Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Dlaczego ludzie chrapią? Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny chrapania i jak można spróbować walczyć z tą dolegliwością. Wyjaśniamy też, kiedy warto udać się do lekarza po profesjonalną pomoc.

Spis treści

  1. Przyczyny chrapania – dlaczego warto je poznać?
  2. Chrapanie – przyczyny
  3. Co na chrapanie? Leczenie chrapania

Chrapanie to tak powszechna przypadłość, że według najnowszych badań chrapie 4 na 5 mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Kobiety cierpią na tę dolegliwość rzadziej, jednak i u nich występuje ona stosunkowo często. Jakkolwiek chrapanie przyczyny może mieć bardzo proste i oczywiste, istnieją jednak sytuacje, w których zdecydowanie warto poradzić się lekarza. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są przyczyny chrapania w nocy i jak przestać chrapać, przeczytaj nasz artykuł.

Przyczyny chrapania – dlaczego warto je poznać?

Powody chrapania mogą być bardzo różne, ostatecznie jednak wynika ono z utrudnionego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Dla osób postronnych przypadłość ta może być bardzo uciążliwa. Głośne, uporczywe chrapanie wybudza osobę śpiącą obok. Jeżeli powtarza się ono każdej nocy, może skutecznie uniemożliwić bliskiej nam osobie wysypianie się. Badania pokazują, że śpiąc obok chrapiącej osoby, tracimy 1-1,5 godziny snu każdej nocy. Z tego też względu warto poznać przyczyny chrapania, by wiedzieć jak przestać chrapać i nie zakłócać snu bliskiej osobie. Nie mówiąc już o tym, że dobrze jest sprawdzić, czy chrapanie nie jest objawem poważniejszego problemu.

Właśnie ze względu na własne zdrowie oraz samopoczucie nie warto lekceważyć chrapania i lepiej spróbować zdiagnozować jego przyczynę. Dlaczego? Gorsze dotlenienie organizmu i wynikające z niego zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy czy problemy z koncentracją to tylko kilka najbardziej oczywistych skutków uporczywego chrapania. Obniżona wydolność fizyczna i potencja również stanowią skutki niedotlenienia organizmu, którego pośrednią przyczyną jest właśnie chrapanie. Co więcej, czasem u podstaw całego problemy leżą poważniejsze schorzenia, które wymagają specjalistycznego leczenia. Dlatego nie warto lekceważyć tej dolegliwości i lepiej poznać powody chrapania.

Sprawdź także: Najlepsza poduszka ortopedyczna – ranking

chrapanie-przyczyny

Chrapanie – przyczyny

Bardzo często bezpośrednią przyczyną chrapania jest nadmierne rozluźnienie mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe. W rezultacie następuje zwężenie górnych dróg oddechowych, które są przyblokowane przez opadające podniebienie miękkie i języczek.

W „łagodnych” postaciach chrapanie wynika z fizjologicznej budowy tego odcinka dróg oddechowych i ze złej pozycji snu. W takich sytuacjach leczenie chrapania nie jest koniecznie i zazwyczaj wystarczy zmiana poduszki. Najlepszą w takiej sytuacji odpowiedzią na pytanie „Co na chrapanie?” jest wybór poduszki profilowanej. Z łatwością dobierzesz odpowiedni rozmiar i wysokość do naszego wzrostu.

Zobacz też: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

Wśród innych, niegroźnych przyczyn chrapania wymienia się też m.in.:

• skrzywienie przegrody nosowej,

• obrzęk małżowin nosowych,

• polipy nosa,

• przerost migdałków,

• alergię,

• otyłość,

• nadużywanie alkoholu,

• palenie tytoniu.

Kiedy przyczyny chrapania sięgają dalej niż zła pozycja snu i wady anatomiczne? Chrapanie może być objawem poważniejszej choroby – bezdechu sennego. Pamiętaj jednak, że nie każde chrapanie oznacza bezdech, ale z drugiej strony bezdechowi sennemu zawsze towarzyszy chrapanie.

Przeczytaj koniecznie: Bezdech senny – objawy i przyczyny. Jak go leczyć?

powody-chrapania

Co na chrapanie? Leczenie chrapania

Leczenie chrapania zależy od jego przyczyny, a żeby tę określić, konieczna jest diagnostyka. Ocenie powinno się poddać budowę górnych dróg oddechowych oraz drożność przewodów nosowych. Oprócz tego często wskazane jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, takich jak: badanie snu czy tomografia komputerowa. Na pewno zbadanie przyczyny chrapania jest konieczne, jeżeli towarzyszą mu przerwy w oddychaniu lub spłycony oddech.

Jeżeli chrapanie ma swoje przyczyny w wadach anatomicznych, to wiele z nich można usunąć chirurgicznie. Bez względu jednak na przyczynę chrapania, jeżeli jest ono uciążliwe, a tym bardziej jeśli czujesz się chronicznie zmęczony, cierpisz na bóle głowy, masz problemy z koncentracją – nie lekceważ problemu i skonsultuj się z lekarzem.

Leczenie chrapania, które nie wynika z bezdechu sennego, opiera się też na: zrzuceniu zbędnej masy ciała, niespożywaniu alkoholu przed snem i rzuceniu palenia. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, w przypadku fizjologicznego chrapania ważną rolę odgrywa też pozycja w czasie snu. Spanie na wznak i na wysokiej poduszce będzie nasilało objawy.

Zobacz również: Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Chrapanie to zaburzenie snu. Negatywnie wpływa na sen osób postronnych oraz obniża jakość nocnego wypoczynku osobie cierpiącej na tę dolegliwość. Warto zatem spróbować zdiagnozować przyczynę problemu, żeby dowiedzieć się, jak przestać chrapać. Zwłaszcza że niekiedy okazuje się, iż jest to objaw innego schorzenia, które wymaga pomocy specjalisty, a przyczyny chrapania w nocy są dużo poważniejsze.