Przy wyborze materaca trzeba pamiętać o dopasowaniu jego twardości do wagi ciała. Dowiedz się dlaczego jest to ważne i jak dobrać materac do wagi użytkownika. Podpowiemy też jaka twardość materaca wskazana jest dla osób o wyższej wadze.

Spis treści:

  1. Twardość materaca a waga
  2. Jak dobrać materac do wagi?
  3. Materace dla osób z nadwagą - jaki wybrać?

Dobry materac, dopasowany do budowy ciała i wagi, to element, bez którego możesz tylko pomarzyć o dobrym śnie. Jak negatywnie na jakość odpoczynku, a w efekcie na Twoje zdrowie, może wpłynąć źle dobrany materac, omawiamy w artykule Jak rozpoznać, że materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki? W tym materiale podpowiemy Ci natomiast jak i dlaczego należy zadbać o to, aby materac był dopasowany do wagi jego użytkownika. Wyjaśnimy jakie znaczenie dla jakości snu i Twojego samopoczucia ma materac dopasowany do Twojej budowy ciała i podpowiemy konkretne modele dla osób o wadze powyżej 100kg.

Twardość materaca a waga

Dobór materaca do wagi użytkownika jest istotny ze względu na to, że zbyt miękki materac będzie się nadmiernie zapadać pod wpływem ciężaru ciała. Będzie ono nienaturalnie wygięte, a w konsekwencji nie zapewnisz sobie warunków, w których Twój organizm będzie się mógł zregenerować. Najczęstszymi objawami, które świadczą o tym, że materac jest za miękki, są bóle kręgosłupa lędźwiowego, a także bóle szyi, czy nawet bóle głowy. Zbyt twardy materac z kolei będzie utrzymywał sylwetkę w nadmiernie wyprostowanej pozycji i nie będzie wypełniał naturalnych krzywizn ciała (pod kolanami, w odcinku lędźwiowym, w górnej części kręgosłupa). Efekt będzie podobny do opisanego powyżej: bóle kręgosłupa, sztywność i napięcie w ciele po przebudzeniu, ale też i przewlekłe zmęczenie. Ze względu na silny ucisk ze strony twardego materaca i utrudniony przepływ krwi, często też pojawia się drętwienie kończyn. Zbyt miękki lub zbyt twardy materac nie pozwala ciału na regenerację i często powoduje wybudzanie się w nocy. W rezultacie sen jest mniej efektywny. Dlatego tak istotne przy wyborze materaca będą Twój wzrost i waga. Dopasowanie materaca do wymienionych czynników ma ogromny wpływ na jakość snu. Jak zatem dopasować materac do wagi?

Jak dobrać materac do wagi?

Producenci materacy stosują uniwersalne oznaczenia twardości. Może to być skala opisowa, np. materac średnio twardy, albo też skala od H1 do H4. Jest to określenie twardości materaca, od najmniejszej do największej. Materac bardziej miękkie są dedykowane osobom drobniejszym, o niższej wadze. Im materac twardszy, tym bardziej odpowiedni dla osób o wyższej wadze. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak dobrać twardość materaca? Skorzystaj z naszych porad Pamiętaj jednak, że oznaczenia stosowane przez producentów są tylko i wyłącznie orientacyjne. Kluczowe przy wyborze będzie kilka czynników: Twoje indywidualne odczucie komfortu, wzrost i waga. Dopasowanie materaca możesz wykonać w salonie stacjonarnym, gdzie poleżysz na wybranych modelach i z pomocą naszego doradcy ocenisz, czy dany materac zapewnia Ci odpowiednie podparcie. Możesz też bez problemu dobrać materac przez internet. Na naszej stronie internetowej masz kontakt na bieżąco z naszymi konsultantami, którzy podpowiedzą Ci jakie modele materacy warto brać pod uwagę, biorąc pod uwagę właśnie Twoją wagę, wzrost, preferencje co do rodzaju podparcia (czy wolisz bardziej sprężyste materace, czy bardziej miękkie i otulające) i przewidziany budżet.

Materace dla osób z nadwagą - jaki wybrać?

Twardość materaca a waga użytkownika - ta zależność ma też duże znaczenie w przypadku osób o wadze ciała powyżej 100 kg. Z reguły powinny one wybierać materace twarde i bardzo twarde. Nie należy jednak przesadzać z twardością materaca, o czym wspominaliśmy już powyżej. Dla osób z wyższą wagą tak samo istotne jest to, by materac dopasowywał się do kształtu ciała, nie powinno się zatem wybierać materaca, który zachowuje się pod Tobą jak twarda deska. Na rynku dostępnych jest wiele, wysokiej jakości modeli materacy o podwyższonej twardości, które jednocześnie dbają o komfort użytkownika. Dodatek pianki termoelastycznej, czy też punktowo reagujące na nacisk sprężyny multipocket zapewnią idealne warunki do pełnego odprężenia. Jeśli szukasz materaca dla osoby o wadze powyżej 100kg, zwróć uwagę na te modele: Hilding Salsa, Hilding Pasodoble, Foam Royal Green, Curem .zip, Hilding Foxtrot. Warto też przeczytać Jaki materac dla puszystych będzie najlepszy?

Dobór materaca do wagi nie jest rzeczą skomplikowaną, ale na pewno jest tym, co zdecydowanie należy brać pod uwagę przy wyborze nowego materaca. Zapytaj naszych konsultantów na czacie lub przez infolinię jak dobrać materac do wagi w Twoim przypadku. Pamiętaj, że wiele spośród materacy dostępnych w naszej ofercie możesz testować przez 20 nocy. W ten sposób możesz podjąć decyzję na spokojnie i z przekonaniem, że inwestujesz w produkt odpowiedni właśnie dla Ciebie. Na co jeszcze, oprócz wagi, warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca i jak go samodzielnie kupić przez internet? Sprawdź Jaki materac wybrać?