Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

JAK ZAPAMIĘTYWAĆ SNY? WYPRÓBUJ SKUTECZNE TECHNIKI

Nie możesz zapamiętać swoich snów? W tym artykule wyjaśnimy Ci, od czego zależy ich zapamiętywanie. Dowiesz się również, dlaczego zapominasz marzenia senne oraz poznasz techniki na to, jak zapamiętywać sny.

SPIS TREŚCI

Sny mogą być bardzo fascynującym doświadczeniem. Niektóre z nich są niezwykle przyjemne, podczas gdy inne mogą Cię mocno przerazić. Za każdym z nich kryje się jednak coś ciekawego – Twoje wewnętrzne odczucia, przemyślenia lub obawy. Warto więc czasem zastanowić się nad swoimi sennymi marzeniami i spróbować wyciągnąć z nich jakieś wnioski. Co jednak w przypadku, gdy nie pamiętasz snów? Naukowcy uważają, że każdy człowiek śni, jednak nie wszyscy pamiętają o czym. Czy istnieją więc sposoby na to, jak pamiętać sny?

Zapamiętywanie snów – od czego zależy?

Marzenia senne pojawiają się podczas fazy REM. W tej fazie mózg pracuje podobnie do stanu, gdy nie śpisz. Obserwowane są szybkie ruchy gałek ocznych, oddech staje się nieregularny, a mięśnie się rozluźniają. Faza REM zwykle rozpoczyna się po upływie około 90 min od zaśnięcia i występuje kilka razy w ciągu całej nocy. Podczas tej fazy zawsze doświadczasz marzeń sennych, mimo że czasem o tym nie wiesz.

„Nie pamiętam snów” – pewnie często słyszysz to stwierdzenie od znajomych lub sam miewasz ten problem. Od czego zależy to, czy zapamiętasz sen? Podczas fazy REM Twój mózg przetwarza różne informacje. Naukowcy twierdzą, że następuje wtedy pewnego rodzaju selekcja przyswojonych wiadomości. Umysł pozbywa się tych niepotrzebnych, aby przygotować się na kolejny dzień zdobywania różnego rodzaju informacji.

Badacze snu uznają więc zatem, że pamiętanie marzeń sennych uzależnione jest od indywidualnych zdolności człowieka do zapamiętywania. Jeśli umysł nie radzi sobie z dużą ilością informacji, w wyniku np. przepracowania, to po prostu je blokuje. Konsekwencją tego może być zapominanie snów.

Zobacz również: Fazy snu – jakie są i ile trwają?

Kobieta pogrożona we śnie w łożku

Dlaczego nie pamiętam snów?

Wiesz już, że zapamiętywanie snów może być uzależnione od tego, jaką masz pamięć. Istnieje jednak jeszcze kilka innych czynników, które mogą powodować, że nie pamiętasz marzeń sennych. Co uniemożliwia Ci pamiętanie snów?

Przyczyną tego może być długotrwałe niewysypianie się. Jeśli często jesteś niewyspany, faza REM może trwać u Ciebie krócej. Z tego względu, trudniej jest Ci zapamiętać, co działo się w Twoich snach.

Twoje cechy charakteru również mogą wpływać na to, że nie pamiętasz snów. Jak dowodzą naukowcy, osoby twórcze, kreatywne i bardziej skłonne do marzeń częściej zapamiętują swoje sny. Od realistów ze ścisłym umysłem możesz natomiast częściej usłyszeć słowa: „Nie pamiętam snów”. Skupiają się oni bardziej na tym, co dzieje się w rzeczywistości i nie zastanawiają się zbyt często nad swoimi snami, przez co łatwo je zapominają.

Przeczytaj koniecznie: Jaki jest Twój chronotyp snu? Test online

Zamyślona kobieta spogląda przez okno

Jak zapamiętywać sny? Skuteczne sposoby

Teraz przedstawimy Ci kilka sposobów na to, jak pamiętać sny. Istnieje kilka technik, które mogą poprawić Twoją zdolność ich zapamiętywania. Zapoznaj się z nimi i koniecznie je wypróbuj!

Siła woli

Najprostszą metodą na to, jak zapamiętać sen jest samo wytworzenie chęci jego pamiętania. Wiele osób wątpi w skuteczność tej techniki, jednak możesz być zaskoczony tym, jaką siłę mają Twoje własne intencje.

Jak wypróbować ten sposób? Tuż przed snem staraj się powtarzać na głos lub w myślach, że zapamiętasz swój sen. Spróbuj to zrobić kilka razy i bardzo mocno uwierzyć w te słowa. Nie zrażaj się niepowodzeniem na początku. Wypróbuj tę metodę przez kilka wieczorów z rzędu. To również dobry sposób na pewnego rodzaju trening wiary we własne możliwości.

Spisywanie snów

Mamy dla Ciebie kolejną metodę na to, jak przypomnieć sobie sen. Polega ona na zapisywaniu snów zaraz po przebudzeniu. Wieczorem połóż przy łóżku notes i długopis. Kiedy tylko się obudzisz, sięgnij po nie i zapisz wszystko, co udało Ci się zapamiętać. Staraj się mocno skupić na przypomnieniu sobie jak największej ilości szczegółów. Na początku mogą to być jedynie wyrwane z kontekstu, pojedyncze skojarzenia. Jeśli jednak będziesz spisywać je regularnie, to prawdopodobnie z czasem zauważysz, że poszczególne elementy snu zaczynają układać się w historię.

