Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

Budzenie się w nocy - jakie są najczęstsze przyczyny i czy zawsze u podstaw leży poważne schorzenie? Wyjaśniamy w tym artykule. Podpowiadamy też jak sobie poradzić z tym problemem i kiedy należy zwrócić się do specjalisty.

Spis treści:

 1. Częste budzenie się w nocy - przyczyny
 2. Budzenie się w nocy a choroby
 3. Budzenie się w nocy - co zrobić z tym problemem?

Kolejny raz wpatrujesz się w sufit o 3 nad ranem? Pora odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego budzę się w nocy. Przyczyn może być bardzo wiele: począwszy od niezdrowego stylu życia, przez stres, źle dobrany materac, aż po choroby. Warto chwilę się zastanowić co może sprawiać, że dokucza Ci wybudzanie się w nocy - istnieje duża szansa, że niewielka zmiana pomoże w końcu spokojnie się wyspać.

Częste budzenie się w nocy - przyczyny?

Większość z nas budzi się raz lub kilka razy w ciągu nocy. Jeżeli przy tym występują też problemy z szybkim zaśnięciem, nie jesteś w stanie zapewnić swojemu organizmowi odpowiedniej ilości snu. Dlatego warto jest dowiedzieć się co najczęściej powoduje zaburzenia snu. Budzenie się w nocy może być przejawem choroby, ale najczęściej są to przyczyny bardziej prozaicznie:

 • picie pod wieczór alkoholu lub napojów z kofeiną
 • palenie papierosów (nikotyna działa pobudzająco)
 • nieodpowiednie środowisko snu (duszne, gorące powietrze w sypialni, hałasy dobiegające z zewnątrz, światło)
 • nieodpowiedni materac (zbyt twardy lub zbyt miękki materac może skutecznie zakłócić nocny odpoczynek)
 • stres (budzenie się w nocy z lękiem, który nie pozwala zasnąć, “wałkowanie” myśli w głowie)

Jak widzisz, budzenie się w nocy może wynikać z bardziej codziennych przyczyn, które stosunkowo łatwo można wyeliminować: zadbaj o lepsze warunki snu i zdrowszą dietę, postaraj się też zrelaksować i odprężyć przed snem.

Budzenie się w nocy a choroby

Czasem jednak inne przyczyny powodują zaburzenia snu. Budzenie się w nocy może być spowodowane:

 • Bólem. Nie tylko wywołanym przez zmiany zwyrodnieniowe, ale też wynikającym z poważnych chorób jak nowotwór, czy choroby serca.
 • Hormonami. Uderzenia gorąca i tzw. zimne poty mogą zakłócać sen i wybudzać w nocy.
 • Problemami z trawieniem wynikającymi np. ze stanu zapalnego w układzie pokarmowym: zgaga, refluks, ból brzucha często nie pozwalają się wyspać.
 • Chorobami takimi jak Parkinson czy choroba Alzheimera.
 • Częstymi wizytami w toalecie: z powodu cukrzycy lub np. zapalenia pęcherza moczowego.
 • Bezdechem sennym: budzenie się w nocy z lękiem czasem wynika z problemów z oddychaniem. Astma, czy zapalenie oskrzeli i choroby płuc także mogą powodować częste wybudzanie się.
 • Problemami psychologicznymi: depresja, schizofrenia, choroba dwubiegunowa, zaburzenia lękowe.

Warto też pamiętać, że budzenie się w nocy może być efektem przyjmowania niektórych leków, w tym beta-blokerów, leków przeciwdepresyjnych, czy leków na ADHD.

Budzenie się w nocy - co zrobić z tym problemem?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie warunki do snu. Umysł musi mieć możliwość wyciszenia się, a Twoje ciało powinno się odprężyć. Zrezygnuj z pobudzających aktywności przed snem, zadbaj o odpowiednią dietę, szczególnie bez alkoholu i kofeiny. Zwróć uwagę na to na czym śpisz: dobry materac wspomoże proces rehabilitacji przy schorzeniach kręgosłupa i może zmniejszyć sygnały bólowe. Tak samo czysty materac zapewni spokojniejszy sen alergikom. Utrzymuj niską temperaturę w sypialni, pamiętaj przewietrzyć pokój przed snem i zaciemnić okna. Zrezygnuj też z elektroniki takiej jak komputer, czy telefon na godzinę przed snem. Tzw. higiena snu to czynnik niemniej istotny także w przypadku osób cierpiących na choroby, które same w sobie utrudniają spokojny sen. Jeżeli w grę wchodzą kwestie zdrowotne, które powodują budzenie się w nocy, wówczas tym bardziej warto zadbać o to, by warunki do snu były jak najbardziej komfortowe. Pamiętaj, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem jeżeli problemy ze snem nie ustępują, by wykluczyć poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Dlaczego budzę się w nocy? Warto poszukać odpowiedzi na to pytanie, ponieważ odpowiednia ilość snu każdej nocy jest kluczowa nie tylko dla Twojego samopoczucia, ale też dla zdrowia.

Więcej o skutkach niedoboru snu piszemy w artykule: Brak snu - skutki mogą być poważne

Jeżeli natomiast wybudzanie się w nocy spowodowane jest niewygodnym materacem chętnie pomożemy Ci dopasować odpowiedni model w najlepszej cenie. Pamiętaj, że kupując materac w naszym sklepie internetowym możesz go testować 20 nocy - na spokojnie sprawdzisz, czy ten konkretny materac w końcu pomaga Ci się wyspać.