Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

JAK MIEĆ ŚWIADOMY SEN I CO TO W OGÓLE ZNACZY?

Zastanawiasz się, czym jest świadomy sen? W tym artykule wyjaśnimy Ci, co oznacza to zjawisko. Poznasz również fakty i mity dotyczące świadomego snu oraz dowiesz się, w jaki sposób osiągnąć ten stan.

SPIS TREŚCI

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia. To czas intensywnej regeneracji organizmu. W czasie snu odpoczywa nie tylko Twoje ciało, ale i umysł. Nic więc dziwnego, że człowiek przesypia znaczną część życia. Sen jest jednym z najważniejszych procesów fizjologicznych ludzkiego organizmu, bez którego zachowanie dobrego zdrowia nie byłoby możliwe.

Spanie nie jest jednak tylko fizjologicznym procesem. Marzenia senne, których doznajemy podczas snu, mają ogromne znaczenie psychologiczne. Doświadczanie snów często bywa bardzo przyjemne. Może być odzwierciedleniem Twoich marzeń, a także wspomnieniem miłych chwil z poprzedniego dnia.

Czasem jednak sny mogą być przejawem obaw lub niepowodzeń. Wtedy mamy do czynienia z koszmarami. Budząc się ze złego snu, bywasz zmęczony bardziej, niż przed pójściem spać i żałujesz, że nie mogłeś obudzić się wcześniej. Czy jest możliwe kontrolowanie takiego snu? Eksperci twierdzą, że tak, a zjawisko to nazywają świadomym snem.

Świadomy sen – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, świadome sny to marzenia senne, które mogą być kontrolowane przez śniącego. Osoba będąca w takim śnie zdaje sobie sprawę, że wszystko, czego doświadcza, jest wytworem jej wyobraźni. Pomimo tego, że śpi, potrafi zachować jasność umysłu i racjonalnie podejść do sytuacji, jaką ukazuje jej senna rzeczywistość. To zatem dość niezwykła umiejętność. Osoby, które potrafią tego doświadczyć nazywane są oneironautami.

Skoro już wiesz, czym jest świadome śnienie, pewnie zastanawiasz się, czy takie zdolności są przydatne? Wspominaliśmy wcześniej o nocnych koszmarach, które mogą znacząco pogorszyć jakość snu. Jeśli będziesz wiedzieć, jak śnić świadomie, możesz szybko wybudzić się z koszmaru. Taka umiejętność pozwoli Ci przerwać zły sen, a następnie spokojnie powrócić do spania. Jeżeli więc często nękają Cię koszmary, powinieneś rozważyć naukę sposobów na świadome sny.

Przeczytaj również: Higienu snu – co to jest?

Szczęśliwa kobieta spokojnie śpi

Świadome śnienie – fakty i mity

Umiejętność kontrolowania snu to niezwykłe, dość trudne do wyjaśnienia doświadczenie. Eksperci od lat prowadzą badania nad świadomym snem, dzięki czemu zjawisko staje się coraz bardziej zrozumiałe. Mimo to, w wielu źródłach wciąż możesz natrafić na sporo fałszywych informacji dotyczących kontrolowanego snu. Postaramy się zatem przedstawić Ci potwierdzone naukowo fakty na temat świadomych snów, a także obalić najczęściej powtarzane w tej kwestii mity. Mamy nadzieję, że pomożemy Ci nieco lepiej zrozumieć, czym są świadome sny.

Fakty

Mówiąc o faktach, warto wyjaśnić, skąd takie zjawisko się bierze. Zdolność kontrolowania snu jest możliwa dzięki pobudzeniu do działania płata czołowego mózgu, który zwykle we śnie nie jest aktywny. Ta część mózgu odpowiada za logiczne myślenie. Kiedy więc zostanie uruchomiona, Twój umysł zostaje pobudzony do pracy, zaczynasz myśleć bardziej racjonalnie, a co za tym idzie – możesz mieć świadome sny.

Naukowcy prowadzący badania nad świadomym snem starają się ustalić nie tylko jego przebieg, ale również wpływ takiego snu na śniącego. Według ich opinii świadome śnienie pomaga lepiej poznać samego siebie. Poprzez pracę nad bardziej logicznym myśleniem pozwala zrozumieć własne zachowanie i uczucia. Ponadto eksperci uważają, że doświadczanie świadomych snów może rozwijać kreatywność.

Mity

Większość fałszywych informacji pojawiających się w źródłach na temat świadomego snu oparta jest na argumencie mówiącym, że kontrolowany sen jest szkodliwy dla zdrowia. Żadne badania nie potwierdzają jednak negatywnego wpływu tego doświadczenia na organizm. Jak wspominaliśmy, świadome śnienie może wręcz mieć wiele pozytywnych skutków.

Pamiętaj jednak, aby ćwiczyć tę umiejętność z rozwagą. Wywoływanie świadomego snu na siłę może pogorszyć jego jakość. Pozostaniesz wtedy w tzw. półśnie, w konsekwencji czego po prostu się nie wyśpisz.

Sprawdź także: Feng shui – sypialnia pełna harmonii

Wypoczęta kobieta przeciąga się na łóżku

Jak mieć świadomy sen? Techniki

Już wiesz całkiem sporo na temat świadomych snów. Pora zatem przejść do najważniejszej kwestii, czyli technik osiągania tego stanu. Jak śnić świadomie? Oto kilka sposobów, które pomogą Ci doświadczyć kontrolowanego snu.