Zadawanie pytań

Ten sposób może okazać się skuteczny, kiedy po przebudzeniu nie potrafisz przypomnieć sobie zupełnie nic. Jak go wypróbować? Po pierwsze, gdy się obudzisz, staraj się nie wykonywać żadnych ruchów. Pozostając w tej samej pozycji, zwiększasz szanse na przypomnienie sobie snu.

Następnie dokładnie się zastanów, czy pamiętasz, co Ci się śniło. Jeśli nic Ci się nie przypomni, zacznij zadawać sobie pytania. Pytaj o wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, np. „Czy byłem wesoły? Czy byłem sam? Czy byłem w domu?” itp. Jeśli na którekolwiek z pytań zrodzi się w Twoim umyśle odpowiedź, postaraj się zgłębić temat.

Trening pamięci

Kolejny sposób na to, jak zapamiętywać sny, polega na ćwiczeniu pamięci w ciągu dnia. W wolnej chwili postaraj się skupić na tym, co widzisz, np. na widoku za oknem. Spróbuj zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Następnie spisz wszystko, co zapamiętałeś. Za każdym razem staraj się zauważyć jak najwięcej szczegółów, a potem zachować je w pamięci. Taki trening może poprawić Twoją zdolność zapamiętywania również innych, ważnych informacji. Pozytywnie wpłynie także na koncentrację.

Sprawdź także: Jak mieć świadomy sen i co to w ogóle znaczy?

Kobieta próbuje przypomnieć sobie sen

Zadbaj o odpowiednie warunki snu

Aby spokojnie śnić, a następnie bez problemów przypominać sobie marzenia senne, musisz zadbać o komfortowe warunki do spania. W SypialniPlus znajdziesz produkty, które Ci to umożliwią. Na szczególną uwagę zasługują wygodne materace dostępne w naszym sklepie. Chcemy przedstawić Ci kilka modeli, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź je i wybierz materac najlepszy dla siebie!

Nasza pierwsza propozycja to materac Hilding SALSA. W szczególności polecamy go osobom, którym dokuczają bóle pleców. Materac składa się z dwóch rodzajów pianek. Pianka wysokoelastyczna zapewnia odpowiednią twardość. Warstwa Visco VitaRest odpowiada natomiast za właściwą miękkość i otulenie. Dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła, dzięki czemu zmniejsza napięcie mięśniowe. Zobacz recenzję materaca Hilding Salsa.

Kolejny produkt to materac Hilding PASADOBLE. Ten model może być używany na dwa sposoby, gdyż jest dwustronny. Po jednej stronie umieszczono warstwę z naturalnego włókna z agawy, które dobrze stabilizuje sylwetkę. Drugą stronę pokryto natomiast matą kokosową zapewniającą optymalną twardość. Zobacz recenzję materaca Hilding Pasodoble.

Następny materac to model Hilding FANDANGO. Zostały w nim zastosowane sprężyny kieszeniowe, które zapewniają 7 różnych stref twardości. Każda ze sprężyn oddziałuje na nacisk ciała, zapewniając odpowiednie podparcie. Materac wypełniono pianką wysokoelastyczną, która dopasowuje się do sylwetki. Ten rodzaj pianki stosowany jest w modelach przeznaczonych dla osób preferujących twardsze materace.

Chcielibyśmy zaproponować Ci również materac Hilding FLAMENCO. To kolejny model dwustronny. Po jednej stronie umieszczono piankę wysokoelastyczną. Po drugiej natomiast użyto pianki lateksowej. Obie mają różne typy twardości, co pozwala na indywidualne dopasowanie materaca do potrzeb. Model wyposażono w 500 sprężyn kieszeniowych, które zapewniają solidne podparcie na całej powierzchni materaca. Zobacz recenzję materaca Hilding Flamenco

Zobacz również: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Mężczyzna śpi w łóżku

Już wiesz, jak przypomnieć sobie sen!

Pewnie wiele razy zastanawiałeś się: „Dlaczego nie pamiętam snów?”. Teraz już wiesz, co na to wpływa. Istnieje kilka czynników, które powodują zapominanie marzeń sennych. Mogą to być problemy z pamięcią, niewystarczająca ilość snu lub po prostu cechy charakteru.

Bez względu na przyczynę swoich problemów z zapamiętywaniem snów, możesz starać się zwalczać te trudności na kilka sposobów. Wypróbuj różne metody na to, jak zapamiętać sen i znajdź technikę najlepszą dla siebie. Pamiętaj jednak o systematyczności. Tylko regularny trening pamięci może przynieść efekty.

Nie zapominaj również o wygodnym miejscu do spania. W SypialniPlus dostępne są produkty, dzięki którym zapewnisz sobie wysoki komfort snu. Sprawdź naszą ofertę i znajdź materac, który sprawi, że każdy sen będzie wart zapamiętania!