Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

TWARDY MATERAC. DLA KOGO NAJLEPIEJ SIĘ SPRAWDZI?

Twardy materac to dla wielu osób synonim zdrowego snu. Czy na pewno? Sprawdź, dla kogo twardy materac będzie dobrym rozwiązaniem, a kto powinien poszukać bardziej miękkiego modelu.

SPIS TREŚCI

  1. Twardy materac do spania – czy to dobry wybór?
  2. Twardy materac – jak sprawdzić, czy jest dobrze dobrany?
  3. Materac twardy czy miękki? Skutki źle dobranego produktu
  4. Jaki twardy materac wybrać? Piankowy czy sprężynowy?
  5. Twardy materac – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Nadal bardzo powszechnym poglądem jest twierdzenie, że najlepszy i najzdrowszy materac to materac twardy. Czy wiesz, że tak naprawdę oznaczenie twardości nadawane przez producentów materacy może się różnić od Twoich odczuć, gdy położysz się na danym materacu? Wiele zależy bowiem od wagi i wzrostu użytkownika. Dowiedz się, dla kogo twardy materac będzie trafionym wyborem.

Twardy materac do spania – czy to dobry wybór?

Dlaczego właśnie wokół materacy o wysokiej twardości narosło powszechne przekonanie, że są zdrowe dla kręgosłupa? Możliwe, że wszystko zaczęło się w czasach, gdy na rynku dostępne były tylko dwa główne typy materacy: bardzo miękkie i bardzo twarde. Dla osób, które miały problemy z kręgosłupem albo po prostu mierzyły się z codziennymi dolegliwościami wynikającymi z przeciążenia układu ruchu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem były materace twarde.

Nie dla wszystkich jednak i nie zawsze materac twardy (czyli H4) będzie dobrym wyborem –  wiele zależy od Twojej wagi i wzrostu. Czasem przez nasze przyzwyczajenia (np. spanie przez długie lata na twardej kanapie lub wersalce) albo też kwestie zdrowotne i zalecenia fizjoterapeutów chcemy od razu wybrać najtwardszy model materaca z dostępnych. Pamiętaj jednak, że nie jest to zdrowe rozwiązanie dla Twojego kręgosłupa. Na pewno też nie pozwoli Ci ono spokojnie się wyspać, jeżeli przy wyborze materaca kierujesz się wyłącznie oznaczeniem twardości. Zbyt twardy materac, niedopasowany do Twojej sylwetki, wagi i wzrostu, będzie tak naprawdę źródłem dyskomfortu.

Twardy materac – jak sprawdzić, czy jest dobrze dobrany?

Jeżeli zastanawiasz się, jak kupić materac przez Internet, tutaj polecamy skontaktować się za pomocą czatu na stronie lub przez infolinię. Odpowiadamy na bieżącą, a nasi sprzedawcy przeszkoleni są przez profesjonalnych fizjoterapeutów, dzięki czemu dobierają produkty, które faktycznie zadbają o zdrowy sen.

Pamiętaj również, że kupując materac w naszym sklepie internetowym, masz możliwość testowania materaca przez 20 nocy. To optymalny czas, w którym na spokojnie stwierdzisz, czy materac pozwala Ci się wysypiać. Przy tym w najbardziej komfortowych warunkach sprawdzisz, czy konkretny model zapewnia odpowiednie podparcie.

Jak sprawdzić, czy materac jest dobrze dobrany? Połóż się na boku lub na plecach – przybierz taką pozycję, w jakiej lubisz spać. Poproś drugą osobę, żeby spróbowała wsunąć rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli ręka wsuwa się zbyt swobodnie i bez problemu można poruszać palcami, oznacza to, że materac jest za twardy. Kręgosłup w okolicach lędźwi nie może zbytnio się wyginać, powinien być dobrze wpasowany w materac – tylko to pozwoli Twoim mięśniom na rozluźnienie w czasie snu.

Możesz też samodzielnie stwierdzić, czy dany materac dobrze podpiera Twój kręgosłup. Przeczytaj nasz artykuł >>Jak sprawdzić, czy materac jest dobrze dobrany.

Materac twardy czy miękki? Skutki źle dobranego produktu

Wybranie zbyt twardego materaca spowoduje bóle, uciski, a przy dłuższym użytkowaniu może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa. Opinia „twardy jest zdrowy” jest fałszywa. Nie musimy od razu decydować, jaki materac chcemy kupić: twardy czy miękki. Zdrowy materac to taki, który jest dopasowany do naszego wzrostu, wagi i osobistych preferencji.

>> Dowiedz się jak sprawdzić, czy materac nie jest za twardy

Wybór materaca o odpowiedniej twardości jest o tyle prosty, że nawet wśród produktów o wyższej twardości możemy wybierać z różnych rodzajów wkładów, które zapewnią odmienne odczucie podparcia. Dobrym przykładem są dwa materace twarde: Hilding Foxtrot i Hilding Pasodoble. Pierwszy z nich to materac z pianki wysokoelastycznej, drugi natomiast to materac kieszeniowy.

