz również: Higiena snu – co to jest?

na-czym-polega-zdrowy-styl-zycia

Zasady zdrowego stylu życia

Nowe nawyki należy dobierać indywidualnie, jednak warto poznać kilka podstawowych zasad zdrowego trybu życia, dzięki którym można opracować swój własny plan zmian. Oto kilka kluczowych rad dotyczących tego.

Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

• wprowadź zdrową dietę;

• ogranicz lub zrezygnuj z używek;

• wprowadź aktywność fizyczną;

• regularnie się badaj;

• zadbaj o swoją psychikę;

• wysypiaj się.

Wprowadź zdrową dietę

Opisując zasady zdrowego trybu życia, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej diecie. Powinna być zbilansowana w taki sposób, aby zapewniać odpowiednią ilość energii oraz wszystkich składników odżywczych. Zdaniem dietetyków, posiłki warto wzbogacić o:

• warzywa i owoce,

• produkty zbożowe z pełnego ziarna,

• nasiona roślin strączkowych,

• ryby,

• tłuszcze roślinne.

Jakie produkty należy ograniczyć w swojej diecie? Przede wszystkim powinno się jeść mniej:

• tłuszczy zwierzęcych,

• czerwonego mięsa,

• soli,

• cukru,

• mocno przetworzonych produktów i posiłków jak np. słodyczy i dań typu fast food.

Należy również pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody – powinno to być minimum 2 l dziennie. Jeżeli chcesz dopasować dietę do swoich indywidualnych potrzeb, takich jak np. stan zdrowia, skonsultuj się z dietetykiem.

Przeczytaj również: Ile powinna trwać drzemka?

zasady-zdrowego-trybu-zycia

Ogranicz lub zrezygnuj z używek

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Między innymi warto ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować z używek. Spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów z pewnością nie pomaga w dążeniu do zdrowia. Warto również wspomnieć, że kawa i herbata także są używkami. Jeśli chcesz wdrożyć zdrowe nawyki, powinieneś ograniczyć również spożycie tych napojów.

Wprowadź aktywność fizyczną

Jeżeli chcesz zacząć prowadzić zdrowy styl życia, powinieneś także zadbać o regularną aktywność fizyczną. Nie muszą wcale to być wyczerpujące treningi. Formą aktywności może być krótka sesja jogi, spacer lub jazda na rowerze. Możliwości jest naprawdę wiele. Warto wdrażać ten nawyk stopniowo. Zacznij od lekkiego i krótkiego wysiłku, a następnie powoli podnoś poprzeczkę. Jeśli zależy Ci na profesjonalnych treningach, możesz zapisać się na siłownię lub na różnego rodzaju zajęcia, jak np. fitness. Możesz także skorzystać z usług trenera personalnego.

Sprawdź także: Ćwiczenie przed snem

Regularnie się badaj

Aby wprowadzić zasady zdrowego stylu życia, należy również odpowiednio często wykonywać najważniejsze badania. Regularne sprawdzanie stanu zdrowia pozwala odpowiednio wcześnie wykryć różnego rodzaju choroby, a także zapobiec ich powstawaniu. Jakie badania należy wykonywać regularnie? Przede wszystkim warto sprawdzać:

• morfologię,

• OB,

• badanie ogólne moczu,

• badanie poziomu cukru,

• pomiar elektrolitów, witamin i podstawowych pierwiastków,

• badania stomatologiczne,

• badania w kierunku chorób cywilizacyjnych, jak np. badanie wzroku, cytologia, USG piersi, badania urologiczne.

Zadbaj o swoją psychikę

Przedstawiając zasady zdrowego trybu życia, nie można zapomnieć o zdrowiu psychicznym. Aby cieszyć się ogólnie pojętym zdrowiem i balansem, należy zadbać o pozytywne myślenie. Warto zatem ograniczyć sytuacje stresowe oraz pamiętać o wygospodarowaniu każdego dnia chwili wolnego czasu dla siebie. Bardzo ważny jest również regularny kontakt z bliskimi. Możesz także skorzystać z usług psychoterapeuty. Wizyty u tego typu specjalistów są bardzo pomocne w osiągnięciu spokojnego, szczęśliwego życia.

