DEZYNFEKCJA MATERACA – JAK JĄ WYKONAĆ?

Kiedy i dlaczego warto się zdecydować na dezynfekcję materaca? Jakich środków najlepiej użyć i jak w domowych warunkach przeprowadzić dezynfekcję? Wyjaśniamy w tym artykule i przedstawiamy sprawdzone sposoby!

SPIS TREŚCI

Odkurzanie materaca i pranie pokrowca to najprostsze sposoby, żeby zadbać o czystość w sypialni. Jednak czasem może się to okazać niewystarczające lub też z określonych względów potrzebna jest dezynfekcja materaca. Dowiedz się, kiedy warto się na nią zdecydować i jak się do tego zabrać w warunkach domowych. Poznaj kilka prostych sposobów na dezynfekcję materaca i ciesz się komfortowym snem w higienicznych warunkach.

Dezynfekcja materaca – kiedy i dlaczego warto ją wykonać?

Należy odróżnić dezynfekcję materaca od codziennej dbałości o jego czystość. Stosowanie ochraniacza na materac, pranie pokrowca, wietrzenie i odkurzanie materaca – to wszystko są czynności, które nie tylko przedłużają żywotność materaca, ale przede wszystkim zapewniają higieniczne środowisko snu.

  • Jest jednak kilka sytuacji, w których wymienione powyżej działania mogą nie wystarczyć i dezynfekcja materaca jest wskazana lub wręcz konieczna. Zdecyduj się na nią:
  • jeśli materac długo nie był czyszczony lub używany,
  • kiedy używamy materaca „po kimś”,
  • jeśli cierpimy na silną alergię na roztocza i pleśń,
  • jeśli ze względu na obniżoną odporność chcemy zadbać o to, by miejsce do spania było wolne od mikroorganizmów, bakterii czy wirusów.

Jak zdezynfekować materac i czy jest to skomplikowane? Sprawdź kilka sprawdzonych metod, które opisaliśmy poniżej.

Przeczytaj równieżJak prać pokrowiec na materac?

Czysty materac z pościelą na łóżku

Czym zdezynfekować materac?

Pierwszym sposobem na dezynfekcję materaca – najtańszym i wykorzystującym materiały dostępne w zwykłym sklepie „na rogu” – jest dezynfekcja materaca sodą oczyszczoną. Jak ją wykonać? Posyp materac sodą i odczekaj godzinę, a najlepiej zostaw materac na cały dzień. Po tym czasie odkurz dokładnie całą powierzchnię materaca.

Możesz też wypróbować dezynfekcję parą wodną. Gorąca para wodna ma działanie dezynfekujące i jest to chyba najmniej inwazyjna oraz najbardziej przyjazna środowisku metoda dezynfekcji. Parownice nie wymagają stosowania środków chemicznych, są więc odpowiednie dla dzieci czy też dla alergików. Tą metodą możesz usunąć 99% bakterii i wirusów z materaca – pamiętaj tylko, by temperatura była odpowiednio wysoka i by pracować spokojnie, wystawiając wybrany obszar na działanie pary przez około 30 sekund.

Woda, ocet i olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym czy antygrzybiczym (m.in. eukaliptusowy lub lawendowy) zmieszane w proporcji 125 ml wody i octu plus kilka kropel olejku też mogą pomóc w zdezynfekowaniu materaca. Powstałą miksturę rozpyl na całą powierzchnię materaca i pozostaw do wyschnięcia.

Jeszcze jedna metoda to po prostu zakup specjalnego środka do dezynfekcji, który może być stosowany na materacach. Tutaj postępuj według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu – zwracając uwagę, by nie doprowadzić do przemoczenia materaca.

Zobacz także: Kiedy wymienić materac na nowy?

Dezynfekowania materaca przy użyciu odkurzacza

Jak zdezynfekować materac?

Dezynfekcja materaca sodą oczyszczoną, gorąca para wodna czy specjalistyczne środki do dezynfekcji materacy – każda z tych metod jest warta wypróbowania. Zgodnie z zasadą, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, pamiętaj o tym, że warto zadbać o codzienną ochronę wkładu materaca – tu sprawdzi się najlepiej wodoodporny ochraniacz na materac, i o regularne odświeżanie pokrowca.

Kiedy jednak przyjdzie pora na dezynfekcję, wiesz już jak i czym zdezynfekować materac: posyp go sodą, wyczyść parownicą albo stosuj się do zaleceń producentów środków do dezynfekcji. Wybór metody uzależnij od tego, jak silna ma to być dezynfekcja, ile masz czasu, jakie dostępne środki, ale też – komu ma służyć ten materac. W przypadku materacy dla małych dzieci czy dla alergików im łagodniejsze środki zastosujesz, tym lepiej. Przy tym efekt nadal może być zadowalający.

Sprawdź też: Jak wyczyścić materac?

Materace dostępne w naszych salonach i sklepie internetowym SypialniaPlus to produkty przyjazne alergikom. Oznacza to, że jeżeli odpowiednio zadbasz o materac i jego ochronę (np. przed zalaniem), materac zapewni Ci środowisko wolne od kurzu, pleśni i roztoczy. Jeśli jednak zdecydujesz, że czas na dezynfekcję materaca, skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się idealnie czystym miejscem do spania!

Jeśli z kolei przyjdzie pora na wymianę materaca na nowy – skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy doradzą Ci, jaki materac przy Twojej budowie ciała i ewentualnych wskazaniach zdrowotnych może być trafionym wyborem. Pamiętaj też, że kupując w naszym sklepie internetowym, możesz testować materac w najbardziej komfortowych warunkach, czyli u siebie w domu i to przez 20 nocy!