Jaki twardy materac wybrać? Piankowy czy sprężynowy?

Kierując się samym oznaczeniem producentów, będziemy ograniczeni w wyborze głównie do materacy piankowych – one bowiem są modelami o najwyższej twardości, a przy tym też nośności. Niektóre produkty są zaprojektowane z myślą o użytkownikach o wadze do 200 kg. Jeśli nie mamy wyższej wagi, natomiast szukamy materaca twardszego, dopasowanego do budowy naszego ciała, wówczas możemy też brać pod uwagę materace sprężynowe.

Czym się różnią te dwa rodzaje materacy? Twardy materac sprężynowy będzie bardziej sprężysty niż twardy materac piankowy – te są z reguły zdecydowanie bardziej sztywne i twardsze od modeli sprężynowych. Pośród materacy piankowych najpopularniejsze twarde modele wykonane są z gęstej pianki wysokoelastycznej lub też lateksu. Lateks jest niejako połączeniem cech pianki HR i sprężyn, zapewnia więc umiarkowane uczucie sprężystości. Możesz również sprawdzić modele materacy z gęstą pianką visco.

>> Polecane materace dla osób o wyższej wadze

Twardy materac – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Już wiesz, że nie zawsze najlepszym wyborem materac twardy. Dla kogo zatem może być dobrym rozwiązaniem? Sprawdź poniżej.

Twardy materac dla osób z nadwagą

Osoby o wyższej wadze potrzebują wytrzymałego materaca o wysokiej nośności i odpornego na odkształcenia. Ważne jest, by miał on wysoką gęstość pian, długi okres gwarancyjny i wysokie maksymalnie dopuszczalne obciążenie. Twardy materac dla osoby o wyższej wadze lepiej podeprze ciało, choć w odczuciu niekoniecznie będzie twardy – po prostu wkład materaca będzie lepiej reagował na większe obciążenie.

Polecane modele:

Materac Foam Royal Green Tytan

Materac Hilding Foxtrot

Materac Hilding Pasodoble 

Twardy materac do spania dla osób starszych

Często w grupie starszych użytkowników materacy rozpowszechnione jest przekonanie, że twardy materac to najlepszy materac. Sięga ono jeszcze czasów, gdy do wyboru były skrajnie różne, dwa rodzaje twardości. Teraz mamy dostępnych tak wiele modeli, o tak zróżnicowanym wkładzie, że spokojnie można znaleźć materac odpowiedni dla seniora. Niekoniecznie będzie to właśnie najtwardszy model na rynku.

Materac dla seniora musi pozwalać na łatwe zmienianie pozycji, a ciało nie może się w niego zapadać. Z jednej strony zatem nie może być miękki, tak, by starszej osobie łatwo było się na nim obracać i z niego wstawać. Przy tym musi być dopasowany do wagi seniora, tak, by nie uciskał ciała przez zbyt twardy wkład. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Polecane modele:

Materac Hilding Rock&Roll

Materac SleepMed Hybrid Supreme

Materac Hilding Pasodoble

Twardy materac przy problemach z kręgosłupem

Kiedy mamy zalecenia od specjalisty, by spać na twardszym materacu ze względu na wady lub schorzenia kręgosłupa, musimy zwrócić bardzo dużą uwagę na to, aby model był faktycznie twardszy, ale nie za twardy. Twardy materac przy problemach z kręgosłupem nadal musi być dopasowany do wagi i wzrostu użytkownika. Ważne jest też osobiste odczucie komfortu. Jeżeli nie czujemy się wygodnie na materacu, wyraźnie odczuwamy ucisk np. w obrębie łopatek czy bioder, wtedy warto wypróbować nieco bardziej miękkie modele.

Polecane modele:

Materac SleepMed Supreme

Materac Hilding Fandango

Materac Hilding Pasodoble

Twardy materac medyczny

Wiele spośród dostępnych materacy o wyższej twardości to twarde materace z certyfikatem medycznym. Oznaczenie to gwarantuje, że dany model przeszedł szereg specjalistycznych testów i spełnia rygorystyczne normy wyrobu medycznego. Dzięki temu mamy pewność, że materac będzie optymalnie podpierał kręgosłup, a przy tym zapewni też higieniczne warunki snu.

Polecane modele:

Materac SleepMed Hybrid Supreme

Materac Foam Royal Green Tytan

Materace Curem .log i .zip

Materac twardy – dla kogo jest odpowiedni? Dla bardzo wielu osób o różnych potrzebach i wskazaniach zdrowotnych. Pamiętaj jednak, że dla różnej wagi i wzrostu inny materac sprawdzi się jako podłoże o wyższej twardości. Jeżeli zastanawiasz się, jaki materac wybrać, napisz do nas lub zadzwoń. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni model.