Stelaż pod materac - jak wybrać?

Stelaż - niedoceniony, cichy bohater

W naszym artykule “Jak dbać o materac” wspominamy o tym, że nie można kłaść materaca bezpośrednio na podłodze. Dlaczego? Bo materac nie ma jak oddychać. Zła wentylacja wkładu materaca sprawia, że nie jest z niego odprowadzana wilgoć, zaburzona jest termoregulacja, a ciepłe i wilgotne warunki to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, grzybów i bakterii.

Żeby zminimalizować to ryzyko i zapewnić higieniczne i antyalergiczne warunki do odpoczynku, należy korzystać ze stelaża pod materac. Służy on nie tylko jako prawidłowe podłoże dla materaca, ale też pozwala materacowi oddychać właśnie dzięki temu, że między szczeblami są odstępy. Poprawna termoregulacja jest istotna nawet dla osób, które nie cierpią na nadmierną potliwość w czasie snu, ponieważ każdy człowiek wypaca w nocy minimum pół szklanki potu. Dużo prawda? Dlatego tak ważne jest, żeby umożliwić prawidłowe odprowadzenie tej wilgoci z materaca. Nie tylko zapewni nam to higieniczne środowisko snu, ale wydłuży też żywotność samego materaca.

Co to jest stelaż pod materac?

Stelaż to niezbędny element wyposażenia sypialni i cichy bohater, który dba o higieniczne warunki snu i o sam materac.

Mówiąc najprościej, stelaż pod materac to ciąg drewnianych. elastycznych szczebelków, które spięte w jedną ramę stanowią podstawę pod materac. Stelaż układamy w ramie łóżka, by stworzyć zdrowsze i bardziej komfortowe warunki do odpoczynku. Prócz tego, zapewniając materacowi równe, elastyczne podparcie, dbamy o jego wkład i przedłużamy jego żywotność.

To jaki stelaż wybrać?

Przede wszystkim ważna jest kolejność. Najpierw warto wybrać materac, a potem dopiero dopasowany do niego stelaż i łóżko. Często większą wagę przykładamy do wyboru samego łóżka, bo to ono zwraca uwagę w sypialni, jednak pamiętajmy o tym, że łóżko samo w sobie nie zadba o nasz sen i zdrowie. To rola odpowiedniego materaca i - dobrego wsparcia tego materaca, czyli właśnie stelaża. Kiedy już zdecydujemy się na określony model materaca, pora wybrać pasujący do niego stelaż.

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów stelaży. Najbardziej podstawowy model to stelaż sztywny, czyli po prostu zwykłe deski w ramie. Większość producentów materacy jako optymalne rozwiązanie w rozsądnej cenie rekomenduje jednak stelaż elastyczny, który współpracuje z materacem i nadaje mu dodatkowej sprężystości, czego nie zapewni stelaż sztywny, a tym bardziej podłoga.

Zupełnie inną kategorią są stelaże regulowane, które dokładnie omawiamy poniżej.

Stelaż regulowany

Komfort snu można poprawić wybierając stelaż z regulacją twardości w strefie barków i/lub bioder - jest to niewątpliwa zaleta bardziej zaawansowanych modeli stelaży, która pozwala wykorzystać do maksimum strefowość samego materaca. Jak to działa?

Konstrukcja stelaża z regulacją twardości wzbogacona jest o plastikowe opaski, które można łączyć i rozsuwać, by dopasować twardość stelaż w tym określonym odcinku. Np. jeżeli chcemy uzyskać bardziej miękkie wsparcie - przesuwamy opaski na środek stelaża. By uzyskać odwrotny efekt - rozsuwamy opaski na boki.

Wyższa klasa stelaży regulowanych to stelaże z regulacją wysokości wezgłowia i podparcia nóg. Występują w wersji regulowanej mechanicznie i elektrycznie. Pierwszy rodzaj umożliwia nam ręczne unoszenie góry i dołu stelaża. Natomiast zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu jest stelaż regulowany elektrycznie. Dołączony do niego jest praktyczny pilot, którym regulujemy ustawienie stelaża. Decydując się na zakup takiego modelu warto pomyśleć o osobnych materacach dla każdej osoby - żeby każdy ze śpiących miał swój zestaw: stelaż + materac. Pozwala to na indywidualne dopasowanie ułożenia do swoich aktualnych potrzeb i nie wpływa na osobę śpiącą obok nas.

Stelaż z regulacją twardości to wygodne rozwiązanie, które na bieżąco pozwala dostosowywać rodzaj podparcia do naszych aktualnych potrzeb i wygody.

Czy wszystko jedno jaki stelaż wybiorę?

Kupując stelaż warto zwrócić uwagę na liczbę szczebelków i odstęp między nimi. Im więcej szczebli, a odstępy mniejsze tym lepiej, ponieważ ciężar ciała rozłożony jest bardziej równomiernie niż w stelażach z dużymi odstępami pomiędzy szczeblami.

Jakość wykonania łączeń, sposób przymocowane listewek do ramy stelaża, czyli elementy z tworzywa sztucznego, w które wkładane są szczebelki, też ma znaczenie. Im bardziej elastyczne tym lepiej, ponieważ stelaż jest bardziej odporny na zużycie i lepiej reaguje na ciężar materaca i naszego ciała, dzięki czemu posłuży nam dłużej. Ma to też wpływ na cichość pracy stelaża - im lepsza jakość łączeń, tym mniejsze zagrożenie, że stelaż będzie skrzypieć.

Każdy wybiera dla siebie

Decydując się na konkretny model stelaża weź pod uwagę także rozmiar łóżka, w którym chcesz ten stelaż zamocować i wagę osób śpiących na nim. Im większe łóżko i im wyższa waga jego użytkowników tym większe powinno być zagęszczenie listewek w stelażu. Zbyt rzadko rozmieszczone listwy grożą po prostu tym, że któraś z nich w końcu pęknie pod ciężarem.

Jeżeli zastanawiasz się jakiej marki stelaż wybrać, to na podstawie wieloletniego doświadczenia i opinii naszych klientów możemy z pełnym przekonaniem polecić stelaże marki Hilding. Posiadają one wszystkie zalety, o których pisaliśmy powyżej i występują w kilku wariantach (bez regulacji i z możliwą regulacją mechaniczną i elektryczną) więc bez problemu znajdziesz rozwiązanie pasujące do Twoich oczekiwań i materaca, na którym śpisz.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Juz posiadasz konto?
Logowanie Lub Resetowanie hasła