Żółte plamy na materacu - skąd się biorą i jak je usunąć
Żółte plamy na materacu to w większości przypadków po prostu brud. Przyczyny ich powstania mogą być różne, ale warto mieć z tyłu głowy, że nie jest to tylko kwestia estetyki, ale też przede wszystkim zdrowia: skóry i dróg oddechowych. Jak powstają nieestetyczne plamy i czym wyczyścić materac? Wyjaśniamy.
SPIS TREŚCI:
- Skąd żółte plamy na materacu
- Jak usunąć żółte plamy z materaca - domowe sposoby
- Stare plamy na materacu - ja je usunąć?
- Zapobieganie przyszłym plamom
Skąd żółte plamy na materacu
Pot - najczęstsza przyczyna żółtych przebarwień na materacu
Czy wiesz, że średnio każdy z nas wypaca ⅓ szklanki potu każdej nocy? Z kolei w przypadku nastolatków w okresie burzy hormonalnej, a także dorosłych osób ze skłonnością do nadmiernego pocenia się w czasie snu, ilość potu jest jeszcze większa. Taka suma wilgoci z łatwością przenika cienką barierę prześcieradła i wsiąka w materac, tworząc żółte, nieestetyczne plamy na pokrowcu materaca, a z czasem odbarwiając nawet i pianki wewnątrz wkładu.
Możesz się zastanawiać czemu tak się dzieje, skoro pot jest bezbarwny. Wynika to przede wszystkim z zawartego w nim mocznika, która w reakcji z bakteriami zasiedlającymi powierzchnię materaca rozkłada się na związki mogące odbarwić materac, m.in. na amoniak.
Jeśli nie zadbasz o regularne czyszczenie materaca zacznie on w końcu nieprzyjemnie pachnieć, co będzie wyczuwalne nawet po zmianie pościeli.
Kosmetyki: balsamy i olejki
Oprócz samego potu, wraz z nim do materaca przenikają kosmetyki stosowane przed snem, jak balsamy, czy olejki do ciała, co również wpływa na to, że na materacu pojawiają się żółte przebarwienia i obniżają się warunki snu.
Na szczęście w większości przypadków takie zanieczyszczenia można łatwo usunąć, przywracając dzięki temu higieniczne środowisko snu. Ważna będzie też na przyszłość profilaktyka, czyli skuteczne zabezpieczenie materaca przed zabrudzeniem.
Zobacz: Jak wyczyścić materac
Picie, jedzenie i mocz
Rozlane napoje, resztki jedzenia lub sosów, albo mocz - to też bardzo częste powody, dla których powstają żółte plamy na materacu. Każde z tych zanieczyszczeń może przyczynić się do rozwoju pleśni na pokrowcu lub wewnątrz wkładu. Odpowiadają za nieprzyjemny zapach materaca i mogą też powodować pogłębianie się objawów alergii.
Starość nie radość, czyli pianki, które żółkną z czasem
Żółty kolor pianek tworzących wkład materaca może wynikać nie z zabrudzenia, ale po prostu ze starości. Pianki utleniają się i po czasie zaczynają zmieniać kolor, blednąć lub nabierając żółtego koloru. O ile nie wiąże się to z zanieczyszczeniem wkładu, materac nadal z powodzeniem może zapewniać zdrowe warunki snu - w dobrych materacach zmiana koloru nie wpływa na responsywność pianek. Jeśli jednak Twój materac ma już wiele lat lub minął jego okres gwarancyjny, warto wymienić go na nowy model, bo pianki mogą być już zużyte.
Jak usunąć żółte plamy z materaca - domowe sposoby
Pranie pokrowca
Pierwszy i najbardziej oczywisty sposób czyszczenia materaca i na usuwanie plam to upranie pokrowca. Wiele materacy wyposażonych jest w zdejmowane pokrowce z zamkiem rozdzielczym. Dzięki temu bez problemu zdejmiesz taki pokrowiec z materaca i upierzesz w domowej pralce. Przestrzegaj instrukcji prania na metce, żeby nie skurczyć pokrowca przez zbyt wysoką temperaturę.
