Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY – JAKI WYBRAĆ I CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY ZAKUPIE?

Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Materac dla osób z problemami zdrowotnymi powinniśmy dobrać bardzo starannie, ponieważ nie tylko będzie dbał o komfort, ale też np. wspierał rehabilitację.

SPIS TREŚCI

Zobacz, kiedy wskazane jest zastosowanie materaca przeciwodleżynowego i czym powinien się charakteryzować taki produkt. Zastanawiasz się, jaki materac przeciwodleżynowy wybrać? Podpowiadamy w tym artykule. Pamiętaj też, że w razie pytań możesz się skontaktować z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni model materaca.

W tym artykule przybliżymy Ci przede wszystkim, co to znaczy i jakie cechy ma materac przeciwodleżynowy. Podpowiemy, jaki wybrać przy określonych potrzebach użytkownika, jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami materacy przeciwodleżynowych oraz ułatwimy wybór odpowiedniego rozwiązania.

Materac przeciwodleżynowy – kiedy jest potrzebny?

Materac przeciwodleżynowy to produkt przeznaczony dla osób o określonych potrzebach. Przede wszystkim materace przeciwodleżynowe zaprojektowane są z myślą o osobach długotrwale leżących. Ma on nie tylko zwiększyć komfort, ale też, jak sama nazwa wskazuje, przeciwdziałać powstawaniu odleżyn czy ran. Jednocześnie do tej grupy materacy zalicza się też materace medyczne (czyli posiadające certyfikat wyrobu medycznego i objęte niższą, 8% stawką VAT) o właściwościach przeciwodleżynowych.

Ze względu na różne potrzeby użytkowników na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy przeciwodleżynowych, które sprawdzą się m.in.:

  • dla osób obłożnie chorych, niewstających z łóżka,
  • dla seniorów, którzy wiele czasu spędzają, leżąc,
  • dla osób po operacjach,
  • dla osób, które cierpią na poważne schorzenia kręgosłupa.

Materace przeciwodleżynowe – rodzaje:

  1. Materace pompowane powietrzem, będące bardziej matą na materac podstawowy. Możesz spotkać się z takimi określeniami jak bąbelkowy czy rurkowy.
  2. Materace o właściwościach przeciwodleżynowych.

W następnym akapicie wyjaśniamy, czym się różnią oba te rodzaje, jakie cechy powinien mieć dobrej jakości materac przeciwodleżynowy i co położyć na materac przeciwodleżynowy.

Zobacz także: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Materac o właściwościach przeciwodleżynowych

Materac przeciw odleżynom – czym powinien się charakteryzować?

Jaki materac przeciwodleżynowy dla osoby długotrwale leżącej wybrać? A jaki dla osoby starszej, która wiele czasu spędza w łóżku, jednak nie jest unieruchomiona? W zależności od powagi schorzenia i sytuacji życiowej materac przeciwodleżynowy powinien spełniać różne kryteria.

Materace zmiennociśnieniowe, pompowane powietrzem to maty, które kładziemy na materac właściwy. Materace dla osób niewstających i u których już wystąpiły odleżyny, zapewniają zmienne podparcie w odpowiednich cyklach. Zaawansowane modele umożliwiają odpinanie lub wyjmowanie niektórych elementów, tak żeby ciało w tym konkretnym miejscu nie stykało się z żadną powierzchnią.

Materac przeciw odleżynom dla osoby wstającej, ale dużo czasu spędzającej w łóżku lub też dla osób po operacji czy zmagającej się z poważnymi schorzeniami kręgosłupa powinien przede wszystkim idealnie dopasowywać się do kształtu ciała, nie uciskać go i odciążać układ kostny i mięśnie. Takie cechy posiadają specjalistyczne materace medyczne o właściwościach przeciwodleżynowych.

Materace przeciwodleżynowe – rodzaje tych materacy dopasowane są do określonych potrzeb i wskazań medycznych. Jak widzisz, możesz znaleźć specjalistyczne modele przeznaczone dla osób, u których już występują odleżyny. Dostępne są też materace o właściwościach przeciwodleżynowych – docenią je nie tylko osoby spędzające cały czas w łóżku.

Przeczytaj również: Wymiary materacy. Jak dopasować materac do łóżka?

Starsza kobieta z bólem pleców siedzi na łóżku

Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki materac przeciw odleżynom wybrać dla osoby przewlekle chorej, która nie wstaje z łóżka, najlepiej skontaktować się ze sklepem z produktami medycznymi. Tam możesz kupić materace pompowane.

Jeżeli natomiast szukasz materaca przeciwodleżynowego, ponieważ zależy Ci na:

  • podparciu całego ciała dopasowanym do jego naturalnych krzywizn,
  • odciążeniu kręgosłupa i mięśni,
  • braku nacisku zwrotnego ze strony materaca,
  • wsparciu prawidłowej cyrkulacji krwi w organizmie,

wówczas dobrym wyborem może okazać się materac medyczny o właściwościach przeciwodleżynowych. Taki materac będzie odpowiadał osobom wiele czasu spędzającym w łóżku, osobom starszym, po zabiegach operacyjnych i z poważnymi wadami kręgosłupa.

Jeżeli zależy Ci na zapewnieniu odpowiedniej higieny w czasie snu, zastanów się też co położyć na materac przeciwodleżynowy. Na pewno warto stosować nieprzemakalne ochraniacze, które ochronią wkład materaca i ułatwią utrzymanie łóżka w czystości. Jeżeli stosujesz materac zmiennociśnieniowy, który u większości osób powoduje nadmierne pocenie się, możesz spróbować podłożyć między materac a prześcieradło koc – zapewni on trochę izolacji.

Dobrym rozwiązaniem może być też stosowanie nieprzemakalnego ochraniacza na materac i prześcieradła w jednym >> Zobacz produkt.

W naszym sklepie internetowym SypialniaPlus znajdziesz duży wybór materacy z certyfikatem medycznym, które objęte są niższą, 8% stawką VAT. Certyfikat medyczny gwarantuje prozdrowotne właściwości i wszystkie cechy, które wymieniliśmy powyżej. Jeżeli zastanawiasz się jaki materac przeciwodleżynowy będzie najlepszy, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomogą oni dobrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę wagę, wzrost i kwestie zdrowotne.