Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

SKĄD SIĘ BIORĄ SNY? WYJAŚNIAMY!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym są marzenia senne? W tym artykule wyjaśnimy Ci to niezwykłe zjawisko. Dowiesz się również, dlaczego śnimy i skąd się biorą sny.

SPIS TREŚCI

  1. Czym jest sen?
  2. Dlaczego mamy sny?
  3. Skąd się biorą sny?
  4. Jak powstają sny? Przede wszystkim w komfortowych warunkach!
  5. Już wiesz, czym są sny i skąd się biorą

Sny mogą być piękne i inspirujące. Wielokrotnie stają się natchnieniem dla artystów, a dla każdego z nas są po prostu przyjemnym doświadczeniem. Marzenia senne mogą również przerażać, wywoływać niepokój i lęk. O takich snach prawdopodobnie wolisz nie pamiętać. Spore grono osób uznaje senną iluzję za przepowiednię przyszłości. Dla ludzi świata nauki marzenia senne to natomiast głównie bardzo interesujący przedmiot badań.

Każda osoba nieco inaczej podchodzi do tematyki snów, jednak jedno jest pewne – marzenia senne od zawsze uznawano za fascynujące zjawisko. Z pewnością Ty również nieraz zastanawiałeś się, skąd biorą się sny i czym w ogóle są. W tym artykule postaramy się nieco wyjaśnić Ci, jak powstają sny.

Czym jest sen?

Zacznijmy od tego, czym są sny. Istnieje wiele teorii na temat tego, czym są sny i skąd się biorą. Marzenia senne najczęściej określane są jako wszystkie wrażenia, uczucia, obrazy, dźwięki i myśli, których doświadczasz, kiedy śpisz. Czasami są zupełnie nielogiczne. Przybierają postać przypadkowych, niespójnych wizji. Sny mogą jednak również ukazywać nam logiczne historie, składające się w jedną całość.

Marzenia senne pojawiają się głównie podczas fazy REM, nazywanej fazą szybkich ruchów gałek ocznych. W tym czasie rozluźniają się wszystkie mięśnie, oprócz tych, które wywołują ruch gałek ocznych. Podczas tej fazy mózg pracuje normalnie, mimo że ciało pozostaje w spoczynku. Umysł działa podobnie jak w stanie świadomości, przez co pojawiają się marzenia senne. Wiedza na ten temat pozwala ustalić, skąd się biorą sny. Do tego przejdziemy jednak nieco później.

Przeczytaj także: Brak snu – skutki mogą być poważne

Kobieta śpi w łóżku

Dlaczego mamy sny?

Już wiesz, czym jest sen. Pora zastanowić się, dlaczego śnimy. Istnieje wiele teorii na to, jakie funkcje pełnią marzenia senne. Jedną z pierwszych głosił Zygmunt Freud. Jego zdaniem sny miały być wyrazem naszych podświadomych pragnień.

Jakie jest jednak zdanie współczesnych psychologów na temat tego, dlaczego mamy sny? Badacze uważają, że śnimy, aby lepiej radzić sobie z zadaniami pamięciowymi. W 2010 roku przeprowadzono eksperyment polegający na przejściu trójwymiarowego labiryntu. Osoby poddane badaniom lepiej poradziły sobie z tym zadaniem po przerwie w postaci drzemki. Badani śnili o labiryncie, co sprawiło, że udało się im sprawniej przejść labirynt.

Niektóre teorie głoszą również, że nawet złe sny mają swój cel. Niepokój wywoływany przez koszmary ma nas przygotować na trudne sytuacje życiowe. Zdaniem psychologów marzenia senne mają także właściwości prozdrowotne. Naukowcy dowodzą, że neuroprzekaźniki stresu w ludzkim mózgu są znacznie mniej aktywne w fazie REM, czyli wtedy, kiedy śnimy. Dzieje się tak, nawet jeśli mamy koszmary. Zgodnie z tą teorią, możemy poprawić stan swojego zdrowia psychicznego, śniąc.

Zobacz również:Fazy snu – jakie są i ile trwają?

Zamyślona kobieta patrzy przez okno

Skąd się biorą sny?

Teraz postaramy się wyjaśnić jedno z najbardziej nurtujących pytań związanych z tematyką snów. Skąd biorą się sny? Zdaniem naukowców marzenia senne powstają w hipokampie. To część mózgu odpowiadająca za odczuwane emocje oraz pamięć. Ciężko jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć, skąd się biorą sny. Można rozpatrywać tę kwestię z dwóch punktów widzenia:

• psychologicznego – czy zdarzyło Ci się, że wydarzenia minionego dnia, Twoje przemyślenia i uczucia związane z codziennymi przeżyciami pojawiły się w Twoim śnie? Dzieje się tak, gdyż Twój umysł podczas snu przetwarza informacje, które gromadzisz w ciągu dnia. Dzięki takiej analizie możesz lepiej poradzić sobie z różnego rodzaju problemami, co potwierdzają wcześniej wspomniane badania. Poza tym nie bez powodu wzięło się popularne powiedzenie „prześpij się z tym problemem”;

• neurologicznego – powstawanie snów w neurologii tłumaczy się wydzielaniem do mózgu dopaminy. Ten neuroprzekaźnik uwalnia się w fazie REM w bardzo dużej ilości. Podobne zjawisko zachodzi w mózgu osoby, która ma omamy. Naukowcy uznają zatem sny za pewnego rodzaju halucynacje, których doświadczają wszyscy ludzie, bez względu na swój stan psychiczny.

