Sprawdź, czym są materace nawierzchniowe. Dowiedz się, jakie mają zalety i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej. Podpowiemy Ci też, kiedy warto zakupić taki materac i jak dopasować go do indywidualnych potrzeb.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest materac nawierzchniowy?
 2. Czy materac nawierzchniowy jest dla Ciebie?
 3. Jakie główne zalety posiadają materace nawierzchniowe
 4. Poznasz modele materacy nawierzchniowych o różnych właściwościach
 5. Wyjaśnimy kiedy warto zaopatrzyć się w materac nawierzchniowy

Jaki materac nawierzchniowy sprawdzi się, jeśli śpisz na zbyt twardym podłożu? A jaki, jeśli potrzebujesz wygodnego rozwiązania do kampera czy na kemping? Wyjaśniamy w tym artykule. Dowiesz się, co to jest materac nawierzchniowy i dlaczego stanowi tak cenione rozwiązanie w tak różnych sytuacjach.

Co to jest materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy ma wiele zastosowań – to sprytne rozwiązanie, które pracuje nie tylko na Twoją wygodę, ale i na rzecz zdrowego snu. Przyda Ci się zarówno w domu, na campingu, jak i w gościnie. Z łatwością go przechowasz, nawet jeśli nie masz w mieszkaniu dużo wolnego miejsca, a przy tym, podobnie jak przy klasycznych materacach, możesz wybrać rozwiązanie pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb i kwestii zdrowotnych.

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że materac nawierzchniowy nie jest ani ochraniaczem, ani nakładką na materac. Często jest mylony z tymi akcesoriami, przez co możemy nie docenić wszystkich jego zalet.

 • Nakładki na materace – są tańsze i zabezpieczą główny materac przed plamami i wilgocią. Są jednak dużo cieńsze niż materace nawierzchniowe. W związku z tym nie zwiększają w wyczuwalny sposób wygody snu i na pewno nie mają właściwości prozdrowotnych. Materac nawierzchniowy chroni materac główny czy powierzchnię kanapy, ale przede wszystkim zwiększa też wygodę snu. Nakładka na materac nie spełnia tego zadania – jej funkcja jest czysto ochronna. Z drugiej strony wiele osób używa zamiennie określenia nakładka na materac i materac nawierzchniowy - wówczas mówimy o kilkucentrymetrowej wysokości, piankowych materacach.
 • Ochraniacze na materac – mają chronić materac główny przed wilgocią i zabrudzeniem i zapewnić Ci większą higienę snu. Nie wpłyną na jakość Twojego odpoczynku i nie wyrównają powierzchni, na której śpisz. Sytuacja jest więc podobna do nakładki na materac – żaden z tych przedmiotów nie wpłynie na wygodę snu.
 • Materac nawierzchniowy ma grubość kilku centymetrów i wkład z różnych rodzajów pianek. Dzięki temu zapewnia wiele korzyści, daleko wykraczających poza ochronę materaca podstawowego.

Zobacz również: Ranking materacy nawierzchniowych

Kobieta umieszcza materac nawierzchniowy na materacu głównym

Czy materac nawierzchniowy jest dla Ciebie? Fizjoterapeuta wyjaśnia

Materace nawierzchniowe – produkty o wielu zaletach

Warto zadbać o sen – w SypialniaPlus staramy się pokazać, jak duży wpływ na nasze życie ma jakość snu i to na czym śpimy. Jednocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze można lub warto zainwestować w nowy, dobrej jakości materac. Dla studentów, osób wynajmujących mieszkanie czy tych, którzy dużo czasu spędzają w podróży lub np. w sanatorium, świetnym rozwiązaniem może być właśnie materac nawierzchniowy. Dobrze dobrany materac nawierzchniowy na kanapę zapewni Ci miłe uczucie otulenia, jeśli śpisz na zbyt twardym podłożu lub doda twardości i sprężystości, jeśli materac albo kanapa są zbyt miękkie. Dostępne są nawet materace z chłodzącymi właściwościami, jeśli Twój materac sprawia, że się nadmiernie pocisz w czasie snu, a także modele z pianką termoelastyczną, która pomaga likwidować napięcie mięśniowe. Zobacz, co konkretnie może zapewnić materac nawierzchniowy:

Ochrona materaca i nowa jakość snu

Materac nawierzchniowy z powodzeniem wykorzystasz jako dodatkową ochronę materaca głównego. Przede wszystkim jednak sprawdzi się jako sposób na podniesienie jakości snu na niewystarczająco komfortowym materacu. Jeśli zmieniła się Twoja waga lub pojawiły się problemy z kręgosłupem albo jeśli materac ma wyczuwalne nierówności, możesz dobrać odpowiedni materac nawierzchniowy twardy lub bardziej miękki i dopasowujący się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. W zależności od oczekiwanych odczuć wybierz model, który zmiękczy albo utwardzi podłoże snu. W opisie materaca nawierzchniowego znajdziesz informację, jaki efekt zapewni ten konkretny model – zawsze możesz też poradzić się naszego sprzedawcy. Dzięki różnym typom materacy nawierzchniowych umożliwisz sobie zdrowy sen bez konieczności wymieniania głównego materaca.