Dowiedz się więcej: Jak prać pokrowiec na materac
Soda oczyszczona
Z powodzeniem możesz też wyczyścić materac sodą oczyszczoną. To tani i powszechnie dostępny środek, który pomaga walczyć z żółtymi plamami, szczególnie tymi, które mają kwaśny odczyn, czyli np. plamami z potu. Soda reaguje z kwasami w plamach, pomagając “wyciągnąć” ją z powierzchni materaca i usunąć. Dodatkowo, czyszczenie materaca sodą skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy
Jak stosować? Z sody oczyszczonej i odrobiny wody zrób gęstą papkę. Rozprowadź ją na plamie i pozostaw na min. pół godziny. Trzeba następnie dokładnie odkurzyć materac lub zebrać sodę szmatką.
Ocet
Wbrew powszechnej opinii, jeśli chcesz efektywnie walczyć z żółtymi plamami na materacu, nie powinieneś łączyć sody oczyszczonej i octu przed nałożeniem ich na zabrudzenia. Soda jest zasadowa, a ocet kwasowy. W wyniku połączenia dochodzi do reakcji chemicznej, przez którą składniki mieszaniny niwelują wzajemnie swoje działanie.
Jak stosować? Żółte, uporczywe plamy posyp obficie sodą i dopiero wtedy spryskaj materac octem. Reakcja spieniania zachodząca na materacu może pomóc rozbić plamę i skuteczniej ją usunąć.
Sam w sobie ocet też możesz stosować, w usuwaniu różnego rodzaju plam. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1. Zawarty w nim kwas octowy ma działanie antybakteryjne i pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj jednak, by nie przemoczyć wkładu materaca.
Woda utleniona i płyn do mycia naczyń
To kolejne rzeczy, które są w każdym domu i są odpowiedzią na pytanie jak usunąć żółte plamy z materaca. Woda utleniona ma działanie wybielające, a płyn do naczyń dobrze rozpuszcza tłuszcze, dlatego ten zestaw dobrze sprawdza się w przypadku czyszczenia materaca.
Jak stosować? Pół szklanki wody utlenionej wymieszaj z 1 łyżką płynu do mycia naczyń. Spryskaj plamę i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie wytrzyj czystą ściereczką.
Możesz też dodać kilka kropel olejku eterycznego, żeby odświeżyć zapach materaca.
Środki enzymatyczne
Enzymatyczne środki czyszczące mogą skutecznie usunąć pot, mocz, czy plamy z jedzenia. Zwarte w nich enzymy rozkładają białka i tłuszcze, które są w organicznych zanieczyszczeniach. Środki enzymatyczne “trawią” plamy, rozbijając je na łatwe do usunięcia cząsteczki. Dodatkową zaletą tej metody, jest to, że środki enzymatyczne są delikatne dla tkanin i eliminują przykre zapachy, związane z rozkładaniem się resztek organicznych
Jak stosować? Nałóż środek enzymatyczny na plamę. Możesz użyć ściereczki lub spryskać roztworem miejsce zabrudzenia. Pozostaw na powierzchni zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle 15–30 minut), aby enzymy mogły rozłożyć plamę. Po tym czasie wilgotną ściereczką zetrzyj środek i pozostałości plamy.
Stare plamy na materacu - ja je usunąć?
Myjka parowa i odkurzacz piorący
Jeśli domowe sposoby nie przyniosły rezultatu lub plamy są stare, możesz użyć myjki parowej. Wypuszczana pod ciśnieniem gorąca para zabija mikroorganizmy żyjące na materacu, a przy tym może rozpuścić uporczywą plamę. To też dobre rozwiązanie w przypadku osób o wyjątkowo wrażliwej skórze.