Przeczytaj także: Ile powinno się spać?

co-to-jest-zdrowy-styl-zycia

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Zadbaj o sen

Opisując, na czym polega zdrowy styl życia, wspominaliśmy m.in. o wysypianiu się. To bardzo ważna kwestia w dbałości o dobre zdrowie. Jakość Twojego snu ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie w ciągu dnia. Warto więc zadbać o to, aby dobrze się wysypiać.

Na jakość snu wpływa wiele czynników. Jednym z najistotniejszych są warunki, w których śpisz. Warto więc zadbać o wygodne miejsce do spania. Możesz to zrobić z produktami dostępnymi w SypialniaPlus. W naszej ofercie znajdziesz elementy wyposażenia sypialni, które pozwolą Ci stworzyć komfortowe warunki do odpoczynku. Jeśli zastanawiasz się, jakie produkty wybrać, poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji.

Na początek chcemy zaproponować Ci materac HILDING ELECTRO. Jest to produkt, który łączy w sobie właściwości materaca piankowego i sprężynowego. Wykorzystano w nim sprężyny multipocket oraz dwa rodzaje pianek. Po jednej stronie zastosowano piankę Fusion, a po drugiej wysokooelastyczną piankę HR. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz dopasować ułożenie materaca do swoich potrzeb. Model wyposażono w pokrowiec o właściwościach antyalergicznych oraz pochłaniających wilgoć. Jest to zatem materac, który z pewnością pozwoli Ci wdrożyć do swojej codzienności zasady zdrowego stylu życia.

Kolejna propozycja to materac Hilding MAKARENA. Jest to produkt o właściwościach prozdrowotnych. Wybór tego materaca to zatem dobry sposób, aby wprowadzić zasady zdrowego trybu życia. Wyposażono go w sprężyny kieszeniowe, które zapewniają 7 stref twardości. Materac z jednej strony pokryto naturalnym lateksem, który dodaje sprężystości i chroni przed bakteriami. Druga strona to natomiast warstwa termoelastycznej pianki.

Na czym polega zdrowy styl życia? M.in. na wysypianiu się, a w tym może Ci pomóc wygodna poduszka. Wśród modeli dostępnych w SypialniaPlus znajdziesz poduszkę Hilding ANTISTRESS CARBON. Jest to model profilowany, którego wypełnienie stanowi termoelastyczna pianka Visco z dodatkiem włókien węglowych. Pianka dobrze dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła, a po odciążeniu bez problemu wraca do pierwotnego kształtu. Włókna węglowe mają natomiast eliminować zgromadzone na Twojej skórze ładunki elektryczne. Takie działanie sprawia, że możesz bardziej zrelaksować się przed snem.

Wybierając wyposażenie do sypialni, nie można zapomnieć o prześcieradle. My chcielibyśmy zaproponować Ci ochraniacz na materac Velfont RESPIRA.  Jest to prześcieradło wykonane w 100% z bawełny organicznej. Ma właściwości oddychające i wodoodporne, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort podczas snu.

Zobacz koniecznie: Materace ortopedyczne – ranking najlepszych produktów

zasady-zdrowego-stylu-zycia

Już wiesz, co to jest zdrowy styl życia!

Już wiesz, na czym polega zdrowy styl życia. Najważniejsza zasada to wdrażanie nawyków, które pozwolą Ci poczuć się dobrze. Jednym z ważniejszych elementów dbałości o zdrowie jest spokojny sen. Jeśli więc zastanawiasz się, jak prowadzić zdrowy tryb życia – możesz zacząć od poprawy jakości swojego snu. O komfort w trakcie odpoczynku zadbasz  z produktami dostępnymi w SypialniaPlus. Sprawdź naszą ofertę i zacznij spać zdrowo!