Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Nadszedł czas na zmiany i zastanawiasz się co zrobić ze starym materacem? Czy można go wyrzucić do pierwszej lepszej altanki śmietnikowej, czy trzeba go oddać w specjalnym punkcie? A może da się go jakoś wykorzystać? Odpowiadamy w tym artykule.

Spis treści:

  1. Stary materac - dlaczego warto go wymienić?
  2. Co zrobić ze starym materacem?
  3. Jak wykorzystać stary materac? DIY

Masz wybrany nowy materac, albo czekasz już tylko na jego dostawę, ale pozostaje ważne pytanie: gdzie wyrzucić stary materac? Od razu wyjaśniamy, że nie warto z góry zakładać, że po prostu wystawisz materac do altanki śmietnikowej. Co więc z nim zrobić i czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami? A może da się zapewnić takiemu materacowi drugie życie?

Stary materac - dlaczego warto go wymienić?

Jeżeli zastanawiasz się gdzie oddać stary materac to pewnie świadomie podjąłeś decyzję o jego wymianie. Dla uściślenia więc tylko wspomnimy jeszcze raz, bo szerzej temat omawiamy w artykule Kiedy wymienić materac na nowy, jakie kluczowe kwestie decydują o tym, że pora na zmianę materaca. Jeżeli materac ma wyraźne odkształcenia, zaczął się zbytnio zapadać pod ciężarem ciała, albo wolno wraca do pierwotnego kształtu to znak, że wkład materaca zużył się albo uległ uszkodzeniu. Po latach użytkowania pianki mogą się odkształcić lub wykruszyć, a w niższej jakości wkładzie sprężynowym niektóre sprężynki mogą się odkształcić lub przebić przez pianki. Wszystko to zdecydowanie oznacza, że pora wymienić materac na nowy. Stare materace mogą też nasilać objawy alergii - gromadzący się od lat kurz, czy wilgoć, która sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii to warunki szkodliwe nie tylko dla osób z alergią na roztocza, czy pleśnie. Mówiąc więc w skrócie: jeżeli materac nie pozwala Ci się spokojnie wyspać, jeżeli po nocy czujesz się zmęczony i obolały albo wstajesz z wyraźnymi objawami alergii - zastanów się, czy to nie pora na wymianę materaca na nowy. I wtedy na pewno też pojawi się pytanie gdzie wyrzucić stary materac.

Co zrobić ze starym materacem?

Wyrzucenie po prostu materaca przy kontenerach na śmieci, tam gdzie często zalegają inne “kłopotliwe” sprzęty jak stare kanapy, krzesła, czy meblościanki z PRLu to dorzucanie się do zaśmiecania okolicy. Duży materac nie powinien być wystawiony do śmietnika, chyba że jest specjalna przestrzeń na tzw. gabaryty albo konkretny dzień na odbiór śmieci wielkogabarytowych. Możesz też sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i tam oddać zużyty materac. PSZOK to punkt, który za darmo przyjmuje śmieci kłopotliwych rozmiarów, jak np. opony, meble, dywany, czy właśnie materace. Jeżeli jednak masz możliwość przewiezienia materaca, to warto sprawdzić, czy są w Twojej okolicy miejsca, które chętnie go przyjmą. Gdzie oddać stary materac? Wiele fundacji prowadzi często zbiórki na konkretne potrzeby dla osób które straciły dobytek w sytuacjach losowych np. w wyniku pożaru czy powodzi. Jeżeli Twój materac jest w dobrym stanie, możesz go oddać potrzebującym, którzy są pod opieką fundacji albo też np. do schroniska dla bezdomnych. Stare materace można też oddać do schroniska dla zwierząt - takie przedmioty jak właśnie materace, koce, czy kołdry są w tych miejscach bardzo potrzebne i chętnie przyjmowane. Jeżeli materac jest w dobrym stanie, ale nie masz możliwości przewiezienia go do schroniska czy fundacji, poszukaj lokalnych grup, na których zamieścisz ogłoszenie - na pewno ktoś chętnie przyjmie taki materac. Jedną z popularniejszych grup działających w całej Polsce jest np. Uwaga, śmieciarka jedzie.

Jak wykorzystać stary materac? DIY

Materac może też dostać drugie życie, jeżeli tylko masz zacięcie rękodzielnicze. Nie potrzeba wiele wysiłku by z materaca i palet zrobić wygodne siedzisko na taras lub balkon. To tanie i praktyczne rozwiązanie, ponieważ nawet jeśli materac nie jest już wygodny do spania, cały czas może stanowić komfortowe podparcie. Dlatego też nie tylko możesz go wykorzystać jako siedzisko, ale też jako wygodne poduszki do mebli ogrodowych. Wystarczy obszyć kawałki materaca wodoodporną tkaniną, a materac w tej nowej wersji posłuży Ci jeszcze przez długi czas. Tak samo jeśli masz psa lub kota możesz swój stary materac wykorzystać jako legowisko dla pupila.

Jak widzisz odpowiedzi na pytanie co zrobić ze starym materacem jest wiele. Jeżeli nosisz się z zamiarem wyrzucenia go na śmietnik, pamiętaj o zasadach utylizacji śmieci wielkogabarytowych. Warto też zastanowić się, czy na pewno materac nie nadaje się do dalszego wykorzystania - może jeszcze przysłuży się komuś innemu, albo jakiemuś zwierzakowi?