Zastanawiasz się kiedy wymienić materac na nowy? Dobrej jakości materac może zapewniać komfortowy sen nawet przez kilkanaście lat. Po czym jednak poznać, że wymiana materaca staje się koniecznością? Sprawdź kilka prostych „objawów”, które świadczą o tym, że warto rozejrzeć się za nowym materacem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co ile wymieniać materac?
  2. Kiedy wymienić materac?
  3. Co zrobić, jeśli wymiana materaca nie jest możliwa?

Jakie są sygnały, które świadczą o tym, że warto wymienić materac? Co ile wymiana na nowy model to absolutna konieczność? Wiele źródeł podaje, że powinno się to robić raz na 8-10 lat. W przypadku materacy z dłuższą gwarancją ta kwestia wygląda trochę inaczej, ponieważ z założenia mają one pozostać dłużej odporne na odkształcenia i utlenianie się pianek. Jednak i taki materac warto wymienić na nowy, jeśli wystąpiła jedna z opisanych poniżej sytuacji. Kiedy wymienić materac? Podpowiadamy!

Co ile wymieniać materac?

Jest kilka bardzo jasnych sygnałów, które świadczą o tym, że pora wymienić materac.

Materac ma odkształcenia

Kiedy powierzchnia materace stała się nierówna, pojawiły się w niej dołki albo wyraźne wgniecenie z jednej strony, wówczas zdecydowanie warto pomyśleć o zakupie nowego. Pojawienie się nierówności i odkształceń najczęściej wiąże się z niską jakością komponentów, z których zbudowany jest materac. Może w dokuczliwy sposób przeszkadzać w spokojnym śnie, nie wspominając już o tym, że materac nie będzie równo podpierał Twojego ciała, przez co nie pozwoli na pełną regenerację mięśni. Przy dłuższym użytkowaniu może to doprowadzić do bolesnych schorzeń kręgosłupa.

Sygnałem, który świadczy o tym, że materac należy wymienić na nowy, są też niewidoczne, ale wyczuwalne zmiany w postaci np. częściowej utraty sztywności i sprężystości wkładu. Taka zmiana jest co prawda niewidoczna gołym okiem, jednak staje się odczuwalna przy użytkowaniu materaca. Może to być wyraźne zmiękczenie pianek bądź wyrobiony wkład sprężynowy. Taki materac również nie zapewnia zdrowych warunków do snu.

Materac jest niewygodny, budzisz się obolały

Jeżeli Twój materac stał się niewygodny i odczuwasz ból stawów, mięśni, kręgosłupa lub np. drętwieją Ci dłonie – przyczyną może być zbyt miękki lub zbyt twardy materac. Co ile wymiana takiego materaca jest koniecznością? W tym przypadku to pytanie nie ma już takiego znaczenia. Wspomniane objawy mogą mieć oczywiście wiele przyczyn, jednak bardzo są one wywołane przez nieodpowiedni materac. Kilka godzin snu w nienaturalnej, ponaciąganej pozycji i nasze ciało będzie rano wołało o pomoc.

Przy zbyt miękkim podłożu, kiedy ciało zapada się w materac, mięśnie nie mogą się zregenerować: część z nich jest rozciągnięta, a część skurczona. Przy zbyt twardym podłożu ciało opiera się na 2-3 punktach, zamiast równomiernie na całej powierzchni. Zwiększony nacisk na te punkty utrudnia prawidłowe krążenie krwi i powoduje drętwienie kończyn, a także zmęczenie mięśni i stawów. Obydwa przypadki prowadzają do sytuacji, w której, będąc w stanie uśpienia, odczuwamy dyskomfort i szukamy optymalnej pozycji, kręcąc się i wybudzając z głębokiej fazy snu, kiedy nasze ciało powinno się regenerować.

Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to zmiana materaca nie może być kwestią bliżej nieokreślonej przyszłości. Powinna nastąpić jak najszybciej, by nie pogłębiać problemów ze snem.

Nasilone objawy alergii lub astmy

Jeśli zauważasz, że nasiliły się u Ciebie objawy alergii lub astmy i nie można tłumaczyć tego oczywistymi kwestiami jak np. kalendarz pyleń, zastanów się, czy winy za to nie ponosi materac. Zwróć uwagę na to, że śpiąc na materacu, stykamy się z nim dużą powierzchnią skóry i oddychamy nim. Jeżeli zatem materac wykonano z niskiej jakości pianek wywołujących u nas alergię, wówczas zdecydowanie warto zmienić go na taki, który jest oznaczony jako antyalergiczny.

Ta sama zasada dotyczy pokrowca na materac. Dobrej jakości pokrowce posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard, dzięki czemu masz gwarancję, że są one wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów. Dodatkowo pokrowce antyalergiczne uszyte są z tkanin, które przeciwdziałają rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy. Materac powinien zapewniać Ci zdrowe i higieniczne środowisko snu. Jeżeli podrażnia drogi oddechowe i wywołuje alergię, to zdecydowanie nie jest dla Ciebie odpowiedni.