Kanapa wygodna jak łóżko

Jeżeli śpisz na kanapie lub wersalce, to bardzo dobrym rozwiązaniem, które wyrówna powierzchnię snu i sprawi, że jakość Twojego odpoczynku będzie dużo wyższa, jest właśnie materac nawierzchniowy na wersalkę. Dodatkowa warstwa pianki na powierzchni kanapy i higieniczny pokrowiec zapewnią Ci zdrowsze środowisko snu i pomogą lepiej się wysypiać. Kanapy i wersalki nie mają zróżnicowanego poziomu twardości, a ze względu na ich wielozadaniowość muszą być twardsze niż większość materacy. Nie dopasowują się do sylwetki i nie zapewniają anatomicznego podparcia całego ciała. Dlatego tak wartościowym rozwiązaniem jest zainwestowanie w materac nawierzchniowy na kanapę. Doda on warstwę komfortowej pianki, która dopasuje się do kształtu Twojego ciała i zapewni ergonomiczne podparcie.

Kompaktowe rozwiązanie

Materace nawierzchniowe są też dobrym rozwiązaniem, kiedy w domu nocują goście – w ten sposób zapewnisz im wygodny sen nawet na zwykłej kanapie. Sprawdzi się także, gdy to Ty jedziesz w gości. Kiedy materace nie są już potrzebne, łatwo je zrolujesz, by zajmowały mniej miejsca.

Przeczytaj również: Materac dwustronny

Materac nawierzchniowy

Materac nawierzchniowy – właściwości

Materac nawierzchniowy na wersalkę, czy też wykorzystywany jako dodatek do materaca głównego to wykorzystanie właściwości standardowych materacy w wersji mini. Wbrew pozorom, mimo mniejszej liczby warstw materace nawierzchniowe mają wiele prozdrowotnych właściwości normalnych materacy. Zapewniają hipoalergiczne środowisko snu i prozdrowotne podparcie kręgosłupa.

Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej będzie reagował na ciepło i ciężar Twojego ciała, zapewniając przyjemne uczucie otulenia. Dodatek pianki wysokoelastycznej spowoduje, że otrzymamy materac nawierzchniowy twardy, który zagwarantuje stabilizację podłoża snu i zapewni większą sprężystość. Na rynku dostępny jest również materac nawierzchniowy z warstwą pianki chłodzącej – ten model szczególnie docenią osoby cierpiące na nadmierną potliwość w czasie snu.

Dopełnieniem materacy nawierzchniowych są pokrowce wykonane z tych samych tkanin i z wykorzystaniem tych samych technologii, które stosowane są przy produkcji pokrowców do standardowych materacy. Są więc antyalergiczne, zapewniają odpowiednią wentylację wkładu i przede wszystkim – w przypadku materacy dobrej jakości – można je prać. Z łatwością więc utrzymasz materac w czystości. Materace nawierzchniowe nie zastąpią standardowych materacy, ale pomogą podnieść jakość snu, bez względu na to, na jakim podłożu śpimy.

Zobacz także: Materace z kokosem

Kiedy warto zaopatrzyć się w materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy to praktyczne rozwiązanie, które zadba o Twoją wygodę, a może też w wymierny sposób wpłynąć na higienę snu. Kiedy warto zaopatrzyć się w materac nawierzchniowy? Oto kilka przykładów:

 • jeśli śpisz na kanapie lub wersalce,
 • jeśli śpisz na zbyt twardym lub miękkim materacu,
 • jeśli śpisz na wiekowym materacu,
 • jeśli śpisz na nierównym podłożu,
 • jeśli często nocują u Ciebie goście,
 • jeśli wybierasz się na kemping.

Zastanawiasz się jaki materac nawierzchniowy wybrać? Szukasz rozwiązania, które dopasuje się do Twojej budowy ciała? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni produkt dopasowany do Twoich potrzeb.