Gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny, trzeba starannie przygotować się na jego przybycie do domu. Częstym rozwiązaniem nadal jest sypialnia i pokój dziecka w jednym. Dzięki naszym poradom urządzicie ją funkcjonalnie i przytulnie.

SPIS TREŚCI:

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Jest to również ogromne wyzwanie pod względem aranżacji wnętrz. Nie zawsze bowiem młodzi rodzice dysponują wystarczającą przestrzenią, by urządzić osobny pokój dla maleństwa. Wówczas sypialnia i pokój dziecięcy w jednym jest najlepszym wyborem. Jak zaaranżować wspólną przestrzeń, by była w pełni funkcjonalna i przytulna? I czy w ogóle warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Dowiecie się tego z poniższego poradnika.

Sypialnia z pokojem dziecka – wady i zalety

Jedna sypialnia dla rodziców z dzieckiem jest częstym rozwiązaniem w młodych rodzinach. Zazwyczaj jest to wynik konieczności i zbyt małego metrażu mieszkania na wygospodarowanie osobnego pokoiku dla dziecka. Niejednokrotnie takie rozwiązanie stanowi jednak świadomy wybór młodych rodziców.

Wspólna sypialnia z niemowlakiem ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia ciągłe czuwanie nad dzieckiem i jego bezpieczeństwem. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów czy niespokojnego snu maluszka możecie od razu zareagować i go utulić. Dziecko bez wątpienia będzie się czuło bezpieczniej podczas zasypiania i po przebudzeniu się, jeśli cały czas będzie widzieć rodziców.

Sypialnia i pokój dziecka w jednym jest również wygodna podczas nocnego karmienia. Zamiast wychodzić do osobnego pomieszczenia, wystarczy wstać z łóżka i nakarmić dziecko. Przede wszystkim jednak będziecie mieć pewność, że zawsze usłyszycie płacz głodnego lub niespokojnego dziecka i w porę zareagujecie.

Wspólna sypialnia z dzieckiem ma jednak również swoje wady. Przede wszystkim przez pierwsze miesiące życia niemowlęta najczęściej budzą się kilkukrotnie w ciągu jednej nocy. Z tego powodu płacz będzie za każdym razem budził oboje rodziców. Zawsze istnieje również ryzyko, że maluch, nawet gdy trochę podrośnie i warunki lokalowe na to pozwolą, nie będzie chciał przenieść się do swojego pokoiku.

Sypialnia z pokojem dziecka w wieku przedszkolnym może być już nieco mniej wygodnym rozwiązaniem. Podstawowym problemem może być wówczas konieczność dostosowania całego planu dnia do godzin snu dziecka oraz całkowity brak prywatności rodziców i dziecka. Pokój może stać również zbyt ciasny, gdy pojawi się konieczność wyznaczenia strefy przeznaczonej do zabawy i na przechowywanie coraz większej ilości rzeczy dziecka. Warto mieć to więc na uwagę, zanim zdecydujecie się na urządzenie kącika dla dziecka w swojej sypialni.

Sprawdź również: Jaki materac dla dziecka?

Kobieta z dzieckiem w sypialni

Łóżeczko w sypialni – aranżacje i wskazówki

Połączenie pokoju dziecięcego z sypialnią rodziców stanowi jednak rozwiązanie, które, pomimo kilku niedogodności, warto wypróbować. Konieczne jest jednak staranne przemyślenie tego, jak ma wyglądać sypialnia z dzieckiem. Inspiracje aranżacji tego szczególnie ważnego pomieszczenia znajdziecie poniżej.

W pierwszych tygodniach życia dziecka lepiej nie rozgraniczać części rodziców od części dla maluszka. Sypialnia z kącikiem dla niemowlaka powinna przede wszystkim gwarantować poczucie bezpieczeństwa. Warto więc dopasować styl i kolor łóżeczka do innych mebli w pokoju. Dzięki temu całość będzie dobrze się prezentować i stanowić stylistyczną jedność. Pamiętaj jednak o tym, że łóżeczka dziecka nie można nigdy ustawiać bezpośrednio przy kaloryferze ani pod oknem. Zarówno źródło ciepła, jak i źródło chłodnego powietrza mogą być dla maluszka niebezpieczne. Warto więc zastanowić się, jak zaaranżować sypialnię, by łóżeczko mogło znaleźć się w wygodnym miejscu oraz by był do niego łatwy dostęp.

Bardzo duży komfort dziecku i rodzicom zapewnia subtelny parawan, który wieczorem oddzieli obie przestrzenie. Dzięki temu światło lampki nocnej nie będzie przeszkadzało maluszkowi w czasie snu, a Wy nie będziecie musieli spędzać czasu po ciemku.