Technika autosugestii

To jedna z najprostszych metod osiągania świadomego snu. Warto zatem zacząć pracę nad kontrolowanym śnieniem właśnie od tego sposobu. Polega on na samodzielnym wyznaczeniu sobie zadania tuż przed pójściem spać. Tym zadaniem oczywiście jest świadome śnienie. Spróbuj zasugerować sobie, że gdy zaśniesz, będziesz kontrolować to, co Ci się śni. Postaraj się również bardzo mocno uwierzyć w to, że tak będzie.

Technika MILD

Nazwa ta jest skrótem od określenia na tę metodę w języku angielskim, brzmiącego Mnemonic Induction of Lucid Dreams. W tłumaczeniu na język polski oznacza to pamięciowe wywoływanie świadomych snów. Technika ta polega na zapamiętaniu pewnych przedmiotów ze świata rzeczywistego, aby następnie móc rozpoznać je we śnie.

Technika WBTB

WBTB to nazwa metody osiągania świadomego snu, która również jest skrótem od słów w języku angielskim. Brzmią one Wake Back to BedTechnika ta polega na zaplanowanym przerwaniu snu, a następnie, po upływie około godziny, ponownym zaśnięciu. Bardzo ważne jest, aby powrócić do spania z zamiarem kontroli snu.

Drzemka

Jeśli zastanawiasz się, jak mieć świadomy sen bez znaczących zmian w cyklu snu, to ta metoda jest dla Ciebie. Drzemki, z których prawdopodobnie korzystasz od czasu do czasu, mogą Ci pomóc w przejęciu kontroli nad snami. Podczas krótkiego cyklu spania zwiększa się prawdopodobieństwo doświadczenie świadomego snu. Regularne popołudniowe drzemki mogą więc przynieść niespodziewane korzyści.

Zobacz również: Ile powinna trwać drzemka?

Mężczyzna w trakcie drzemki

Wygodne miejsce do spania

Wiele osób zastanawia się, jak mieć świadomy sen za pierwszym razem. W każdym wyzwaniu najtrudniejszy jest pierwszy raz. Podobnie wygląda to również w przypadku kontrolowanych snów. Ogromne znaczenie ma oczywiście dobór odpowiedniej techniki, lecz warunki spania podczas pierwszego podejścia do świadomego snu są równie ważne. Zanim więc zabierzesz się za praktykowanie świadomego śnienia, koniecznie zadbaj o wygodne miejsce do spania. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy kilka propozycji produktów z naszego sklepu. Dzięki nim zapewnisz sobie wysoki komfort snu.

Zacznijmy od materaców. Naszą pierwszą propozycją jest model Hilding SALSA. Dzięki wkładowi z dwóch rodzajów pianek doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. Ma 7 różnych stref twardości, przez co zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa. Ponadto, produkt ten uzyskał status wyrobu medycznego. Zobacz recenzję produktu

Następną opcją dla tych, którzy zastanawiają się, jak śnić świadomie, jest materac Hilding POSODOBLE. Ten model wyróżniają właściwości prozdrowotne. Dzięki 7-strefowej sprężynie kieszeniowej oraz wkładkom z naturalnych włókien agawy i kokosa zapewnia solidne podparcie całego ciała.

Kolejna propozycja to materac SleepMed SUPREME. Ma 3 warstwy pianki, w tym wysokooelatycznej pianki VPPHR. Dzięki temu świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Ponadto, jest to model dwustronny. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowanie twardości materaca do Twoich własnych preferencji.

Warto wspomnieć jeszcze kilka słów o doborze łóżka. Nasza pierwsza opcja to model Arezzo. Ma szeroki zagłówek, na którym możesz wygodnie się oprzeć, aby np. poczytać przed snem. Miękka forma oraz pikowane detale nadają efektowny wygląd, który doda szyku Twojej sypialni. Chcemy przedstawić Ci jeszcze jedną propozycję. Tym razem to łóżko Bari. Podobnie jak poprzedni model, ma wygodne, wysokie wezgłowie. Wyróżnia się jednak zdecydowanie prostszą formą. To łóżko polecamy zatem miłośnikom klasycznych rozwiązań.

Świadomy sen – techniki, które musisz przetestować

Już wiesz, jak mieć świadomy sen. Wyjaśniliśmy Ci, na czym polega to zjawisko oraz przedstawiliśmy najpopularniejsze metody osiągania kontrolowanego snu. Zastanawiasz się, jak mieć świadomy sen za pierwszym razem? Nie jest to zbyt proste, ale na szczęście masz do wyboru kilka metod. Staraj się stopniowo uczyć kontroli nad swoimi snami i nie zrażaj się niepowodzeniem przy pierwszych próbach.

Pamiętaj również, aby podchodzić do tego doświadczenia z rozwagą. Wywoływanie świadomego śnienia na siłę oraz w nieodpowiednich warunkach może odbić się na jakości Twojego odpoczynku. Koniecznie więc zadbaj o wygodne miejsce do spania. Komfortowe łóżka i materace znajdziesz w sklepie SypialniaPlus. Zajrzyj do nas i wybierz produkty, z którymi będziesz testować metody na świadomy sen.