Czy spanie z otwartymi oczami jest możliwe? Na czym polega ten problem i jak wielu osób dotyczy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Poznasz także przyczyny i konsekwencje tej przypadłości oraz sposoby na walkę z nią.

Spis treści

 1. Czy da się spać z otwartymi oczami?
 2. Spanie z otwartymi oczami – przyczyny i konsekwencje
 3. Sen z otwartymi oczami – czy da się mu zapobiec?

Zaburzenia snu mogą przejawiać się na różne sposoby. Jednym z nich jest sen z otwartymi oczami. Brzmi dość abstrakcyjnie? Taka przypadłość z pewnością może być uciążliwa. Zanim jednak zajmiemy się sposobami pozwalającymi zwalczyć spanie z otwartymi oczami, warto sprawdzić naukowe dowody na to, czy faktycznie jest ono możliwe.

Czy da się spać z otwartymi oczami?

Być może słyszałeś o spaniu z otwartymi oczami od znajomych lub w telewizji. Wiele osób nie wierzy jednak, że taka przypadłość faktycznie istnieje. Czy można spać z otwartymi oczami? Niestety, badania naukowe potwierdzają, że jest to realny problem. Udowodnił to m.in. brytyjski psychiatra i badacz snu Ian Oswald. Przeprowadził on eksperyment na grupie ochotników, polegający na zaklejeniu powiek w taki sposób, aby nie mogły się zamknąć. Dodatkowo badanym na różne sposoby utrudniano zaśnięcie. Mimo to, każdy z badanych spał przez około 12 min.

Eksperyment potwierdził więc, że można spać z otwartymi oczami. W przypadku badania nie wynikało to z zaburzeń snu, lecz z zaklejonych powiek. Wiele osób boryka się jednak z tym problemem na co dzień. Jak podaje National Sleep Foundation, sen z otwartymi oczami dręczy około 20% populacji. To zatem wbrew pozorom dość częsta przypadłość.

Przeczytaj także: Płytki sen – przyczyny i sposoby na poradzenie sobie z problemem

Spanie z otwartymi oczami.

Spanie z otwartymi oczami – przyczyny i konsekwencje

Wiesz już, czy da się spać z otwartymi oczami. Skąd jednak wynika taki problem i jakie są jego skutki? Czy to źle, gdy dziecko śpi z otwartymi oczami? Na wszystkie te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi. Zacznijmy od przyczyn tej przypadłości. 

 • Krótkie powieki o słabym napięciu mięśniowym – istnieją schorzenia, które powodują skrócenie powiek bądź zmniejszają ich napięcie mięśniowe. Z kolei to może prowadzić do niedomykania ich. Powieki nie są w stanie całkowicie się zamknąć, przez co śpisz z otwartymi oczami. 
 • Wybrzuszenie gałki ocznej (proptoza) – otwarte oczy podczas snu mogą również być skutkiem wytrzeszczu gałki ocznej. Za duża powierzchnia gałki może być trudna do zakrycia przez powiekę. Skąd bierze się taki problem? Proptoza wynika m.in. z zaburzeń pracy tarczycy, wad wrodzonych oraz choroby Gravesa-Basedowa. 
 • Blizny – kolejną z przyczyn niedomykania się powiek mogą być blizny. Różnego rodzaju urazy i choroby powodują zabliźnienia, w których konsekwencji powieki mogą się nie domykać. 
 • Problemy neurologiczne – spanie z otwartymi oczami może także wynikać z problemów z unerwieniem twarzy. Wpływ na taką przypadłość mają urazy, porażenie Bella i borelioza.
 • Używki i leki – koleją przyczyną snu bez zamykania oczu może być nadużywanie alkoholu, środków nasennych oraz uspokajających.

Wiele młodych rodziców zastanawia się również, dlaczego ich dziecko śpi z otwartymi oczami. Może się to wydawać niepokojące, jednak nie ma powodów do obaw. W przypadku niemowląt nie świadczy to o zaburzeniach snu. Mózg małego dziecka stale się rozwija. Zachodzą w nim procesy poprawiające połączenia neuronalne, co może skutkować spaniem z niedomkniętymi powiekami. Jeśli jednak dziecko ma zaczerwienione lub ropiejące oczy, warto wybrać się z maluchem do okulisty, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny problemu.

Teraz przejdziemy do konsekwencji spania bez zamykania oczu. Czym może skutkować takie zaburzenie snu? Oto najczęściej występujące efekty takiej przypadłości:

 • wrażliwość na światło,
 • podrażnione i czerwone oczy,
 • suchość oczu,
 • zamazany obraz widzenia.

Przeczytaj także: Somnifobia – czym jest i jak z nią walczyć? 

Otwarte oczy podczas snu.

Sen z otwartymi oczami – czy da się mu zapobiec?

Otwarte oczy podczas snu to dość dokuczliwe zaburzenie. Czy można sobie z nim poradzić? Czy istnieją sposoby na zwalczenie tej przypadłości? Wszystko zależy od przyczyny tego problemu. Warto więc najpierw w miarę możliwości ocenić, co go powoduje. 

