Odpowiednio dobrany materac dla starszej osoby może mieć korzystny wpływ na jej samopoczucie i zdrowie. W naszym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze i podpowiadamy, jaki materac dla seniora cieszy się największym zainteresowaniem wśród naszych klientów.

SPIS TREŚCI:

  1. Materac dla seniora – dlaczego powinien być dobrze dobrany
  2. Jaki materac dla seniora wybrać? Najważniejsze cechy
  3. Jaka twardość materaca dla starszej osoby?
  4. Jaki materac dla starszej osoby? Nie walczmy z przyzwyczajeniami
  5. Materac dla starszej osoby – nie zapomnij o stelażu

Zastanawiasz się jak wybrać materac dla starszej osoby? I jaki rodzaj materaca będzie dla niej odpowiedni? W poniższym artykule zawarliśmy kluczowe informacje, które pomogą wybrać materac dla seniora. Odpowiadamy na pytania, z którymi często zwracają się do nas klienci. Jaka twardość materaca dla starszej osoby będzie odpowiednia? Jaki wkład materaca sprawdzi się najlepiej? I czy warto zainwestować w wyższej klasy produkt, czy też materac o bardziej „podstawowej” budowie spełni swoje zadanie?

Materac dla seniora – dlaczego powinien być dobrze dobrany?

Rytm dobowy seniorów różni się od rytmu dobowego osób w średnim wieku. Długość nocnego odpoczynku skraca się do około 5-6 godzin. Do tego dochodzą pobudki w ciągu nocy i konieczność częstego wstawania np. do toalety, nie wspominając już o dolegliwość bólowych ze strony kręgosłupa. Mimo tego, że ogólne zasady wyboru materaca są takie same jak w przedstawiliśmy w poradniku Jak wybrać materac, to warto jednak wziąć pod uwagę kilka dodatkowych zagadnień, które mogą zwiększyć komfort odpoczynku u osób w starszym wieku. Materac dla starszej osoby powinien zapewniać bardzo konkretne warunki do odpoczynku, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Starsza para wypróbowuje materac dla seniora

Jaki materac dla seniora wybrać? Najważniejsze cechy

Jednym z głównych problemów, które może pomóc rozwiązać odpowiednio dobrany materac, jest trudność, jaką mają starsze osoby ze wstawaniem i obracaniem się na materacu. Niższe modele i z bardziej miękkim wkładem nie są więc dla tej grupy użytkowników najlepszym rozwiązaniem. Zazwyczaj dobrym pomysłem będzie wybór materaca sprężynowego lub ze sprężystej pianki wysokoelastycznej. Warto również rozważyć „skoczny” materac hybrydowy, czyli łączący w sobie cechy materaca wysokoelastycznego i sprężynowego. Wyższa elastyczność i sprężystość tego rodzaju materacy sprawia, że w wymierny sposób ułatwiają one obracanie się oraz wstawanie.

Kategoria materacy sprężynowych jest bardzo obszerna, ale wybór materaca dla starszej osoby powinniśmy zawęzić według kolejnych kryteriów. Wybierając materac dla seniora, możemy znaleźć modele, które nie tylko zadbają o wygodę, ale też i o kręgosłup, a także ułatwią utrzymanie materaca w czystości.

Zobacz także: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Jaka twardość materaca dla starszej osoby?

Czy w takim razie najlepszym rozwiązaniem jest materac twardy? Niekoniecznie. Jeśli danej osobie bardziej pasuje, np. przez drobną budowę ciała, materac średniej twardości to jak najbardziej może się to okazać trafionym wyborem. Jak zawsze – kierujmy się osobistym odczuciem komfortu. Pamiętajmy jednak, że szczególnie w przypadku osób starszych, które często cierpią na schorzenia kręgosłupa, kluczowe jest dobranie modelu materaca odpowiednio podpierającego kręgosłup.

Dopasowanie do budowy ciała i odciążenie kręgosłupa

Do tego powinniśmy dążyć w czasie poszukiwań materaca dla seniora. Niezwykle ważne jest znalezienie takiego modelu, który będzie odpowiednio podpierał całe ciałoZagwarantuje on podparcie newralgicznych punktów (szyi, barków i bioder), a przy tym odciąży mięśnie. Przy problemach z kręgosłupem, ze stawami, reumatyzmie, osteoporozy czy też chorobach układu krążenia, które są powszechne w starszym wieku, odpowiednie odciążenie i podparcie całego ciała to kwestia niezwykle istotna.