Warto od razu zastanowić się nad tym, na jak długo chcecie umieścić łóżeczko w sypialni. Aranżacje będą różne w zależności od tego, czy ma to być sytuacja krótkotrwała, czy maluch zamieszka u Was na dłużej. Jeżeli macie w planach wygospodarowanie osobnego pokoiku dla dziecka lub przeniesienie łóżeczka do pokoju starszego rodzeństwa po kilku miesiącach, nie musicie całkowicie zmieniać wystroju dotychczasowej sypialni. Wystarczy wówczas, że wygospodarujecie trochę miejsca na łóżeczko i przewijak. Szafa na ubranka i wszystkie dziecięce akcesoria mogą od razu znaleźć się w pokoju starszych dzieci.

Sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej, gdy wspólna sypialnia dla rodziców z dzieckiem pozostanie z Wami na dłużej. W takim wypadku konieczny może być generalny remont sypialni. Jeżeli dominują w niej ciemne kolory, najlepiej nieco ocieplić wnętrze poprzez przemalowanie ścian na jasne odcienie. Będzie to pierwszy krok do stworzenia przestrzeni przyjaznej dla dziecka. Warto również zadbać o ewentualne uszczelnienie okien, aby maluszek nie był narażony na przeziębienie. To oczywiście nie wystarczy, aby sypialnia z kącikiem dla niemowlaka stała się funkcjonalnym i wygodnym pomieszczeniem.

Przeczytaj także: Biuro w sypialni – jak osiągnąć aranżacyjny kompromis?

Sypialnia z pokojem dziecka

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – o czym należy pamiętać?

Lista przedmiotów, które powinny znaleźć się w dziecięcym pokoiku, jest naprawdę długa i cały czas się rozszerza wraz z rozwojem malucha. Wspólna sypialnia z dzieckiem musi jednak przede wszystkim zawierać łóżeczko, a w nim wygodny materacyk.

Materac Hilding Dobranocka doskonale spełni się w tej roli. Wykonany został z elastycznej pianki Flexifoam, dzięki czemu jest niezwykle przyjemny w dotyku i w pełni bezpieczny dla kości malucha. Świetnym wyborem będzie także materac Janpol Fini wykonany z lateksu, który stanowi doskonałe wsparcie dla całego ciała. Na uwagę zasługuje również materac Janpol Toni przeznaczony przede wszystkim dla dzieci wykazujących objawy alergii. Bez wątpienia spokojny i bezpieczny sen maluszkowi zapewni materac Hilding Safety Smyk. Ten model wyróżnia się przede wszystkim unikalnym kształtem łódeczki. Chroni on dziecko przed kontaktem z twardymi elementami łóżeczka oraz wypadnięciem z niego.

Łóżeczko i materac są najważniejszym, ale nie jedynym elementem wyposażenia, który powinna zawierać sypialnia i pokój dziecięcy w jednym. W pierwszych miesiącach życia musicie wygospodarować osobny kąt na przewijak i wszystkie niezbędne do niego akcesoria. Gdy dziecko zacznie raczkować i chodzić, sytuacja stanie się bardziej skomplikowana, ponieważ potrzebna będzie większa przestrzeń pozbawiona niebezpiecznych krawędzi. W tym okresie warto postawić na minimum i w sypialni pozostawić wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy.

W dziecięcym pokoiku musi się oczywiście znaleźć także przestrzeń do zabawy. Warto więc umieścić w wyznaczonym obszarze dywan i pojemniki na zabawki, mały stolik z krzesełkami oraz biblioteczkę na książeczki dla malucha. Warto w tym miejscu ustawić również dziecięcą lampkę oraz kolorowe dekoracje.

Zobacz również: Materace dla dzieci – ranking sprawdzonych produktów

Kącik dla dziecka w sypialni

Sypialnia z dzieckiem – zadbaj o przestrzeń dla siebie

Pamiętajcie o tym, że jedna sypialnia z niemowlakiem nie oznacza, że musicie całkowicie rezygnować z przestrzeni dla siebie. Zadbajcie więc również o swój komfort i wybierzcie wygodne łóżko materac dla siebie, nawet jeśli zajmie sporo miejsca. Wyznaczcie również fragment pokoju, który będzie tylko Wasz. Nie pozwólcie się także przytłoczyć dziecięcym akcesoriom i ubrankom i rozdzielcie racjonalnie miejsce w szafie i komodach, aby nie zabrakło miejsca na Wasze rzeczy. Tylko wtedy dzielenie sypialni z dzieckiem nie będzie uciążliwe i wszyscy będą czuli się w niej komfortowo i swobodnie.

Gdy w mieszkaniu brakuje miejsca lub po prostu boicie się o bezpieczeństwo maluch, oczywistym wyborem wydaje się wspólna sypialnia z dzieckiem. Inspiracje i przydatne wskazówki aranżacyjne, które ułatwią przystosowanie pokoju do potrzeb malucha, postaraliśmy się przybliżyć w tym artykule. Zapraszamy do skorzystania z naszych rad oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego SypialniaPlus, w którym dostępny jest każdy opisany powyżej materac dla dziecka.