Jeśli powodem snu z otwartymi oczami u Ciebie są za krótkie powieki lub słabe napięcie mięśniowe, możesz skorzystać ze specjalnych zabiegów medycznych. Na początek warto wybrać się do okulisty, który potwierdzi tę przyczynę. Następnie lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie jak np. operacja zaciskania powiek, użycie botoksu lub usunięcie tłuszczu wokół oczu.

Warto również skonsultować się z neurologiem oraz endokrynologiem, gdyż spanie z otwartymi oczami może wynikać także z problemów z nerwami lub z tarczycą. W przypadku osób nadużywających alkoholu lub leków uspokajających i nasennych najskuteczniejszą metodą na tę przypadłość będzie oczywiście ich ograniczenie.

Warto również wiedzieć, jak walczyć ze skutkami snu bez zamykania oczu. Przede wszystkim zadbaj o nawilżenie oka. Lekarz okulista może w tym celu przepisać Ci odpowiednie krople. Przydatne mogą być także ćwiczenia z częstszego mrugania oczami w ciągu dnia. 

Bardzo ważna jest też dbałość o warunki do snu. Po pierwsze – zadbaj o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Warto również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ponadto, postaraj się umiejscowić łóżko jak najdalej od kaloryfera, aby nie narażać oczu na kontakt z suchym powietrzem. 

Odpowiednie środowisko do spania jest istotne przy wszystkich zaburzeniach snu. Oprócz wcześniej wymienionych kwestii ogromny wpływ na komfort odpoczynku ma to, na czym śpisz. Warto więc zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego materaca. Komfortowe wyposażenie do sypialni możesz znaleźć w naszym sklepie. A oto kilka naszych propozycji, z którymi możesz zadbać o lepsze warunki do odpoczynku.

Na początek chcemy Ci zaproponować materac Hilding Cha Cha. Jego wypełnienie stanowią sprężyny kieszeniowe, które zapewniają optymalną elastyczność i odpowiednie podparcie. Po obu stronach materaca umieszczono piankę Velvet Touch, która łączy w sobie sprężystość i twardość. Pianka ta umożliwia dobry przepływ powietrza, co zapewnia higieniczne środowisko snu.

W tym tekście wyjaśniliśmy Ci, czy można spać z otwartymi oczami. Jak już wiesz, jest to możliwe, jednak to bardzo uciążliwa przypadłość. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, powinieneś zapewnić sobie wygodne warunki do spania. Zarówno poprzednia, jak i nasza kolejna propozycja może Ci w tym pomóc. Tym razem jednak chcemy Ci zaproponować materac Hilding Makarena.

Materac Hilding MAKARENA

Model ten ma właściwości prozdrowotne. Jego innowacyjne sprężyny zapewniają aż 7 różnych stref twardości. Każda z nich pracuje indywidualnie, przez co daje optymalne podparcie dla wszystkich części ciała. Proponowany przez nas model jest dwustronny. Po jednej stronie umieszczono płytę z naturalnego lateksu, która nadaje sprężystość oraz hamuje rozwój bakterii. Po drugiej stronie znajduje się termoelastyczna pianka. Jej zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięścniowego. Dwie różne powierzchnie modelu pozwalają Ci na ułożenie materaca według własnych potrzeb.

Nasza kolejna propozycja to materac Foam Royal Med Air. Bazę materaca stanowi pianka Lit, która świetnie podtrzymuje ciało. Środkowa warstwa to natomiast pianka termoelastyczna, dostosowująca się do naturalnego kształtu ciała. Warstwa wierzchnia to również pianka termoelastyczna. Jej właściwości pozwalają na komfortowe zmienianie pozycji w czasie snu.

Następna opcja to materac SleepMed Premium. Model ten został wypełniony dwoma rodzajami pianek. Pierwsza z nich to pianka termoelastyczna VitaRest. Druga to natomiast pianka wysokoelastyczna VPPHR Soft. Wkład powstały z połączenia tych pianek zapewnia optymalne podparcie i skuteczną regenerację organizmu.

Czy da się spać z otwartymi oczami?

Czy można spać z otwartymi oczami? Zwalcz uciążliwą przypadłość!

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czy da się spać z otwartymi oczami. Jest to możliwe i wbrew pozorom to dość częsta przypadłość. Dotyczy ona aż 20% populacji. Jest to zaburzenie snu, które może wynikać z różnych przyczyn, między innymi neurologicznych.

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się również, dlaczego ich dziecko śpi z otwartymi oczami. U dzieci jest to jednak z reguły normalna sytuacja. Świadczy ona o neurologicznym rozwoju malucha. Jeśli jednak niepokoi Cię ten problem – możesz zasięgnąć porady u okulisty. 

Otwarte oczy podczas snu to zdecydowanie nic przyjemnego. Takie zaburzenie może mieć wiele uciążliwych skutków, jednak istnieją sposoby ich zwalczania. Cierpiąc na zaburzenia snu, warto również zadbać o jak najwygodniejsze warunki do odpoczynku. Komfortowe materacepoduszki możesz znaleźć w ofercie SypialniaPlus. Zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź naszą ofertę.