Odpowiednie podparcie ciała przez materac

Materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy to specjalistyczny produkt, który idealnie sprawdza się w przypadku osób starszych. Wiele z materacy dostępnych w naszej ofercie posiada właściwości przeciwodleżynowe, potwierdzone certyfikatem medycznym. Takie materace polecamy szczególnie, jeżeli szukasz materaca dla osoby starszej, która większość czasu spędza w łóżku. Materac z odpowiednim certyfikatem medycznym gwarantuje właściwości przeciwodleżynowe.

Co takiego konkretnie zapewnia ten rodzaj materacy? Pewność, że długotrwałe pozostawanie w pozycji leżącej nie będzie miało negatywnych skutków na układ krążenia. Materace przeciwodleżynowe wykonane są z takiego rodzaju i takiej jakości komponentów, że ich wkład wspomaga prawidłową cyrkulację krwi w organizmie i optymalnie odciąża ciało, dzięki czemu niweluje ryzyko powstania odleżyn. Brak nacisku zwrotnego ze strony materaca to jedna z tych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając materac dla starszej osoby.

Przeczytaj więcej: Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać?

Jaki materac dla starszej osoby? Nie walczmy z przyzwyczajeniami

Z racji wieloletnich przyzwyczajeń (np. spanie na kanapie lub wersalce) i niechęć do zmiany środowiska snu na jesieni życia, najczęściej osoby starsze decydują się na materace kieszeniowe. Odczucie komfortu, jakie zapewnia ten rodzaj materacy, jest najbardziej zbliżone do tego, do którego seniorzy przyzwyczaili się przez długie lata. Jednak podkreślamy jeszcze raz – w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych odczuć różne rodzaje materacy mogą się okazać dobrym rozwiązaniem.

Jaki materac dla seniora, który cierpi na problemy z układem krążenia lub większą część dnia spędza w łóżku wybrać? Optymalne mogą być materace z warstwą pianki termoelastycznej lub lateksowej. Dla osób, które często wstają w nocy i mają trudności z podnoszeniem się z materaca, sprawdzą się materace o większej sprężystości.

Warto przedstawić korzyści płynące ze snu na odpowiednio dobranym materacu. A w razie czego pamiętajmy, że kompromisem może być zakup materaca nawierzchniowego na kanapę lub wersalkę. Zadba on o zdrowie bardziej niż sama wersalka, choć oczywiście nie aż tak wymiernie jak materac właściwy.

Kiedy zastanawiamy się, jaki materac dla osoby starszej będzie odpowiedni, z czysto praktycznych względów warto przy wyborze kierować się również łatwością w utrzymaniu go w czystości i tym, do jakiego stopnia sam materac i pokrowiec gwarantują higieniczne warunki snu. Z prostej przyczyny – im bardziej możemy ułatwić użytkowanie materaca, tym lepiej. Warto więc zwrócić uwagę na pokrowiec materaca – aby był przewiewny i dobrze odprowadzał wilgoć. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, takie jak bawełna, włókna wiskozowe, tkanina Tencel czy len.

Zobacz również: Jak dbać o materac? Sprawdzone porady

Starsza para śpi na materacu

Materac dla starszej osoby – nie zapomnij o stelażu

Warto przed wyborem materaca rozważyć również zakup stelaża regulowanego elektrycznie. Więcej o tym nowoczesnym rozwiązaniu piszemy w artykule: Stelaż pod materac - jaki wybrać? Dlaczego naszym zdaniem jest to dobry pomysł? Dla osób dużo czasu spędzających w łóżku, a także dla tych, które mają ograniczoną sprawność ruchową i ciężej jest im siadać na łóżku i z niego wstawać, stelaż pod materac to niezwykle wygodne rozwiązanie. Za pomocą pilota ustawisz go w pożądanej pozycji, unosząc górę lub/i dół materaca.

Pamiętaj, że do stelaży regulowanych elektrycznie wybieramy materace piankowe – w kategorii „materac dla seniora” będą więc to przede wszystkim materace wysokoelastyczne lub na przykład z dodatkiem warstwy pianki lateksowej.

Co zapewnia wybór odpowiedniego materaca dla seniora? Zdecydowanie podnosi komfort snu, zmniejsza dolegliwości bólowe i ułatwia normalne funkcjonowanie. Niech wybór takiego materaca nie będzie zatem przypadkowy. Warto poświęcić chwilę, żeby poznać potrzeby i wymagania seniora, a także konkretne modele materacy: z czego są wykonane, jaka jest jakość materiałów (o tym powie nam np. długość gwarancji) i jakie mają właściwości.

Odpowiednio dobrany materac (i stelaż) naprawdę poprawia samopoczucie i zdrowie, a ponadto materac dla osoby starszej w wymierny sposób może pomóc w rehabilitacji wad kręgosłupa. Pamiętaj też, że jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz w prosty sposób skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni model materaca.