Na podobnej zasadzie wyczyścisz materac za pomocą odkurzacza piorącego - wraz z parą wydostaje się też środek piorący, który ma dodatkowe właściwości czyszczące. Warto uważać, żeby nie przemoczyć wkładu materaca, a po praniu dobrze jest pozostawić go w miejscu, gdzie będzie miał zapewniony przewiew dla szybszego schnięcia.
Pranie materaca przez profesjonalną firmę
W przypadku ciężkich do wywabienia żółtych plam, gdzie nie pomagają standardowe metody, można spróbować skorzystać z profesjonalnej pralni. Mają one do dyspozycji nie tylko większe pralki, w których pokrowiec może się lepiej doprać, ale też i większy wybór środków piorących, skutecznych w walce z różnymi zabrudzeniami.
Zapobieganie przyszłym plamom
Na materacu gromadzi się nie tylko pot, ale też i włosy, resztki martwego naskórka, sierść zwierząt, ślina, kurz i wiele więcej zanieczyszczeń. Warto też pamiętać, że z materacem stykamy się całym ciałem i oddychamy nim. Dlatego tak ważne jest, by tworzył on higieniczne środowisko snu, wolne od wilgoci, roztoczy, pleśni i bakterii. Jak zadbać o utrzymanie materaca w czystości? Jest kilka prostych sposobów, które mogą zapobiec powstaniu żółtych plam:
Ochraniacz na materac
To absolutna podstawa. Ochraniacze na materac zapewniają ochronę przed przenikaniem w głąb materaca kurzu i wilgoci, zmniejszają ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy wewnątrz wkładu i dużo łatwiej je zdjąć i uprać w pralce niż pokrowce na materac. Ochraniacze są barierą ochronną przed plamami i zabrudzeniami.
Możesz wybrać tradycyjną nakładkę na materac, albo wodoodporne, oddychające prześcieradło na materac - ta druga opcja łączy w sobie zalety wodoodpornego ochraniacza i przyjemnego w dotyku prześcieradła.
Dowiedz się więcej: Po co ochraniacz na materac
Topper na materac
Topper na materac, czyli inaczej materac nakładkowy to opcja, która skutecznie zabezpiecza materac podstawowy i przedłuża jego żywotność. Dostępne są twarde i miękkie toppery, dzięki czemu możesz przy okazji lepiej dopasować poziom twardości podłoża snu do Twojego poczucia komfortu.
Przeczytaj: Materac nawierzchniowy - kiedy warto go kupić?
Nasze rekomendacje: najczęściej wybierane materace nawierzchniowe
Wietrzenie
Wietrz łóżko codziennie po spaniu, z odkrytą kołdrą, by materac mógł oddać nagromadzone przez noc ciepło i wilgoć, dzięki czemu możesz spowolnić problem pojawiających się żółtych plam. Regularna pielęgnacja materaca pozwoli przedłużyć jego żywotność - oba wspomniane zabiegi powinno się przeprowadzać cyklicznie.
Wystaw materac na słońce
Jeśli masz taką możliwość, wystawiaj materac na słońce. Promienie słoneczne mogą pomóc w redukcji pleśni, roztoczy i bakterii,
Jeśli na Twoim materacu są żółte plamy, masz do wypróbowania kilka sprawdzonych, domowych sposobów, m.in. pastę z sody oczyszczonej, wodę utlenioną, czy roztwór wody i octu. W sytuacji, gdy plamy są uporczywe i niemożliwe jest wyczyszczenie materaca, a do tego nieprzyjemnie pachnie, to znak, że czas na wymianę go na nowy model. Chodzi o to, żeby materac zapewniał higieniczne środowisko snu - brudny, zalany, czy zapleśniały produkt tego nie zrobi. By nowy materac pozostał świeży, pamiętaj, by dokładnie odkurzać materac, wietrzyć go i stosować ochraniacz. Wygodny, czysty materac to podstawa komfortowego snu.