Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

Nadmierna senność - dowiedz się jak rozpoznać problem, jakie mogą być jego przyczyny, a także jakie niesie ze sobą skutki. Podpowiemy Ci również, czy możesz samodzielnie spróbować zaradzić tej dolegliwości i kiedy należy udać się do specjalisty.

Spis treści:

 1. Nadmierna senność - jak ją rozpoznać?
 2. Nadmierna senność - przyczyny i skutki
 3. Nadmierna senność - jak sobie z nią poradzić?

Nadmierne zmęczenie i senność to dolegliwości znane chyba każdej osobie dorosłej. Występujące sporadycznie mają najczęściej swoją przyczynę w przejściowych zdarzeniach, jak np. okazjonalne niedospanie. Jednak występujące częściej nie tylko wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie, ale też mogą mieć swoje źródło w poważniejszych problemach zdrowotnych lub nieodpowiednim stylu życia. Sprawdź jakie mogą być przyczyny nadmiernej senności i jak możesz jej zaradzić.

Nadmierna senność - jak ją rozpoznać?

Zmęczenie towarzyszy nam na co dzień - jest ono związane z codzienną aktywnością i jednocześnie sygnałem, który wysyła nasze ciało i umysł byśmy się zatrzymali i odpoczęli. Jednak nadmierna senność w ciągu dnia, jak sama nazwa wskazuje, jest patologicznym uczuciem zmęczenia, niezwiązanym z naszą aktywnością i faktycznym stopniem znużenia organizmu, dlatego zaliczana jest do zaburzeń snu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mimo przespanej nocy i tak rano nie będę czuły się wypoczęte i będą się powstrzymywać przed zaśnięciem w ciągu dnia. Nadmierna senność u osób starszych, ale też i każdej innej osoby, która cierpi na tę dolegliwość, często wiąże się z dodatkowymi objawami, jak np. problemy z pamięcią i koncentracją, wolniejsza mowa, czy rozdrażnienie i poczucie niepokoju. Z tego też powodu osoby te często są postrzegane jako ludzie leniwi. Hipersomnia, czyli właśnie nadmierna senność niezwiązana z nocnym odpoczynkiem, należy do objawów niecharakterystycznych, a więc takich, które mogą mieć wiele przyczyn.

Nadmierna senność

Nadmierna senność - przyczyny i skutki

Jeżeli nadmierna senność i zmęczenie towarzyszą Ci często i nie mijają po odpoczynku i długim śnie, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który powinien przeprowadzić szeroki wywiad i zlecić m.in. badania krwi, by zdiagnozować przyczynę. Nadmierna senność u osób starszych i dzieci może wynikać z wielu czynników i chorób:

 • Zła higiena snu. Jest on przez to nieefektywny i nie zapewnia dobrej regeneracji.
 • Nieodpowiedni materac i/lub poduszka. Źle dobrany materac może skutecznie zakłócić nocny odpoczynek, prowadzić do częstych wybudzeń w nocy i pogłębiać problemy zdrowotne. Dowiedz się więcej Kiedy wymienić materac na nowy? Podpowiadamy!
 • Cukrzyca. W tym wypadku nadmierne zmęczenie i senność często jest wywołane odwodnieniem.
 • Niedoczynność tarczycy. Gorsza tolerancja wysiłku, osłabienie i niemijające uczucie zmęczenia mogą sugerować zaburzenia pracy tarczycy.
 • Przewlekła niewydolność serca. W tym wypadku zmęczeniu towarzyszyć mogą inne, bardzo zróżnicowane objawy.
 • Zaburzenia na tle psychicznym - często wiążą się z bezsennością, czy koszmarami sennymi, które przerywają sen i nie pozwalają się wyspać.
 • Bezdech senny. Nadmierna senność w ciągu dnia wywołana może być przez nieefektywność nocnego odpoczynku, która spowodowana jest częstymi wybudzeniami - krótkimi, często nieuświadomionymi, a wywoływanymi naprzez bezdech senny. Dowiedz się więcej Bezdech senny - objawy i przyczyny.
 • Zespół przewlekłego zmęczenia.

Nadmierna senność - jak sobie z nią poradzić?

W zależności od przyczyn nadmiernej senności różne będą metody radzenia sobie z nią. Bez względu jednak na to, czy wiąże się ona z poważniejszymi schorzeniami, jak cukrzyca, niewydolność serca lub bezdech senny, zawsze zadbanie o odpowiednie warunki do snu jest kwestią bardzo istotną. Przeczytaj koniecznie Higiena snu - co to jest?, podajemy tam krótki przepis na efektywny i zdrowy sen. Zwróć też uwagę na to, czy śpisz na dobrym materacu. Niewygodny materac, przez który w nocy ciągle zmieniasz pozycję, nie pozwoli Twojemu ciału na regenerację. Tak samo zdecydowanie warto zrezygnować z produktów, które spłycają sen, jak alkohol, czy kofeina. Podane powyżej sposoby radzenia sobie z nadmierną sennością są wartościowe bez względu na przyczyny, które leżą u podstaw hipersomnii. Jednak jeśli wynika ona z poważniejszych schorzeń, wówczas konieczne będzie też wdrożenie odpowiedniej terapii.

Przyczyny nadmiernej senności mogą być różne, dlatego pamiętaj, że każdy niepokojący objaw, a zwłaszcza taki, który występuje często lub się regularnie powtarza, lepiej jest skonsultować z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania w celu zdiagnozowania przyczyny. Sen jest kluczową kwestią dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu, dlatego nie tylko należy dbać o jego jak najlepszą jakość, ale też i reagować, gdy nie jest on tak efektywny jak być powinien. Nadmierna senność i zmęczenie nie powinny towarzyszyć Ci na co dzień.