Sprawdź rekomendowane materace dla alergików

Zmiana wagi

Jeżeli zdecydowanie zmieniła się Twoja waga lub zacząłeś spać z drugą osobą, wówczas też warto rozważyć zakup nowego materaca. W takiej sytuacji nie jest pytaniem, co ile wymienia się materac. Decydujące znaczenie ma tutaj ogólna zasada, zgodnie z którą materac dobieramy do wzrostu i wagi użytkownika, ponieważ od tego przede wszystkim zależy, jak wkład materaca będzie reagował na Twoje ciało i jakie podparcie Ci zapewni. Inny materac będzie twardy dla osoby o niższej wadze, a inny w przypadku osoby o wadze wyższej.

Jeżeli zaś śpicie na materacu, który był pierwotnie dopasowany pod potrzeby jednej z dwóch osób, to może on nie zapewniać komfortowego snu drugiej. Powodów jest kilka: inna waga, wzrost, sylwetka, kwestie zdrowotne czy inne preferencje co do twardości materaca. Są oczywiście materace, które dobrze sprawdzają się w nawet w przypadku par o dużej różnicy wagi, ale jeżeli któreś z Was odczuwa dyskomfort lub ma problemy z wysypianiem się to znak, że warto zmienić materac.

Zobacz, jakie polecamy materace dla par

Czysty, nowy materac z pikowanym pokrowcem

Kiedy wymienić materac?

Czasem kwestią, która wpływa na konieczność wymiany materaca, nie jest zużycie jego wkładu, tylko inne sytuacje „losowe”. Zastanów się nad zmianą materaca w przedstawionych niżej przypadkach.

Jeśli materac jest "po kimś"

Jeżeli otrzymaliśmy od kogoś materac (zazwyczaj od kogoś z rodziny, kto sam wymieniał), to naturalnie możemy z niego korzystać, pod warunkiem, że nie jest to bardzo stary materac ani zniszczony (popękana pianka, skrzypiące sprężyny czy zalanie płynami). Jeśli materac jest w całkiem dobrym stanie, to można go wykorzystać. Ze względów higienicznych powinno być to tylko chwilowe rozwiązanie, dobre do czasu zakupu własnego, nowego materaca.

Jeśli doszło do zalania materaca

W niektórych przypadkach można spróbować wysuszyć wkład – największe szanse powodzenia będą tutaj w przypadku materaca piankowego, zdecydowanie trudniej to zrobić przy materacu sprężynowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet wysuszony wkład nigdy już nie będzie taki sam jak przedtem. Zaś wilgoć, której nie uda nam się wysuszyć, może w łatwy sposób doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Jednym zdaniem: podłoże snu przestanie być higieniczne.

Kiedy upłynęła gwarancja

Dobrej jakości materace przekraczają żywotnością swoje okresy gwarancyjne, jeśli odpowiednio o nie dbamy. Nie zmianie to jednak faktu, że po upływie określonego przez producenta czasu warto zmienić materac na nowy, by odświeżyć środowisko snu. Co ile wymienia się materac dobrej jakości? Średnia długość gwarancji to z reguły 10 do 15 lat. Wielu producentów tańszych materacy, udziela na swoje produkty 5 lat gwarancji. Widzisz więc, że rozbieżność jest spora, a różnica lat, w czasie których możesz zapewnić sobie spokojny sen, sprawia, że inwestycja w droższy materac staje się w większości wypadków bardzo opłacalna.

Jeżeli śpisz na kanapie lub wersalce

Obecnie świadomość społeczeństwa odnośnie zdrowego snu jest coraz większa i w nowych mieszkaniach i domach od razu projektowane są osobne sypialnie z dużym łóżkiem jako miejscem wyciszenia i relaksu. Żadna, choćby najdroższa i najwspanialsza kanapa nie zapewni optymalnego i zdrowego ułożenia ciała oraz solidnego podparcia kręgosłupa. Niewielkie, luźno połączone ze sobą poduchy z gąbki tapicerskiej nie dadzą odpocząć zmęczonemu ciału po całym dniu w takim stopniu, jak zadba o to materac. Zawsze, gdy tylko jest to możliwe, warto zainwestować w porządny materac, który otworzy drzwi do całkiem innego świata relaksu.

Co zrobić, jeśli wymiana materaca nie jest możliwa?

Oto kilka prostych rozwiązań, które mogą na chwilę poprawić komfort snu:

Porada dotycząca wymiany materaca

Kiedy wymienić materac na nowy? Po upływie okresu gwarancyjnego lub jeśli spełniony jest jeden z powyższych warunków. Tak naprawdę to pytanie, na które w gruncie rzeczy jesteś w stanie odpowiedzieć sobie sam, kierując się podanymi wyżej wskazówkami. Dadzą Ci one pojęcie, czy to już odpowiedni czas, aby zainwestować w nowy produkt. Pamiętaj, że materac pełni bardzo istotną rolę w profilaktyce i rehabilitacji wad kręgosłupa. Tym bardziej nie należy traktować niewygodnego materaca na zasadzie „jakoś się przemęczę”. Jeżeli Twój materac nie zapewnia Ci komfortowego odpoczynku, to podstawowy argument, że nie warto się zastanawiać, co ile wymiana materaca jest wskazana, tylko od razu zacząć się rozglądać za nowym modelem.

Kupując w naszym sklepie internetowym, masz możliwość testowania materaca przez 30 nocy – to idealny sposób, żeby przekonać się, czy dany model spełnia Twoje oczekiwania. A jeżeli zastanawiasz się jaki materac wybrać, skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać materac do Twojej sylwetki, kwestii zdrowotnych i osobistego poczucia komfortu.