Po czym poznać, że materac jest dobrej jakości?

Często spotykamy się z pytaniem o “materac dobrej jakości”. Jednak dla różnych osób to samo określenie może mieć różne znaczenie.

W tym artykule postaramy się wyjaśnić jakie ogólne cechą świadczą o wysokiej jakości materaca i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i wygodę.

Po pierwsze - komponenty

Pierwsza kwestia, która nasuwa się na myśl, gdy rozważamy jakość materaca, to informacja z jakich materiałów został on wykonany. Pianki i sprężyny, mimo zbliżonej nazwy (pianka visco, sprężyny multipocket itd.) mogą bardzo odbiegać od siebie pod względem jakości użytych surowców i całego procesu produkcji, w zależności od marki materaca.

Gęstość pianki, wytrzymałość, responsywność, czy punktowa reakcja - to wszystko są parametry, które odpowiadają za to, jak materac będzie reagował na nasze ciało, jakie zapewni podparcie, a w efekcie - jaką jakość odpoczynku. Dlatego im wyższa gęstość pianki, wyższa jakość stali, z której wykonane są sprężyny, szybsza i punktowa reakcja na nacisk - tym lepiej dla naszego komfortu.

Na rynku dostępne są również materace premium. Są to na przykład materace szwedzkiej marki Halsa, w których wykorzystuje się jak najwięcej komponentów i materiałów pochodzenia naturalnego - czystych, ekologicznych i luksusowych jak chociażby materac z wełną wielbłądzią i jedwabiem. Takie materace zapewniają uczucia, których “nie podrobią” sztuczne materiały. Wyjątkowe właściwości czystej bawełny, lnu, czy wełny wznoszą jakość odpoczynku na najwyższy poziom.

Jakość z certyfikatem

Materace wysokiej klasy posiadają certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo, wytrzymałość i prozdrowotne właściwości tych modeli.

Są to przede wszystkim:

  • Oeko-Tex Standard: to dzięki niemu mamy gwarancję, że wszystkie materiały są wolne od substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Testom poddane zostają najdrobniejsze składowe, nawet przędze i nici.
  • Certyfikat Szwajcarskiego Instytutu AEH: by go uzyskać materac musi zostać przetestowany pod kątem ergonomii, higieny, klimatu i trwałości. Materac z certyfikatem AEH odpowiednio dopasuje się do Twojej sylwetki, zapewni Ci zdrowe środowisko snu, niwelując ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy i będzie regulował poziom wilgotności, pozwalając na spokojny sen.
  • Certyfikat Eco Institut - szczególnie istotny, dla osób ceniących produkty naturalne, których produkcji pozostawia jak najmniejszy ślad. Certyfikat świadczy o ekologicznym pochodzeniu materiałów i użytych do produkcji materaca.

Dowiedz się więcej o certyfikacie jakości AEH

Elegancki, haftowany pokrowiec materaca

Jak zawsze decyduje wygoda

Za wytyczną jakości materaca możemy również obrać komfort i ułożenie ciała, czyli właściwości prozdrowotne. Tutaj podejście jest tylko i wyłącznie indywidualne. Pod każdą sylwetkę należy dobrać inny materac. Dowiedz się jak wybrać twardość materaca.

W takim poszukiwaniu zwracamy zawsze uwagę na dwa czynniki: instynktowne odczucie komfortu, jakie można poczuć po położeniu się na danym modelu materaca, oraz drugi element - ocena sylwetki i podparcia ciała. By dobrać materac, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom, należy znaleźć kompromis między naszymi odczuciami, a dobrym podparciem.

Musimy mieć na uwadze, że materac niższej jakości nie zapewni nam tego poziomu komfortu i takiej jakości podparcia, jakie osiągniemy dzięki produktowi wysokiej jakości. Dlaczego? Wszystko zależy od jakości półproduktów, z których wykonany jest materac, o czym piszemy powyżej.

Dlaczego warto wybrać dobry materac wysokiej jakości?

Mówiąc wprost - ponieważ jest to bardzo opłacalna inwestycja.

Świadomość społeczeństwa odnośnie znaczenia zdrowego snu zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach. Coraz więcej z nas szuka rozwiązań dobrych, które pozwolą na spokojny sen. Sen to wypoczynek, wypoczynek to regeneracja, a odpowiednia regeneracja to dłuższe i spokojniejsze życie. Człowiek wypoczęty jest bardziej skupiony i produktywny, uśmiechnięty, spokojniejszy, słowem podnosi się cała jakość życia. Ciało nie jest obolałe a umysł jest świeży i gotowy. Nie jesteśmy sfrustrowani z przemęczenia i braku relaksu.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej - na materacu dobrej jakości sen jest o klasę wyższy, niż na produktach “masowej” produkcji, czy na kanapie lub wersalce.

Cudownie jest wiedzieć, że np. po ciężkim dniu pracy, fizycznej, czy umysłowej czeka na nas cudowne łóżko, w którym jest tak wygodnie. To ciepłe, miłe uczucie, gdy przypomnimy sobie o wygodnym materacu i poduszce wiedząc, że już na nas czekają, sprawia, że uśmiech sam się maluje na twarzy.