Sprawdź także: Ile snu potrzebuje dziecko?

Mężczyzna pogrążony w śnie

Jak powstają sny? Przede wszystkim w komfortowych warunkach!

Wiesz już, czym są sny i skąd się biorą. Nie da się jednak śnić zdrowo w nieodpowiednich warunkach. Jak zadbać o swój komfort podczas spania? Podstawą dobrego wypoczynku jest wygodny materac. W SypialniPlus znajdziesz wiele modeli materacy, z którymi stworzysz sobie komfortowe miejsce do spania. Oto nasze propozycje wygodnych materacy!

Na początek chcemy Ci zaproponować materac Hilding PASODOBLE. Jest to wyrób medyczny, który powstaje przy użyciu sprężyn kieszeniowych. Takie rozwiązanie powoduje, że materac ma 7 różnych stref twardości. Dzięki nim produkt dobrze dopasowuje się do kształtu ciała.

Kupując ten materac, możesz zdecydować, jaki poziom twardości będzie dla Ciebie odpowiedni. Z jednej strony produktu umieszczono warstwę włókna agawy, a z drugiej matę kokosową. Wypełnienie materaca stanowią dwie warstwy pianki, która nadaje mu miękkość. Produkt pokryto antyalergicznym pokrowcem.

Chcesz przekonać się, skąd się biorą sny pełne spokoju i pięknych marzeń? W dużej mierze dzieje się tak dzięki komfortowym warunkom snu. Z tego względu chcielibyśmy polecić Ci materac Hilding MAKARENA. Ten produkt również uzyskał status wyrobu medycznego. Został także odznaczony certyfikatem Oeko-Tex, który gwarantuje, że przy tworzeniu tego materaca nie użyto substancji niebezpiecznych dla zdrowia.

Materac ten powstaje przy użyciu sprężyn kieszeniowych multipocket. Mają bardzo małą średnicę, dzięki czemu wewnątrz materaca jest ich znacznie więcej, niż w przypadku standardowych sprężyn. Takie rozwiązanie zapewnia solidne podparcie ciała. Model Makarena to również materac dwustronny. Po jednej stronie umieszczono w nim sprężystą płytę lateksową, a po drugiej termoelastyczną piankę, która reaguje na ciepłotę ciała.

Kolejny godny polecenia materac to model Hilding MELODY. Produkt ma w swoim składzie piankę lateksową umożliwiającą właściwą wentylację wkładu. Zastosowano w nim również lateksowy blat, który profiluje 7 stref twardości. Takie rozwiązanie zapewnia solidne podparcie, dlatego ten produkt sprawdzi się szczególnie dla osób z bólami kręgosłupa. Ważną cechą tego materaca są również właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Dzięki temu model ten pozytywnie wpływa na higienę snu.

Zobacz również: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Chcielibyśmy zaproponować Ci również materac Hilding STEP. Jest to rolowany model o średniej twardości. Podobnie jak wcześniej wspomniane materace, ma 7 stref twardości zapewniających wiele punktów podparcia.

Tym, co wyróżnia ten model, jest wysokooelastyczna pianka Flexifoam, którą umieszczono po obu stronach produktu. Zastosowano w niej strukturę otwartokomórkową, co zapewnia dobrą wentylację. Produkt nie zawiera substancji szkodliwych i alergenów, dzięki czemu jest odpowiedni również dla osób chorujących na astmę oraz dla alergików.

Sprawdź również: Materac dla alergika

Materac Hilding Step

Już wiesz, czym są sny i skąd się biorą!

Wyjaśniliśmy Ci, czym jest sen. To wszystkie doświadczenia wizualne i emocjonalne, które towarzyszą Ci podczas spania. Marzenia senne mogą być piękne i przyjemne lub wręcz przeciwnie. Każdy z nas może zatem nieco inaczej odpowiedzieć na pytanie o to, czym są sny. Warto również wspomnieć, że snów doświadczamy zawsze, jednak nie wszystkie z nich pamiętamy. Śnią wszyscy ludzie i co ciekawe, również większość zwierząt ma marzenia senne.

Z tekstu dowiedziałeś się także, dlaczego mamy sny. Zdaniem badaczy snu marzenia senne mają duże znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Wyjaśniliśmy Ci także, skąd biorą się sny. Nad tym, jak powstają sny, stale prowadzone są badania. Można jednak spojrzeć na tę kwestię z dwóch punktów widzenia – psychologicznego i neurologicznego. Bez względu na sposób postrzegania pochodzenia snów, marzenia senne to z pewnością wyjątkowa i wciąż zagadkowa tematyka.

Aby śnić zdrowo i spokojnie, musisz zadbać o komfortowe warunki w swojej sypialni. Przedstawione przez nas propozycje materacy pomogą Ci poprawić jakość Twojego snu. Zajrzyj do sklepu internetowego SypialniaPlus i znajdź produkty, z którymi dowiesz się, czym są sny pełne spokoju i pięknych marzeń.