Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

SOMNIFOBIA – CZYM JEST I JAK Z NIĄ WALCZYĆ?

Lęk przed zaśnięciem to inaczej somnifobia. Dowiedz się, jakie są objawy, przyczyny i jak można leczyć ten rodzaj fobii. W artykule wyjaśniamy również, dlaczego nie należy lekceważyć zaburzeń snu. 

SPIS TREŚCI

Dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę. Odpowiednia ilość snu w nocy jest kluczowa dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego i bezpośrednio wpływa na Twoją zdolność koncentracji i wydajność w ciągu dni. Najczęściej świadomie rezygnujemy z odpowiedniej ilości snu w nocy ze względu na pracę czy np. dokończenie serialu, przeczytanie kolejnego rozdziału itd.

A co jeśli to Twój mózg uniemożliwia Ci zaśnięcie i paraliżuje Cię strach na samą myśl o spaniu? Dowiedz się czym jest somnifobia. Leczenie tego schorzenia jest zależne od przyczyny, dlatego warto dowiedzieć się, co może wywoływać strach przed zaśnięciem, jakie są objawy tej fobii i jak można sobie z nią radzić.

Czym jest somnifobia?

Somnifobia to lęk przed snem i jednocześnie jedna z bardziej popularnych (czyt. powszechnych) chorób cywilizacyjnych. Osoby cierpiące na to zaburzenie odczuwają silny niepokój, a czasem nawet ataki paniki na myśl o zaśnięciu. Inne nazwy kojarzone z tą fobią to hipnofobia, klinofobia, lęk przed snem czy lęk przed zaśnięciem.

Tak jak przy innych rodzajach fobii, tak i w przypadku somnifobii, jest to takie nasilenie lęku, które może wpływać na codziennie czynności i ogólne samopoczucie. W efekcie zaburzenie często prowadzi do rozwinięcia się lub nasilenia problemów fizycznych i psychicznych.

Chociaż człowiek nie jest w stanie w nieskończoność powstrzymywać się przed zaśnięciem, to osoby cierpiące na somnifobię, nawet jak uda im się w końcu zasnąć, nie są w stanie osiągnąć efektywnego poziomu odpoczynku. Ludzie odczuwający strach przed snem często wybudzają się w nocy i mają problem z ponownym zaśnięciem.

Zobacz teżFazy snu – jakie są i ile trwają?

Mężczyzna nie może zasnąć

Lęk przed snem – przyczyny i skutki

Co ciekawe, somnifobia często ma swoją przyczynę nie w samym lęku przed snem jako takim, tylko przed tym, co może się wydarzyć we śnie lub w czasie, jak będziesz spać. Naukowcy badający zjawisko snu nie potrafią jednoznacznie wskazać przyczyny somnifobii. Na pewno jednak są pewne zaburzenia i problemy, które mogą przyczyniać się do rozwoju lęku przed zaśnięciem.

Porażenie przysenne

To gwałtowne wybudzanie się ze snu, któremu towarzyszy niemożność poruszenia się. Czasem dochodzą do tego halucynacje i koszmary, które tylko pogłębiają przerażenie związane z niemożnością poruszenia się.

Koszmary senne

Często występujące i bardzo żywe koszmary senne, które przeżywasz jeszcze potem w ciągu dnia, mogą powodować obawę przed powrotem do takiego stanu. Oba wymienione zaburzenia snu często wywołują narastający niepokój przed zaśnięciem, ponieważ obawiasz się, że dany problem może znowu powrócić kolejnej nocy.

Zespół stresu pourazowego, trauma

Mogą się przyczyniać do wystąpienia, czy nasilenia koszmarów, które w efekcie wywołują strach przed snem. Nierzadko trauma przeżyta w dzieciństwie wpływa na utrzymujący się lęk przed snem.

Lęk przed wypadkiem

Somnifobia jest czasem połączona z głębokim lękiem przed nieszczęśliwym wypadkiem, który mógłby się zdarzyć podczas snu: pożar, włamanie itd.

Strach przed śmiercią we śnie

Taki lęk może w końcu doprowadzić do strachu przed samym zaśnięciem.

Przeczytaj również: Ile powinna trwać drzemka?

Dziecko boi się zasnąć

Nieleczona fobia powoduje, że objawy z nią związane nasilają się. Dolegliwości takie jak:

  • uczucie niepokoju lub lęku na myśl o spaniu,
  • napady paniki, gdy zbliża się pora snu (u dzieci mogą one przybierać postać wyraźnego oporu przed pójściem spać, płaczu, czepiania się przedmiotów czy bliskich osób),
  • nudności i problemy żołądkowe związane z uczuciem niepokoju,
  • dreszcze, hiperwentylacja, problemy z oddychaniem, pocenie się, które występują na myśl o śnie,

mogą przybierać coraz mocniejszą formę. W efekcie osoby cierpiące na somnifobię zaczynają odczuwać wyraźne obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, apatię i stany przeddepresyjne.

Problemy wynikające z utrzymującego się stanu lękowego, wymienionych wyżej dolegliwości i z niewyspania będą odbijały się na codziennym życiu. Zwykłe czynności, takie jak kontakty z innymi ludźmi, opieka nad dziećmi, efektywna praca – wszystko to może sprawiać coraz większe problemy. Problemy z obniżonym nastrojem w połączeniu z niewyspaniem tworzą z kolei błędne koło, w którym stan depresyjny pogłębia już występujący strach przed zaśnięciem.

Sprawdź także: Ile powinno się spać?

Kobieta cierpi na lęk przed zaśnięciem

Somnifobia – leczenie

Somnifobia to chroniczny i nieuzasadniony strach przed snem. Nie należy mylić tej choroby z bezsennością, a o somnifobii możemy mówić, jeśli lęk przed zaśnięciem ma charakter długotrwały.

Brak snu i nawracające stany lękowe mają wyniszczający wpływ na organizm. Nie wolno zatem lekceważyć pierwszych objawów i trzeba od razu postarać się o pomoc specjalisty, który postawi ewentualną diagnozę i wdroży leczenie. Jako że somnifobii towarzyszą często takie problemy jak zespół stresu pourazowego czy np. nieprzepracowana trauma, leczenie nie powinno opierać się tylko na farmakologii. Zdecydowanie zalecany jest kontakt z psychoterapeutą, który pomoże zdiagnozować, z czego wynika strach przed zaśnięciem i wypracować metody radzenia sobie z nim.

Zobacz również: Brak snu – skutki mogą być poważne!

Ze względu na kluczową rolę, jaką w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka pełni sen, nie należy lekceważyć objawów i dolegliwości, które wyraźnie wpływają negatywnie na jakość nocnego odpoczynku. Każde zaburzenie, a zwłaszcza takie, które wiąże się ze stanami lękowymi, powinno być skonsultowane ze specjalistą.