Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Jak odświeżyć materac z gąbki, sprężynowy, czy z warstwami z naturalnych materiałów? Sprawdź nasz krótki poradnik, który pomoże Ci zadbać o zdrowe warunki snu. Wyjaśniamy też, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na odświeżenie materaca.

Spis treści

  1. Odświeżenie materaca – kiedy warto się na nie zdecydować?
  2. Jak odświeżyć materac? Skuteczne sposoby
  3. Regularne odświeżanie materaca – zalety

Dobry materac to skarb i prawdziwy przyjaciel, który zadba nie tylko o Twoja wygodę, ale i zdrowie Twojego kręgosłupa. Jeżeli posiadasz materac dobrej jakości, to producent dał Ci na niego 10, może nawet 15 lat gwarancji. Jednak aby materac służył Ci dobrze przez tak długi czas, musisz o niego odpowiednio dbać – dowiedz się jak odświeżyć materac z gąbki, sprężynowy, czy z dodatkiem naturalnych surowców, jak kokos, czy gryka. Wyjaśniamy też jakie zalety płyną z regularnego odświeżania materaca i dbania o jego czystość.

Odświeżenie materaca – kiedy warto się na nie zdecydować?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, dlaczego należy odświeżać materac. Na jego powierzchni gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, pot, resztki naskórka i kurz. Wilgoć i brud to idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy. A te z kolei nasilają objawy alergii i są szkodliwe dla zdrowia. Z tych właśnie względów warto dbać o regularne odświeżanie materaca – stykamy się z nim całą powierzchnią ciała i „oddychamy” nim przez kilka godzin każdej doby. 

Jeżeli cierpisz na alergię na roztocza lub pleśnie – zdecydowanie powinieneś regularnie odkurzać materac i prać pokrowiec. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku małych dzieci, czy osób z chorobami skóry – zanieczyszczenia gromadzące się na materacu mogą podrażnić chorą i wrażliwą skórę.

Natomiast najbardziej oczywistą sytuacją, w której należy zadbać o odświeżenie materaca, są różne wypadki losowe, w wyniku których dochodzi do zamoczenia lub zaplamienia jego powierzchni.

Przeczytaj także: Jak prać poduszki z pierza? Praktyczny poradnik

Odświeżanie materaca za pomocą odkurzacza.

Jak odświeżyć materac? Skuteczne sposoby

Zastanawiasz się, jakie są sprawdzone sposoby na odświeżenie materaca? Nie musisz eksperymentować i ryzykować, że uszkodzisz wkład materaca – poznaj kilka prostych metod, dzięki którym wyśpisz się w zdrowych warunkach.

Pranie pokrowca

Jeżeli Twój materac ma zdejmowany pokrowiec, możesz go bez problemu zdjąć i uprać w pralce. W ten sposób odświeżysz pierwszą warstwę ochronną, która broni wkład materaca przed wnikaniem do niego wilgoci, roztoczy, potu i innych zanieczyszczeń. Więcej o praniu pokrowca na materac dowiesz się z naszego artykułu Jak prać pokrowiec na materac?

Odkurzanie materaca

Jak odświeżyć materac kokosowy, czy piankowy? Odkurzaj regularnie jego powierzchnię. Zwykły domowy odkurzacz sprawdzi się doskonale, najlepiej jednak by był wyposażony w filtr hipoalergiczny. Możesz też posiłkować się myjką parową, która działa skutecznie w walce z roztoczami kurzu domowego.

Soda oczyszczona

Posyp materac sodą oczyszczoną i pozostaw na kilka godzin, a nawet całą noc. Po tym czasie odkurz dokładnie powierzchnię materaca. W ten sposób nie tylko usuniesz przykre zapachy – soda oczyszczona świetnie zwalcza też bakterie i wchłania wilgoć. By walczyć z nieprzyjemnym zapachem, możesz też użyć kilku kropel olejku, np. lawendowego. Wymieszaj go z wodą i spryskaj materac, a potem go dokładnie odkurz.

Woda utleniona i soda oczyszczona

Ta mieszanka pomoże Ci wywabić plamy z pokrowca na materacu. Pamiętaj jednak, żeby nie przemoczyć pokrowca, by wilgoć nie dostała się do środka wkładu.

Czyste środowisko snu

Zadbaj o to, by spać w czystych warunkach. Regularnie zmieniaj pościel. Wietrz sypialnię po wstaniu z łóżka i przed snem. Warto też pamiętać, że materac powinien rano „pooddychać” – nie ściel od razu łóżka, niech nagromadzone ciepło ma szansę ulotnić się, a wilgoć odparować.

Odświeżenie materaca z plam.

Regularne odświeżanie materaca – zalety

Jeżeli masz świadomość znaczenia nocnego odpoczynku dla Twojego zdrowia, z pewnością zadbałeś o odpowiedni materac, który pozwala Ci na pełne odprężenie, a Twojemu ciału na efektywną regenerację. Dobry materac posiada długoletnią gwarancję, dlatego warto wiedzieć, jak odświeżyć materac kokosowy lub sprężynowy, tak by służył Ci jak najdłużej.

Materac, o który dbasz, pozostaje wolny od alergenów i pleśni, nie gromadzi się w nim wilgoć. W ten sposób minimalizujesz ryzyko rozwoju, czy nasilenia objawów alergii i objawów takich jak katar, kaszel czy łzawiące oczy.

Dodatkową zaletą, którą przynosi odświeżenie materaca, jest to, że przedłużasz jego żywotność. Zadbany materac posłuży Ci z powodzeniem wiele lat, dzięki czemu początkowa inwestycja zwróci Ci się z nawiązką. Odświeżanie materaca to też niwelowanie przykrego zapachu – tu sprawdzi się soda oczyszczona albo naturalny olejek połączony z wodą.

Jeżeli Twój materac już Ci nie służy, masz problemy z wysypianiem się lub obserwujesz nasilenie objawów alergii po przebudzeniu – napisz do nas lub zadzwoń. Pomożemy Ci znaleźć taki materac, który zadba nie tylko o Twoją wygodę, ale też zapewni higieniczne warunki snu.